BİR SAVUNMA YAZISI (7)

SANA DEĞER VERDİĞİM İÇİN SABAH EZANINA KADAR YAZDIM. LÜTFEN ÖN YARGISIZ OKU.

Topraktan yarattığını söylüyor çünkü muhteviyat veriyor DİYORSUN. MUHTEVİYATA BAKALIM NE DİYOR: “Gerçek şu ki, Biz insanı balçığın özünden yaratıyoruz,” ve sonra onu döl suyu damlası halinde (rahimde) özel bir koruma altında tutuyoruz…” DİYOR. SONRA NUTFEYİ NE YAPTIĞINI SÖYLÜYOR. MERHALELERE GİRİYOR. FAKAT TOPRAK BUNLAR GİBİ BİLİMİN İZLEDİĞİ BİR MERHALE DEĞİL. "TOPRAKTAN YARATTIK" DEDİKTEN SONRA “SUMME” (SONRA) KELİMESİ BURADA SIRALANAN AŞAMALARLA KARIŞTIRILMASIN. ANA RAHMİNDE TOPRAK NE ALAKA? ALLAH İŞİN LABORATUVARINA GİRMİYOR. ÇÜNKÜ ONU DEHR 2’DE HALLEDECEK VEYA HALLETMİŞ. FATIR 11’DE "Allah sizi bir topraktan, sonra bir meniden yarattı" DERKEN BU HEMEN SONRA DEĞİL. KURAN’IN ÜSLUBU BÖYLE.

SECDE 7’DE “…insanı yaratmaya çamurdan başladı" DİYOR. “BAŞLAMAK” VURGUDUR. EN BAŞI BU. TIBBEN JİNEKOLOJİK OLARAK ÇAMURU-TOPRAĞI HERHANGİ BİR MERHALEYE KOYARAK AÇIKLAYAMAZSINIZ.

DİKKAT “(İblis: 'Ben bir salsaldan (kurumuş çamurdan) değişken bir balçıktan (Hamein mesnun) yarattığın insana secde edemem.' dedi." NEDEN? ÇÜNKÜ HAKİR BİR SOYDAN GELİYOR.

ARAF 11’E DAHA ÇOK DİKKAT ET: “... sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere: 'Âdem'e secde edin.' dedik..." “SİZİ YARATTIK” (HALKETTİK) DEDİKTEN SONRA MERHALELERE GEÇİYOR. ŞEKİLLENDİRMELER FALAN. AMA ÖNCE “YARATTIK” VAR… BU ÇOK ÖNEMLİ BİR İPUCU. AYRICA MUMİNUN 14’TE GEÇEN “...sonra onu bambaşka bir yaratık (insan) yaptık..." “HALKAN AHARA” DİYOR YANİ “BAMBAŞKA BİR YARATIK” ALLAH’IN SÜNNETİDİR. YANİ ALLAH İNSANI BAMBAŞKA BİR YARATIK HALİNE GETİRMESİ SÜNNETULLAHTIR. BUNU ANA RAHMİNDE DE DÜNYA RAHMİNDE DE YAPAR.

HAC 5’TE DE “TOPRAK” DEDİKTEN SONRA “İNSAN SUYU” DİYOR. ÖNCE TOPRAK VAR.

TİN 4’TE “Biz insanı en güzel biçimde yarattık” DER ÇÜNKÜ TOPRAKTAN SONRAKİ MİLYONLARCA YILLIK (DEHR) SÜRECİ VAR VE SON ALDIĞI ŞEKİL EN GÜZELİDİR. HAYVANLARI DA YARATAN ALLAH BUNU HAYVANLAR İÇİN DEMİYOR. GÜZELLİK MERHALELERLE İLGİLİ OLSA ONLARDA DA AYNI MERHALELER VAR. BU GÜZELLİK KOMPLİKE BİR DURUMDUR. HER BAKIMDAN.

Meleklerin itirazı ilkel (yani sorumluluğu bilmeyen veyahut yüklenmemiş olan) DERKEN MELEKLERDEN NE ANLIYOR OLMALISIN Kİ ONLARA İLKEL DİYORSUN? İLKEL OLAN İNSANSILAR. NE DİYOR DEVAMINDA MELEKLER? ”EVET YA RABBİ, SEN NE YAPTIĞINI BİLİRSİN” ANLAMINDA ONAYLIYORLAR.

Yani o sorumluluk maymuna yüklense onlara da konuşma ve maddenin isimleri, sosyal bilinç, ahlak yüklenirdi Rabbimiz tarafından. DİYORSUN. BU SÜNNETULLAHA AYKIRI. BUNUN İÇİN ONLARIN ÇOK UZUN BİR SÜRECE VE İLERİ MERHALELERE İHTİYAÇLARI VAR. ALLAH HİÇBİR ŞEYİ MERHALESİZ YARATMIYOR. TABİATA BAK. ZATEN TÜMÜ DÖNÜŞMÜYOR… ARADA BİR FORM İNSANSILAŞIYOR. ADI DA HOMO SAPİENS. MAYMUNLA KARIŞTIRMA. İNSANSILAR MAYMUNLARDAN ÇOK İLERİLER. MAYMUNLAR ONLARA GÖRE AŞIRI İLKEL. MAYMUNLAR HAYVAN, FAKAT İNSANSI TAM OLARAK HAYVAN DEĞİL BU AŞAMADA. ÖYLE BİR ZAMANDA ALLAH ONU SORUMLU KILIYOR Kİ ARTIK HAYVANSI ÖZELLİKLERİNDEN İYİCE UZAKLAŞMIŞ, İLKEL AMA DUYGULARI ÇOK GELİŞMİŞ, EŞYAYA İSİMLER KOYMUŞ, ALGISI ARTMIŞ, HAYATI OKUMAYA BAŞLAMIŞ, VARLIĞINI SORGULAMAYA BAŞLAMIŞ, SORUMLULUĞU TAŞIYABİLECEK KIVAMA GELMİŞ… TAM GÜNÜMÜZ İNSANI GİBİ DEĞİL AMA HAYVANDAN DA ÇOK UZAK…

Biz maymun familyasından olabilşriz, şu an memeliler familyasından olduğumuz gibi. Yani sığır geyik değildir, antilop bizon değildir. At eşek değildir, zebra da zürafa. Oysa aynı familyadandırlar. Yani Allah hepsini ayrı ayrı türden yaratmaya gücü yetendir. Evrim Allah'a tembellik veya beceriksizlik atfetmenin diğer adıdır. DİYORSUN. SEN KURAN ADAMI OLDUĞUN İÇİN SANA BİLİMSEL İNCELİKLERİNE GİRMEYECEĞİM. CANLILIĞIN DENİZDE BAŞLAMASINDAN, BAZILARININ SÜREKLİ DENİZDE KALMASINDAN, BAZILARININ KARAYA DA ÇIKIP HEM DENİZ HEM KARADA KALMASINDAN, BAZILARININ DENİZE DÖNMEMESİNDEN VE TAMAMEN KARA HAYVANI OLARAK KALMALARINDAN, EN GELİŞMİŞ HAYVAN TÜRÜNÜN NEDEN MAYMUN OLMASINDAN, FARKLILIĞI ŞARTLARIN BELİRLEMESİNDEN VE SAİRE… MESELA AT EŞEK DEĞİLDİR DİYORSUN. BEN DE ATA EŞEK DEMİYORUM AMA ŞUNU SORGULA: ORTAK TARAFLARI NEDEN VAR? BİRBİRLERİYLE HİÇ ALAKASIZ İSELER BENZERLİK NEDEN? İNSANDA KUYRUK SOKUMU NİYE VAR? 20 YAŞ DİŞİ VE APANDİSİT BİLE EVRİMİN DELİLİ. PALMARİS LONGUS KASI BİZDE DE VAR AMA ARTIK AKTİF DEĞİL; FAKAT KUYRUKLU MAYMUNDA VE LEMURDA AKTİF. KUYRUKSUZ MAYMUNUN BİZİMLE ORTAK TARAFI NEDEN DAHA ÇOK? İNSANIN KULAKLARINI OYNATABİLMESİ DE MİLYONLARCA YIL ÖNCESİNDEN KALMA. TAVŞANLAR, GAZELLER, KEDİLER İÇİN BU ÇOK ÖNEMLİ AMA İNSANIN İŞİNE YARAMIYOR. HAYVANLAR DA BİZİM GİBİ AĞZINI AÇIP ESNİYOR. HİÇ ALAKAMIZ YOKSA NEDEN BENZERLİK VAR? TÜYLERİMİZİN DİKEN DİKEN OLMASI KUYRUKSUZ MAYMUNLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. GALAPAGOS ADALARINDA YAŞAYAN GALAPAGOS İSPİNOZLARININ ARALARINDA ÇİFTLEŞİP EVRİM GEÇİREREK YENİ BİR MELEZ TÜRÜN ORTAYA ÇIKTIĞI İSPATLANDI. ERKEK EŞEK İLE DİŞİ AT ÇİFTLEŞİNCE KATIR OLUYOR; MELEZ TÜRLER YENİ BİR ŞEY DEĞİL AMA KATIRLAR KISIR OLUYOR. GALAPAGOZ İSPİNOZU DOĞURGAN OLDUĞU VE KENDİ BAŞINA ÜREYEBİLDİĞİ İÇİN YENİ BİR CANLI TÜRÜ OLARAK KABUL EDİLİYOR. YANİ BUNUN DURUMU O SAYDIĞIN HAYVANLAR GİBİ DEĞİL. EVRİMİ FİZİKSEL BİR YASA OLARAK DÜŞÜNDÜĞÜN İÇİN ANLAYAMIYORSUN. BİYOLOJİK BİR YASA OLARAK DÜŞÜN. ÖRNEĞİN SONU YOK…

EVRİM İSPATLANMIŞTIR: (Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Richard Lenski, 1988 yılında tek bir Escherichia coli popülasyonunu, besleyici sıvıyla doldurduğu 12 ayrı test tüpüne dağıttı ve bunların ayrı ayrı çoğalarak evrim geçirmesini sağladı. Gerçek hayatta geçen 15 yılın ve 31 bin 500 bakteri kuşağının ardından, test tüplerinden birindeki E. coli bakterileri glikoz yerine sitratla (limon tuzu) beslenmeye başladı. Kısacası evrim sadece fosillerle veya genetik akrabalıkla değil, canlı gözlemlerle kanıtlanmış bulunuyor.)

Allah demiyor mu “Bilmediğin şeyin üstüne durup ısrar etme; çünkü kulak, göz ve kalp hepsi yaptıklarından sorumludur. Kıyamette yaptıklarından sorguya çekilecektir.” (İsra, 36). AYETİNİ NİÇİN ÖRNEK VERİYORSUN? NE ALAKA? BİLİMDEN BAHSEDİYORUZ. ALLAH BİLİMİ DURDUR BİLMEDİĞİN ŞEYİN ARDINA DÜŞME DEMİYOR. “HAKKINDA BİLGİN OLMAYAN ŞEYİN” DİYOR. BİR MESELE KONUŞULUYOR İKEN O MESELEDE MALUMATIN VARSA KONUŞ YOKSA BİLEN KONUŞSUN DİYOR. EĞER “BİLMEDİĞİN ŞEYİN ARDINA DÜŞME” DİYE ANLARSAN ASLA BİLEN OLAMAZSIN HEP GERİ KALIRSIN. “HAKKINDA BİLGİN” (“BİHİ İLMUN”) OLMAYAN ŞEYİN DİYOR. BAK AYETE. GÜNLÜK HAYATLA İLGİLİ BU. FİTNE OLUR, DEDİKODU OLUR, UZMANLIK OLUR, BİLGİÇLİK OLUR VE SAİRE. AKSİ TAKDİRDE TÜM İLİM ADAMLARI BİLMEDİĞİ ŞEYİN ARDINA DÜŞMEK ZORUNDALAR DİYE AYET BİLİME KARŞI DİYE ANLAŞILIR.

Müslümanların yüzlerce sorunu var. Neden onlar üzerinde kafa yormak yerine gayb olan işlerle meşgul oluyor alimler? BU GAYB DEĞİL. ARTIK İSPATLANMIŞ BİLİMSEL GERÇEK. HATTA SÜNNETULLAH. ALLAH’IN YARATMASI BÖYLE. KURAN NASIL ALLAH'IN KİTABIYSA EVREN DE KİTABI. KURAN ”YARATTI” DER, EVREN “NASIL YARATTIĞINI” GÖSTERİR. ALLAH EVRİMLE GÖSTERİYOR EVRENDE...

İblisin ahdini unutmmak lâzım. “Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları #boş #kuruntulara #sokacağım ve onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar; onlara emredeceğim de Allah'ın yaratışını değiştirecekler!” Kim Allah'ın yerine şeytanı dost tutarsa, elbette açık bir ziyana uğramıştır. (Nisa, 119) BU AYETTE ALLAH “İBLİS”DEMİYOR; “ŞEYTAN” DİYOR. AYNI ŞEY DEĞİL… İBLİSİN AHDİ DEĞİL BU. O BİZİM YANİ İNSANIN ŞEYTAN TARAFININ KONUŞTURULMASI. ŞEYTAN TARAFIMIZ AĞIR BASTIĞINDA BÖYLE KONUŞUR. ŞEYTAN MİTOLOJİK BİR VARLIK DEĞİL. CEHENNEMDE YANACAK OLAN BİR BAŞ ŞEYTAN YOK. YASİN 60 NEDEN ŞEYTANIN “APAÇIK DÜŞMAN” (ADUVVUN MUBİN) OLDUĞUNU SÖYLÜYOR? ŞEYTANIN ESNERKEN AĞZIMIZDAN GİRMEDİĞİ BELLİ. ÇÜNKÜ APAÇIK DİYOR. KALBİMİZDEN FESATLIK GEÇİRMEMİZ APAÇIK DEĞİL Mİ BİZE? KÖTÜLÜK YAPMA HİSSİMİZ APAÇIK. KISACASI ŞEYTAN TARAFIMIZ APAÇIK. İNSANIN BU ŞEYTAN TARAFI İNSAN ÖLENE DEK BU MÜHLETİ KULLANIR...

Not: Verdiğim cevaplar sadece büyük harfle yazılan kısımlardır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021