PIRLANTADAN VERGİ ALMIYORLARDI ŞİMDİ DOLAR ARIYORLAR

Akp'nin akılmantık üzerine de, vicdan merhamet üzerine de, bilimsellik üzerine de, yerlilik ve millilik üzerine de kurulu olmadığını anlamak için Osmanlı hanedanlığı'ci olmasına bakmak yeterli idi.

Osmanlı hanedanlığı tarihe nasıl yansımıştır? Taht için bebek, çocuk kardeşilerini; öz annelerini, öz babalarını bile öldürtmüş sultanlar; saray entrikaları; bilimdışı inanç; israf ve başkalarının vatanlarını fetih adı altında işgal etmek, haraça bağlamak ve Türkçe dil kullanmayan bir dünya olarak. Yani Akp'den çözüm, umut beklemek böyle bir dünyadan umut, çözüm beklemekti gerçekte. Böyle bir dünyadan umut, çözüm beklenilseydi Mustafa Kemal beklerdi zaten; böyle bir dünyada umut, çözüm olsaydı Mondros anlaşması olmazdı zaten.

Yani bu durumda Akp'nin de Osmanlı hanedanlığı'nın özelliklerini, izlerini taşıması kaçınılmazdı.

Ve taşıdı da zaten; o zamanın parası ile, ithal yani Dolar ile dışarıdan alınan malzemeler ve eşyalar da kullanılıp, yıllık gideri neredeyse maliyetine eşit olan, 1 milyar 370 milyon Tl'ye saray yaptırdı, gelen tepkiler üzerine de Külliye'ye çevirdi ki buradan da Akp'nin Türkçeye saygısının da ne kadar olduğunu anladık çünkü külliyet Türkçe değil yani koskoca Türkiye'yi adı Türkçe olmayan biryer simgeliyor.

Yine bu bağlamdan olarak pırlanta, yat ithalatından hiç vergi alınmadı. Alınmayınca ne oldu? Dışarıya bol bol Dolar kaçtı. Pırlanta o kadar ayağa düştü ki işportada bile pırlanta yüzük satımı başladı. Yani düşünün; Akp'den önce yalnızca zenginlerin bildiği, gördüğü, taktığı pırlanta Akp ile işportaya düştü; bunun olması için ülkeden ne kadar Dolar çıkması gerekti acaba? Yani pırlantayı sosyeteden işportaya indirmenin bu ülkeye Dolar olarak maliyeti nedir acaba? Oldukça çok olmalı. Ne oldu? Birileri pırlanta ithalatından ceğlerini doldurdu ve Akp'nn en sevenleri, en aşıkları içine girdiler.

Pırlanta, yat gibi lüks ithalattan vergi alınmaması hem ülkenin Dolar kaybına neden oldu hem de Tl üzerinden vergi kaybına.

Akp kalkmış; ülkeyi Dolar borcuna batırmış, ülkedeki Dolar sıtokunun(stokunun) dibinedarıekmiş(dibine darı ekmiş). O pırlantalar, yatlar ve benzerileri Dolar'la geldi Türkiye'ye.

Şimdi de kalkmış 'Yerli ve milli olmak'tan söz ediyor; ülkede Dolar'ın 7 Tl'ye çıkmasından Abd'yi, Türkiye düşmanılarını, dış güçleri suçluyor; Türkiye'ye Dolar üzerinden, ekonomi üzerinden saldırı var, savaş var; Türkiye'ye Dolar üzerinden, ekonomi üzerinden oyun var' diyor.

Akp dün pırlanta, yat ithalatından hiç vergi almayıp ülkeden Dolar çıkışını bu açıdan da çoğalttıydi; şimdi de kalkmış Dolar arıyor; onubunu(onu bunu) suçluyor. Zaten bakarsanız Akp'nin en iyi yaptığı şey Mağdur edebiyatı, Bahane edebiyat ve Başkalarını suçlamak edebiyatı; kendisi süttençıkmışakkaşık(sütten çıkmış ak kaşık) ya?

Akp anlaşılan ki Türkiye'yi yönetmekle şirket yönetmeyi; bilim ile Osmanlı saltanat keyifini birbirine karıştırmış.

Ülkede Dolar kalmamış; hala Dolar'la Kanal İstanbul yaptırmaktan söz ediliyor. Belli ki Akp demek Tüketim çılgınlığı da demek bir de, Rant çılgınlığı yanında.

Eskiden 'modern bina'larda medeni, nazik, kibar, kültürlü, efendi insanlar otururlardı; şimdi bakın bakalım 'modern bina'lara, kaçında medeni, nazik, kibar, kültürlü, efendi insanlar oturuyor? Mafya bile villalarda yaşıyor, 'son model' arabalarla geziyor; sokaklar Texas'a döndü; ancak bir aylık asgari ücretle ancak orta bir bilgisayar ya da orta bir cep telefonu ya da orta bir Led Tv alınabiliyor, ve bu ülkede işportada pırlanta satılıyor. Bir ülke ya da ekonomi yükselirken kimler yükseliyorsa onlar yükseliyordur.

Ancak tarih ve bilim Arabsaçı haline bile gelse herşeyi daha doğrusu, daha iyisi ile çözer ki o da Felsefe-Bilim-Din hadisileri devlet sistemidir, ülke sistemidir, yönetim sistemidir, varoluş sistemidir.

Halkın oyu iktidar yapar ancak gerçeklerin ve doğruların efendisi yapmaz. Gerçek ve doğru halka ve seçim sandıkılarına(sandığılarına) değil yalnızca felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne sığınır. Oy halkları kandırsa da tarihi kandıramaz; Hitler de %90 oy almıştı. Gerçeğin ve doğrunun; felsefenin, bilimin ve Din hadisileri'nin %10 oyu cehalet ve nefs içindeki halkların %100 oylarından bile büyüktür.

Akp öğrenci taktiği uygulamakta: 'Başarılı olursam, benim; başarısız olursan suç başkalarının'.

Medeni olan Mustafa Kemal Atatürk'tür, Osmanlı değil. Adamın yüzünde bile meymenet vardı.

Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 1.9.18/07.44