OMO REKLAMI İSRAFA ÖZENDİRİYOR SAVIM

Dikkat ediyorum; yabancı şirketlerin ürün tanıtımılarında(reklamlarında) ya bikinili mayolu, mini şortlu, cinsel sunumlu, cinsel tahrikli, ahlaka aykırı görüntüler ya da akıldışı, bilimdışı, ahlaka aykırı, yanlış, zararlı söylemler var örnek ki televizyondaki bazı yabancı ürün tanıtımlarında temel vurgu 'Elalemden sana ne, kimseye aldırma, topluma aldırma, kimse bana karışamaz, kimse sana karışamaz, sen canın ne istiyorsa yap' gibi pısikopatlık(psikopatlık), sosyopatlık kültürü. Bence medyadaki tanıtımlara yalnızca Rtük değil Kültür bakanlığı, Adalet bakanlığı, Gençlik bakanlığı, Aile bakanlığı, Diyanet ve Milli eğitim bakanlığı da karışmalı.

Özel sektör de, reklamcılar(tanıtımcılar) da siyasetçiler gibi kendilerini pek zeki, pek akıllı, pek üstün görürler ya da sanırlar çünkü 'Ben yaptım oldu' havası içindeler; felsefeye, bilime ve dini tanımlayan Din hadisileri'ne hiç danışmazlar; paranın bilgelik, alimlik, alimelik verdiğini ya da bunlardan üstün olduğunu sanıyor olabilirler çünkü en azından televizyondaki tanıtımlara bakıldığında akıldan ve ahlaktan uzaklık sundukları görülür tıpkı akıldışı-ahlakdışı sanatçılar, ünlüler, ve akıldışı-ahlakdışı turizm(turizm) gibi.

Gerçek ki ölçüsü, ölçütü, pusulası nefs olanlar nefste ilerledikçe doğru yolda olduklarını sanırlar ya da düşünürler çünkü örnek ki arı da ne kadar çok polen toplarsa o kadar doğru çok doğru yolda olduğunu anlar ancak insani dünyada doğru yol nicelikle değil nitelikle, somutlukla değil soyutlukla, maddiyat ile değil maneviyat ile, beden ile değil ruh ile ölçülür.

Omo adlı çamaşır deterjanının 'Kirlenmek güzeldir' diye; farkında olmasa da ve farkında olunmasa da tanıtımı(reklamı) aşan, beyinyıkamaya, toplumu yanlışa yönlendirmeye, algı operasyonu olmaya yaklaşan tanıtımınının ruha ve topluma zarar yönünü daha önce internette yazmışdım(yazmıştım).

Şimdi ise bu tanıtımın; insanları ve toplumu israfa yönlendirici olabilecek yönünü yazacağım.

'Kirlenmek güzeldir' demek 'Bol bol, sık sık, sürekli kirlet' anlamı da barındırır; bu da daha çok çamaşır yıkamak; bu da daha çok deterjan, su, elektırik(elektrik) kullanmak demektir yani israf içerimidir.

Omo neden 'Kirlenmek güzeldir' yerine 'Temiz olmak güzeldir' demiyor; Omo'nun 'Kirlenmek güzeldir' yerine 'Temiz olmak güzeldir' dememesi Omo'nun pek iyi temizlemediği anlamına da gelir çünkü 'Kirlenmek güzeldir' demek 'Hep kirli kal, nasıl olsa iyi, doğrudüzgün(doğru düzgün) temizleyemiyoruz' da demektir.

Omo neden 'Kirlenmek güzeldir' demek yerine 'Temiz olmak güzeldir' demiyor? Böyle derse insan ruhu ve toplum üzerinde olumlu, yararlı, güzel bir etki yaratır.

Ve daha önceki yazılarımda dediğim gibi; Türkçede ve toplumumuzda 'Kirlenmek' sözcüğü genelde cinsel ilişki, ve ahlaki olarak kirliçamaşırlar(kirli çamaşırlar), özelde ise tecavüz yani oradan da, buradan da, ahlakdışılık anlamına da gelmekte yani bu durumda 'Kirlenmek güzeldir' sözü bilinçaltına 'Zina, fuhuş, fahişelik, ahlaka aykırılık, toplumun ahlaki değerlerine aykırılık güzeldir ya da pek önemli değildir' etkisi de yaratabilir. Omo'nun bu olasılıkları ve bu etkileri önlemesi ve 'Temiz olmak güzeldir' demesi gerekir.

Kulağa, göze hoş gelen şeyler yanlış, kötü, zararlı şeyler olabilir; duyulara değil mantığa bakmak gerekir çünkü mantık duyulardan daha gerçekçi olduğu için daha üstündür.

Yani 'Kirlenmek güzeldir' demek; 'İsraf güzeldir' demektir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 16.9.19/00.03


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020