SİVRİSİNEKLER VE KARASİNEKLER KORONA YAYABİLİRLER SAVIM

Korona(Corona) salgını konusunda yapılmakta olan en büyük yanlışlardan biri de bence şu: ‘Ondan korona yayılmaz, bundan korona bulaşmaz, şunda korona olmaz’ gibi şeyler söyleyip ruhsal gevşeklik, ruhsal rahatlık yaratmak oysa aşısı, ilaçı(ilacı) da olmayan salgın hastalıklarda hep en olanaksız şeyler de, en olasılıksız şeyler de dikkate alınmalıdır.

Korona konusunda en baştan beri Dünya sağlık örgütü, ve Türkiye’deki Bilim kurulu ile zıt şeyler ileri sürdüm internetteki yazılarımda. Örnek ki Dünya sağlık örgütü, ve Bilim kurulu ‘Öksürük ile saçılan damlacıklar havadan ağırdır; bu nedenle hemen yere düşerler, bu nedenle korona havadan yayılmaz; bu nedenle herkesin değil yalnızca korona hastaları maske takmalı; kedi, köpek gibi hayvanlardan korona yayılmaz’ derken, ben zıttını söyledim, ve ben haklı çıktım çünkü onlar yalnızca tıp ile yani ezberletilmiş bilgiler ile düşünüyorlar, ben ise felsefe ile düşünüyorum.

Dünya sağlık örgütü şimdi de ‘Sivrisinekler korona yaymaz, bulaştırmaz’ dedi, gerekçesi ise şu: ‘Sivrisineğin bulaş olması için önce kendisinin enfekte olması gerekir. Bu da olmayan birşey, rastlanılmayan birşey’. Ben yine zıttını söylüyorum: ‘Yayabilirler, bulaştırabilirler’.

Açık ki Dünya sağlık örgütü ‘Sivrineğin korona hastası olması’ durumunu dikkate almakta ancak savım ki sivrisineklerin korona yaymak, korona bulaştırmak için, koronaya yakalanmaları gerekmez.

Şöyle ki sivrisinekler koronalı tükürüklere, koronalı kimselere konup bedenlerinin dışlarına, ayaklarına, ağızlarına, kanatlarına korona virüsü bulaştırabilirler; ve insanlara, yiyeceklere konup da; uçarlarken bedenlerindeki, kanatlarındaki korona virüsü zerreciklerini insanların oldukları ortamlara saçabilirler; böylece hem insanlara korona bulaştırabilirler, hem de koronayı yayabilirler.

Kuşkusuz ki aynı durum karasinekler için de geçerli.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 20.7.20/04.13


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020