KORONA NUH'UN GEMİSİ VE MUSA

Açık ki akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı özel sektör, akıldışı-ahlakdışı medya, akıldışı-ahlakdışı ünlüler, ve akıldışı-ahlakdışı siyaset insanları ev insanı değil sokak insanı, ve kitap insanı değil deniz, pılaj(plaj), havuz, turizım(turizm), tatil adları altında su kuşu yapmaya çalışmakta. Korona karşısındaki çaresizlik gerçekte siyasetin yani siyasi devlet türünün yani siyasi demokrasi türünün bilime, ahlaka, vicdana ve insanlığa aykırılığından kaynaklanmaktadır.

Savım ki koronanın yok etmeye çalıştığı iki insan türü var: 1- Cahil insan türü, 2- Nefs kölesi insan türü ki ikisi de mantıksızlık yaratır. Bu iki insan türünün arasında da doğru insanlar da zarar görmekteler yani kurunun yanında yaş da yanmakta. Yani gerçek ki korona ne kendini ne de başkalarını düşünebilen insan türüne saldırmakta ancak arada ötekiler de zarar görmekte. Bu nedenle ki koronaya karşı bilimsel önlemlere uymamak yalnızca ceza değil, pısikolojik(psikolojik) tedavi de gerektirmekte.

Açık ki korona cehaletin ve nefsin yaş kavimine saldırmakta, belli ki koronanın asıl amaçı cehalet ve nefs kavimini yok etmek ancak bu kavim yüzünden arada kurular da yanmaktadır.

Dünya nüfusunun çoğunluğunu dini inançlılar oluşturmakta ancak belli ki dini inançlılar dini inanç tarihinden dersler çıkarmayı da; dini tanımlayan, 'Din ilimdir(bilimdir), ahlaktır, vicdandır, merhamettir, medeniliktir, nefssizliktir' diyen Din hadisileri'ni de bilmiyor olmalılar.

İlginç ki dini inanç tarihi, toplumlarınca yani var olan inançlarca dinsiz denilen kişiler sayesinde ilerlemiştir; bu nedenle ki her yeni peygambere de 'Dinsiz' anlamında sözcükler denilmiştir yani açık ki dini inanç tarihi de, insanlık da 'dinsiz' denilen insanlar sayesinde ilerlemekte, doğruya doğru gitmekte.

Ben de bu konuya yardımcı olmak için, dini inançlılara inançlarının anlamından söz edeyim.

Nuh tufanı'nda Nuh'un gemisi 'Bilim, ahlak ve vicdan'ı yani mantığı simgeliyordu.

İbrahim'in, putları kırması bilimi, ahlakı ve vicdanı simgeliyordu.

Mısır Firavunu'na karşı, Musa'nın, kendi kavimine 'Evlerinizden çıkmayın' emiri bilimi, ahlakı ve vicdanı simgeliyordu.

Bu nedenle ki Muhammed de 'Din bilim, ahlak ve vicdandır' da dedi.

Şimdi, korona salgını var tüm ülkelerde. Dini inançlıların ne yapmaları gerekiyor? Nuh'un gemisi'ne yani bilimin, ahlakın ve vicdanın gemisine binmeleri yani koronaya karşı bilimsel önlemlere uymaları gerekiyor. 

Dini inançlıların ne yapmaları gerekiyor? Musa'nın sözüne yani 'Salgın hastalık başlayacak, evlerinizden çıkmayın' emirine uymaları gerekiyor.

Dini inançlıların ne yapmaları gerekiyor? İbrahim'e uyup cehalet, nefs ve  vicdansızlık putlarını kırıp hem kendi sağlıklarını, hem de toplumun sağlığını düşünmeleri, korumaları gerekiyor.

Peki hani nerede? Kurban bayramı gibi bir İslami günde bile, ahlaka aykırı pılajlarda, süütyen-külotlular ve yanlarındaki baylar dini inançlı mı değiller acaba?

Tüm bunların nedeni siyasetçiler, Diyanet, tarikatlar, cemaatler, ilahiyatlar, imamhatipler, Kuran kursularıdır çünkü İslam diye yalnızca ibadet öğretiyorlar; dini tanımlayan Din hadisileri'ni ve dini inanç tarihini doğru yorumlamayı öğretmiyorlar.

Bakın işte dini inanç tarihi böyle yorumlanır yoksa hiçbirşey anlamış olmazsınız.

Yani kurban bayramı insan yerine hayvan kesmek değildir; akıl, mantık, vicdan merhamet demektir; ve göksel(semavi) dini inançların temeli olan Yahudilik dini inançında ilaha insan kurban etmek diye birşey de yoktur yani akıl, mantık, vicdan uğruna putları bile kıran Abraham(İbrahim), ilahına kendi çocuğunu kurban etmek istemiş de olamaz.

Din öğrenmek istiyorsanız dini tanımlayan Din hadisileri'ne yönelin yoksa sonra işte böyle hem korona salgınında, hem de Kurban bayramı gibi İslami bir zamanda ortalık bikinili, mayolu, sütyen-külotlu, külotlu; ne başkalarının sağlıklarını, ne kendi sağlıklarını düşünebilen; akıldan, mantıktan, ahlaktan, vicdandan uzak, sözde dini inançlı insanlar ile dolar ki işte onlar Nuh'un gemisi'ne binmeyenler, Musa'nın uyarısını dinlemeyenler gibidirler.

Futbol takımı tutar gibi dinli olunmaz; dini tanımlayan Din hadisileri'ne uyup dinli olunur. Diller 'Dinliyim' diyor ancak hayatlar dine aykırı. 3-5 kişi birleşip boğa kestiniz diye işler yolunda sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz; bilin ki mideye giden şeyler de, cüzdandan çıkan şeyler de dine gitmez, dine yalnızca Din hadisileri gider.

Ne bilimi dinlemek, ne Allah'tan utanmak; bunun adı din de, Müslümanlık da değildir; cehaleti ve nefsi din sanmaktır ancak açık ki koronaya karşı önlemlere uymamak ve ahlaka aykırılık din değil dinsizliktir. Açık ki koronaya karşı önlemlere uymayanlar da, ahlaka aykırı giyim içindeki insanlar da, ahlaka aykırı mekanlardaki insanlar da, onları şakşaklayanlar da dinden de, demokrasiden de, laiklikten de, özgüürlükten de, medenilikten de anlamıyorlar.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 4.8.20/04.22

 

(Öteki yazılarım 'siir-defteri.com' sitesinde okunabilir)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020