CORONA VE DEMOKRASİ

Coronanın küresel salgını akıllı toplumlar için eğitim de olmakta pekçok alanda.

Örnek ki:
1- İnsanlık corona salgınının nedeninin kendi cehaletinin ve nefsinin sonuçu olduğunu anlamalı yani cehalet içinde yani yanlış ve kötü yolda olduğunu anlamalı artık.
2- Demokrasinin tanımının yanlış yapıldığını anlamalı ki bu yazım bunu anlatacak kısaca.

Demokrasinin tanımı 'Halkın kendikendini yönetmesi' gibi tuhaf, abuksubuk, saçmasapan, bilimdışı bir tanımdır. Bu da halkları kendilerinin cehaletlerinin yönetmesi anlamını ve durumunu almıştır ki nefsin en büyük cehalet, hem kötülüklerin hem nedeni hem de amaçı(amacı) olduğu, ve en büyük nefsin de ahlaksızlık olduğu; ahlakın da zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, özgürlüğün, felsefenin, bilimin ve insan olmanın, insanlığın en üst nitel aşaması olduğu unutulmamalıdır.

Doğru insan da, doğru hayat da, doğru devlet de, doğru toplum da mantık üzerine kuruludur, ve bilimin de, dinin de temeli mantıktır; bu nedenle ki Muhammed 'Din ilimdir(bilimdir), ilim yoksa din de olmaz', Atatürk de 'Önce ilim(bilim)' demiştir oysa siyaset ve özel sektör 'Önce nefs' der yani dünyanın en büyük cehaletini savunurlar, sonra da ülkeler de, insanlık da battıkça batar.

Corona salgınına karşı bilim, bilimciler pekçok(pek çok) önlemler önerdiler; bunlardan biri de maske takmaktır ki mantıklı, bilimsel bir toplumda maske ile olağan hayat kolayca sürer ancak görülmekte ki ülkelerin toplumsal alanları maske takmak istemeyen, maske takmayan yani bilimi önemsemeyen insanlarla dolmakta; öyle ki geçenlerde, sokakta maskesiz bulunan bir bayanın şu sözlerine tanık oldu medya: 'Ben sağlık çalışanıyım, ben bile maske takmıyorum.'; toplumsal alana maskesiz çıkan sözde ünlüleri de görmekteyiz.

Bu açıdan; eğer demokrasi 'Halkın kendi kendisini yönetmesi' olarak tanımlanırsa corona salgınında halk maskesiz olarak toplumsal alana çıkmak isterse, demokrasi bu olur; bu, demokrasi olur ancak bilime aykırılık olur. Yani 'Demokrasi halkın kendikendini yönetmesidir' denilirse bilimdışılık baştaçı yapılmış olur.

Demek ki demokrasinin doğru tanımı 'Halkın kendikendini yönetmesi' değil. Demokrasinin ne olduğunu Muhammed 1400 yıl önce tanımlamıştı: 'Önce ilim(bilim) ve ahlak'; Atatürk de Muhammed'ten 1300 yıl sonra aynı şeyi söylemişti: 'Önce ilim(bilim) ve ahlak'.

Demek ki demokrasinin doğru, nitel tanımı şudur: 'Bilimin ve ahlakın yönetimi' yani halkın yönetimi değil.

Konuya bir de demokrasi diye, halkların kendilerinin seçtikleri, başa getirdikleri siyasetçiler açısından bakalım; onlar da corona salgınına karşı hiç de bilimsellik içinde değiller, üstelik de bilime aykırılık, bilime zıtlık içindeler; onlar da bilimin, bilimcilerin önerilerine uymamaktalar, aykırı davranmaktalar ki bu durum Abd'de de böyle, Afrika'da da böyle çünkü siyaset de özel sektör gibi bilimsellik, ahlak, vicdan, akıl, mantık, maneviyat peşinde değil maddiyat peşindedir; yani coronanın küresel salgının temel nedeni insanların 21. yüzyılda bile cehalet ve nefs içinde olmaları, ve gün sokağa çıkma yasağı ilan etmediler, ve üstelik de 'normalleşme' adı altında, bilime aykırılık içine girdiler yani insanlar bilimsel, mantıklı olmadıktan yani bilime göre normalleşmedikten sonra corona salgınına karşı normalleşme ilan etmek zaten corona salgınına destek vermekle eş anlamlı olur; açık ki siyasetçiler corona salgınına karşı, doğru olan şeyleri yapmamaktalar yani corona salgınında dünyanın batısından, doğusuna kadar seçenlerin de, seçilenlerin de saçmalamakta olduklarına sürekli tanık olmaktayız.

Yani sonuç ki seçenler açısından da, seçilenler açısından da demokrasinin 'Halkın yönetimi' olarak tanımlanması yanlıştır, ve hem yanlış, hem kötü, hem zararlı sonuçlara neden olmaktadır yani demokrasinin 'Halkın yönetimi, halkın iradesi' gibi şeyler olarak tanımlanması siyasetin ve özel sektörün işine gelse de yanlıştır, kötüdür, zararlıdır.

Bu nedenle; demokrasi Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' olarak yani 'Bilimin ve ahlakın egemenliği ve yönetimi' olarak tanımlanmalıdır ve uygulanmalıdır ki geleceğin dünyası da zaten böyle olacaktır çünkü bunun tersi akıldışılık, bilimdışılık, ahlakdışılık, vicdansızlık yani insanlıkdışılık olacaktır.

Halklar alim değiller ki ne anlarlar demokrasiden; siyasetçiler alim değiller ki ne anlarlar demokrasiden; yani ülkelere bakın, biryanlarında mabedler, biryanlarında genelevler, sütyen-külot pılajlar(plajlar). Mantıksızlık demokrasi değildir, demokrasi mantıksızlık değildir.

Yani, demokrasiyi Muhammed ve Atatürk bile öğretemedi; hiçdeğilse corona olsun öğretsin bari yoksa zeka testi denilen şeyler de, eğitim de boşuna.

Demokrasi bilimdışılığın çaldığı, ahlakdışılığın oynadığı birşey değildir. Demokrasi bilime ve ahlaka isyan değildir; bilime ve ahlaka sahip çıkmaktır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 21.6.20/01.28


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020