SGK SMA HASTASI VE KANSER HASTASI ÇOCUKLARIN İLAÇ PARASINI SAĞLIKÇILARDAN MI ÇIKARMAK İSTİYOR?

Demokrasi ile yönetilen ülkelerde var mı bilmiyorum ancak Sgk hastaya hem 'Hastasın' deyip hem de ilaç vermeyen bir durumda; hepatit hastalığı konusunda. Dünyada bunun bir örneği daha var mı acaba? Tıp ne işe yarıyor; insana 'Sen hastasın' deyip ilaç vermemek, tedavi vermemek tıp bilimine uygun birşey mi? Yani hangi ülkede, insana 'Sen suçlusun' deyilip(denilip) ceza verilmiyor acaba; Türkiye'de, suçluya 'Sen suçlusun' deyilip ceza verilmiyor mu acaba; öyle ise hepatit hastasına 'Sen hepatit hastasısın' deyilip neden ilaç, tedavi verilmiyor; hangi ülke okullarında sınavlarda kopya çeken öğrencilere gözyumuluyor, hangi ülkede sınavlarda kopya çekmek serbest? Vatandaş hepatit B hastası olmuş; on yıldır, her yıl hastahaneye gidip tahlillerini yaptırmış; hiç ilaç, tedavi verilmemiş; on yıl sonra vatandaşa denilmiş ki 'Geç kalmışsın, karaciğerin kanser olmuş.', ya o insan on yıl size gelmedi mi, yaz, kış, sıcak, soğuk demeden?

Sgk sağlıkçılar konusunda, coronayı meslek hastalığı saymayacakmış.

Sağlıkçılar da haklı olarak 'Biz coronaya hastahanede değil de sokakta mı yakalanıyoruz?' dediler.

Acaba sağlıkçıların coronaya yakalanmalarının meslek hastalığı sayılmamasının arkasında, çocuklarla yapılan 'popülistliğin' bedelini sağlıkçılarla kapatmak düşüncesi mi var?

Örnek ki 2017 yılının mayıs ayında Habertürk'ün internet sitesinde bir haber: '114 Sma'lı çocuğa yılda 121 milyon TL!'. Bu, yalnızca Sma hastası çocuk sayısı ve fiyat 2017 yılına ait yani bir de kanserli çocuklar ve 2020 döviz kuru var.

Yine örnek: Geçen gün, televizyonda, iki çocukla ilgili iki haber:
1- Sgk'nin, kanser hastası bir çocuk için, yurt dışından yani Dolar(dolar) ya da Euro ile getirtdiği ilaçın(ilacın) kutu fiyatı Tl ile '80 bin Tl'. On kutu kullanılsa 800 Bin Tl; bin çocuk olsa, 80 milyon Tl ki 2017 yılına ait bir gazete haberi: 'Türkiye'de her yıl 2500 çocuk kanser oluyor', ve kanser ilaçları genelde ithal ilaçlar.
2- Sgk'nin Sma'li bir çocuk için yurt dışından Dolar ya da Euro ile getirttiği 2 milyon Tl'lik ilaç ki 2017 yılındaki bir gazete haberi: 'Türkiye'de 3 bin çocuk Sma ile mücadele ediyor'.

2020 nisan ayı açıklamasına göre Türkiye'deki sağlık personeli sayısı 1 milyon 61 bin 635 imiş. Sağlıkçı başına 100 Tl esirgense toplamda 106 milyon Tl yapıyor; sonra da git bununla çocuklara ithal kanser ilaçlarını rahat rahat al, sonra da bunu medyaya haber yap. 'Yoksa çocuklar da mı siyaset için kullanılmaya çalışılıyor?' diye düşünce oluşur bu durumda, değil mi?

Yani, acaba Akp iktidarı ya da Sgk çocuklar konusunda 'İyilik meleği'ni oynayıp, çocuklara şirinlik yapıp, bedelini de sağlık çalışanlarına mı ödetmek istiyor, sağlık çalışanlardan mı çıkarmaya çalışıyor yani iktidar ya da Sgk sağlıkçılardan esirgediği para ile mi çocuklara şirinlik yapmaya ve bu şirinliği de kendisi yapmış görünmeye ve göstermeye çalışıyor? Acaba hepatit hastasılarına 500-600 Tl'lik ilacı vermemek için direnen, hepatit hastasılarına ilaç verip hastayı kurtarmak yerine, ilaç vermek için karaciğerde biyopsi iğnesi ile delik açılmasını zorunlu yapıp 10 binde 1 de olsa hastayı ölüme göndermeyi gözealan(göze alan), hepatit hastasına 'Sen hastasın' diyen ancak ilaç vermeyen tuhaf Sgk çocuklar için neden milyonları kolayca veren durum gerçekten ilginç değil mi?

Konunun bir de çocuk olmayan kanser hastasılarının ithal ilaçları yönü var.

Sana, 'Çocuklara pahalı ilaç verme' demiyoruz; hepatit hastasılarına hem de ancak 6-12 arası kullanacağı 500 Tl'lik ilaçı neden ilaç vermiyorsun?' diyoruz.

Hani sağlıkçıları balkonlardan alkışlıyordunuz bir de?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 2.6.20/08.46


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Corona Günlerinde AKP (2) Sağlık 20.04.2021
Pandemi, seni mi zihnini mi esir aldı? Sağlık 16.01.2021
Teknik Düşünceler 27- FETTÖ 4.0- MikroPiyolojik İncelemeler Sağlık 13.01.2021
MS Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi Sağlık 30.12.2020
Teknik Düşünceler 21- Topal Sağlık 12.12.2020