MOLFIX'İN İZOTONİK SULU MENDİL REKLAMI HAKSIZ REKABET İÇERİYOR SAVIM

Yalnızca modaya, medyaya ve turizıma(turizme) değil; siyasete, özel sektöre, sanatçılara, ünlülere ve reklamlara da birşeyler oldu çünkü akıldışılık, mantıksızlık, tutarsızlık, ahlaka aykırılık heryeri sarmakta.

Yani ülke 'Hukuk var ancak hukuk yok' görünümü bir görünümde çünkü hukuku da siyasetçiler yönetmekte; örnek ki yalnızca özel sektör ve medya değil, biryandan(bir yandan) din, iman söylemleri yaparken, biryandan da bikinili, mayolu yani sütyen-külot çıplak turizım ile övünmekte; yani Türkiye'de hem din, iman söylemleri yapıp hem de zinayı, genelevlerde bile olsa fuhuşu, pılajlarda çıplaklığı, barları, pavyonları, sıtriptiz(striptiz) kulübülerini, sex shopları, kamusal alanlarda mini şort denilen külotla dolaşmayı bile serbest bırakanların ve hoş görenlerin Suudilerin Kabe'nin çevresine gökdelen oteller dikmesine tepki göstermesini anlamak olanaklı ya da mantıklı ya da akıl-ruh sağlığına uygun bir durum değil, hele ki kendilerinin dinin, imanın adeta evliyası gibi gören tarikatların, cemaatlerin, ve kendilerini Osmanlıcı, Arabçı, İslamcı ya da Atatürkçü gösterenlerin bu akıldışılıkları ve ahlakdışılıkları koruyan, savunan, hoş gören siyasetin yanında yer almaları daha da tuhaf.

Ülkemizdeki bir tuhaf durum da tanıtım(reklam) alanında; dikkat ediyorum, yabancı şirketlere ait ürünlerin televizyon tanıtımları ahlaka aykırı görüntüler, ve akıla aykırı, ahlaka aykırı söylemler üzerine kurulu genelde; örnek ki alayında genelde bikinili, mayolu ya da cinsel sunumlu, cinsel tahrikli yani akıla ve ahlaka aykırı görüntüler, ve örnek ki 'Kimseyi takma, topluma boşver, yalnızca kendine bak, yalnızca keyifine bak, yalnızca zevkine bak, yalnızca hazzına bak, kamusal alanlarda istediğin gibi giyimli ol, kamusal alanlarda istediğin gibi davran, elalami boşver' gibi akıldışı ve ahlakdışı söylemler. Yani yabancı marka tanıtımları adeta işin kolayına kaçmak gibi bir durum içermekte yani göster 1-2 bikinili, mayolu bayan, hoplat zıplat, sergile, bir de kulağa yani cehalete ve nefse yani bencilliğe ve sorumsuzluğa yani yozluğa hoş gelen bir söz bul, işte, oldu bitti tanıtım, anlayışı var gibi sanki.

Yasal olan ürünlere karalama yapıp tanıtım yapmak yanlıştır ki bunun son örneği kola ve bitki çayı konusunda idi ve bir yabancı şirket yapdı; şimdi de aynı şeyi Molfix yapmakta yani yasal olan ve 'Saf su' içeren bebek altı silme mendillerindeki 'saf su'yu akü suyu olarak göstermek yanlış birşey.

Molfix'in televizyonda ve öteki medya organılarında(organlarında); saf su karşıtı, ve izotonik su övücüsü bir tanıtımı var; 'Bebeğinizin altını saf su ile mi sileceksiniz; saf su kaloriferde, ütüde ve aküde kullanılır' yani genelde cilde, deriye, sağlığa, özelde ise bebeğinize zararlıdır, deniliyor.

Bu tanıtım öncelikle gerçeğe aykırıdır çünkü öteki ıslak mendillerde ya da bebek altı silme mendillerinde kullanılan saf su aküde, kaloriferde, ütüde kullanılmakta olan saf su türü saf su değil, internetteki bilgilere göre; yani öteki silmeliklerde kullanılan safu su 'Mikropsuz, temiz, sağlıklı' yani İngilizcesi ile 'Hijyen' anlamında; yani örnek ki suyu kaynatırsanız, buharı saf su olur ve içilebilir yani sağlığa zararlı deeğildir ki yemeklerin ve çay demliklerinin buharları yemeğe ve çaya girmektedir. Öteyandan; akülere koyulan saf su insan sağlığı için çok zararlı imiş, öyle ki insanı öldürebilirmiş ki bu durumda bebekler daha kolay ölüler ki bu nedenle akülere koyulan saf suyun hele ki bebek altlarını silmekte kullanılan mendillere koyulmasına devlet asla izin vermez.

Öteyandan(Öte yandan); Molfix'in 'İzotonik su' dediği su, internetteki bilgilere göre olağanüstü, olağandışı bir su değil, tuzlu su. Ve yine internetteki bilgilere göre; izotonik suyun da bazı yan etkileri olabiliyormuş; İltihap, ateşlenme, morarma, kızarıklık gibi. Yani izotonik su da pek masum sayılmaz bu durumda.

Yani Molfix bu ürünün tanıtımında saf su durumunu yanlış değerlendirip ve kendi kullandığı suya tuzlu su demek yerine bilimsel ya da Latince bir sözcük bulup; toplumu yanlış yönlendirmekte ya da yanlış bilgilendirmekte ve öteki şirketlerin silmeliklerine karşı haksız rekabet içine girmektedir. Öteyandan; Molfix 'İzotonik' su yerine 'Tuzlu su' dememekle tüketicinin yanılmasına da neden olabilir çünkü Türkiye'de kaç kişi izotonik suyun tuzlu su olduğunu biliyor yani Molfix neden izotonik su yerine tuzlu su demiyor, tüketiciyi aydınlatmak ve şeffalık açısından?

Yani gerçekte öteki şirketler silmeliklerde ne akü suyu kullanmaktalar, ne de izotonik su ahımşahım bir su.

Yani Molfix'in izotonik sulu mendil tanıtımı hem saf sulu öteki mendilleri akü suyu kullanıyorlar gösterip haksız rekabet içermekte hem de tuzlu su yerine izotonik su deyip tüketiciyi yanıltma olasılığı içermekte.

Yani açık ki siyaset, ekonomi, özel sektör, eğitim, sanat, turizm, medya gibi tanıtımcılık işi de bilime ve ahlaka göre başıboş bir durumda.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 17.9.19/00.22