CORONA YAĞMUR TER VE KLİMA KURAMIM

Kuramım ki yaz mevsiminde yağmurlu havalarda, dolayısı ile yaz sonu demek olan sonbaharda corona salgını en zirve duruma ulaşabilir.

Neden?

Kuramım ki corona virüsleri gerek yaz mevsimindeki yerden göğe doğru yükselen sıcak hava hareketi ile; gerekse de yaz mevsiminde yeryüzündeki buharlaşma ile havaya yani bulut seviyesine çıkabilirler. Yeryüzünden yukarı yükseldikçe ısı yükselmez, düşer, bu nedenle ki yazın yaylalara yani yeryüzünün yüksek yerlerine doğru çıkan kitleler olur. Kışın, soğuk ve nemli havanın ağırlığı, ve esinti gibi yatay hava hareketi yüzünden corona virüsleri yere yatay giderlerken, ve kışın bulaşma yatay olurken yazın sıcak havanın yerden yukarı, göğe doğru yükselmesi nedeni ile bulaşma dikey ve az olur yani kışın corona bulaşımında havanın yatay hareketi egemen iken yazın ise havanın hareketi değil insanların yanlış davranışları egemen olur çünkü yazın sıcak hava insanlara doğru değil göğe, yukarı doğru gider. Corona virüsü 60 dereceden sonra etkisizleşirmiş ancak hava sıcaklığı yeryüzünden yukarı doğru gidildikçe düşer yani gökyüzü corona virüsüleri ile dolar; düşünün ki hava kirliliği denilen şeyi de havadan ağır olan karbon ve kükürt zerrecikleri gibi zerrecikleri yapmaktadır ki 'Asit yağmuru'ları denilen şeyi ve coronanın sigara dumanı ile de yayılabildiğini de anımsamak(hatırlamak) gerekir ki corona virüsü kömür ve kükürt zerreciklerinden çok daha küçük ve çok daha hafiftir yani sonbaharda, yağmurlarla daha büyük bir corona salgını olabilir.

Gelelim ter konusuna. Yazın terleme genel ve yaygın bir durumdur. Ter ise buharlaşır. Terde corona virüsüleri olabilir yani terleme ile çevreye daha çok corona virüsü yayılabilir ki kapalı ve sıcak alanlarda terleme daha genel ve daha yoğun olur ki corona virüsülerinin sigara dumanı ile bile çevreye yayılabildiklerini unutmayın; yani sigara dumanı ile yayılabilen birşey terleme yani ter sıvısı, ter buharı ile de neden yayılamasın?

Gelelim kılima(klima) konusuna. Avm'lerde, marketlerde kılima(klima) yasaklandı; çünkü mekanın içindeki aynı havayı mekana geri veriyormuş. Peki; kılima olmazsa da mekanın içindeki hava yine mekanın içinde kalmayacak mı? Demek ki çözüm kılimayı yasaklamakta değil, kılimaya filitre takmakta.

Kuşkusuz ki bu savlarım; dediğim gibi bir kuram yani düşünülmesi ya da araştırılması, incelenmesi gereken durum özelliğinde şeyler.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 18.6.20/02.50