MICROSOFT'TAN HAKSIZ KAZANÇ SAVIM

Abd'ye ne kadar kafatutulursa(kafa tutulursa) tutulsun, gerçek ki her ülkeye gerçekte Abd egemen; modadan, ünlülere; sıpordan(spordan), teknolojiye; medyadan, bilime kadar. Neden? Çünkü Abd ne kadar ahlaka aykırı bir ülke de olsa, genelde hukuk ve demokrasi açısından, özelde ise internet açısından dünyanın en güvenilir ülkesi durumunda. Abd'de devlet başkanı bile yargılanabilir, bu durum kaç ülkede var; Abd'de devlet başkanı bile internete keyfince yasaklar, engellemeler koyamaz, bu durum kaç ülkede var; yani bir ülkedeki demokrasi ve özgürlük ancak internet ile ölçülmektedir çağımızda yani hangi ülkede internet sonsuz güvenceye sahip ise o ülke dünyanın en güvenilir ülkesi olmaktadır, bu durumda uluslararası ekonomi de, bilim de, teknoloji de o ülkede yoğunlaşır.

Dünyaya bakın; heryer Amerikan sosyal medyası ile dolu. Neden; çünkü Abd dünyanın en güvenilir ülkesi durumunda. Yani çağımızda devlet güvenilirliği internet ile ölçülmektedir, farkında olunmasa da; kuşkusuz ki internet güvenilirliği yalnızca hukuk ile değil bilim, teknolojii ekonomi ve askeri güç ile de güven altında olmalıdır.

Türkiye dünya önderi ülke olmak istiyorsa mutlak demokrasi ve mutlak internet özgürlüğü içinde olmalıdır. Ülkelere doğruluktaki güvenilirliklerinin sonsuzlukları kadar güvenilir.

Savım ki Microsoft haksız kazanç içinde.

Nasıl mı?

Windows yazılımları ile. Çünkü Windows çöktüğünde, korsan Windows yüklenmesine izin vermiyor; Windows'un para verilip yeniden satın alınmasını istiyor oysa zaten hemen hemen her bilgisayar Windows yüklü olarak satılmakta yani bilgisayar üreten her şirket zaten bilgisayarlarına, Microsoft'a para verip Windows yüklemekte yani bu durumda bir bilgisayardaki 'orijinal' denilen Windows çöktüğünde bilgisayar sahibinin/sahibesinin bilgisayara para vermeden Windows yükletme hakkı vardır. Bir araba(otomobil, araç) kaza yaptığında, para verip yeniden pılaka(plaka) mı alıyor, hayır, aynı pılakayı kullanmayı sürdürüyor.

Yani Windows'lu satılan her bilgisayarın Windows'lu olmak hakkı vardır; ve bir bilgisayar için ancak bir kez Windows parası verilmelidir.

Peki, Microsoft'un verdiği zarar ne olacak? Örnek ki Windows 10 yeni çıktığında Microsoft bilgisayarlara mail gönderip 'Bilgisayarınızı Windows 10'a yükseltin' dedi, ancak buna uyumu olmayan pekok bilgisayar Windows 10'a yükseltilmekten dolayı çöktü, insanlar para verip yeniden Windows 7 yükletmek zorunda kaldılar.

Savım ki Microsoft'un bilgisayarlardan yeniden Windows parası almak hakkı yoktur çünkü zaten fabrika aşamasında her bilgisayara, parası verilip Windows yüklenilmişti; bu nedenle de 'korsan yazılım' denilen yüklemeye karşı olmak hakkı da yoktur. Bu nedenle Windows korsan yazılım denilen şeye gözyummak zorundadır; korsan kitap ise zaten kitabın sahibine, kitabı satın alanca hiç para verilmemiş olması durumudur oysa her bilgisayar üreticisi Windows için Microsoft'a para vermektedir ki Microsoft bilgisayarın Windows yükleme onaylı fabrika malı mı, toplama mı olduğunu kolayca anlayabilir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 22.6.20/09.29


Başlık Kategori Yayın Tarihi
5G nedir ? Teknoloji / İnternet 24.04.2021
Disney+ Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek? Disney İzle Teknoloji / İnternet 16.02.2021
Teknoloji ve Dijitalizm Teknoloji / İnternet 18.08.2020
TEKNOLOJİ ve İLETİŞİM KİRLİLİĞİ Teknoloji / İnternet 25.03.2020
YA İNOVASYON YA İZMİHLAL! Teknoloji / İnternet 19.07.2019