SÖZCÜ GAZETESİ YANILIYOR: MASKENİN PARA İLE SATILMASINI ÖNCE BEN YAZDIM

Chp başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'Türk basınının amiral gemisi' ve 'Sözcü susarsa Türkiye susar' dediği, ve logosunda Türkiye bayrağı olan ancak 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' diyen Atatürk'e de, 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' diyen Muhammed'e de uymayıp bir bilimdışılık, bilime aykırılık dünyası olan astroloji yayınları; ve ahlakdışı, ahlaka aykırı ünlülere, gururlandırıcı, övücü, baştaçı edici yazılar yazan, haberler veren; bir de utanmadan, Ramazan ayı'nda İslami yazılar ve İslami öğütler yayınlayan; açık ki Atatürk'ün de, Türkiye'nin de, Türkiye Türkünün de 'Önce bilim ve ahlak' demek olduğunu henüz anlamamış olan; ve neyin kafası olduğu açık ya da belli olmayan Sözcü gazetesi 6 mayıs 2020 tarihinde 'Maske ve 65 yaşı Sözcü önermişti' başlıklı haberinde'Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme planında yer alan ‘Her yerde maske satılacak’ ile ‘65 yaş ve üstü 4 saat sokağa çıkabilecek’ izni milleti sevindirdi. SÖZCÜ bu talepleri günler öncesinde yazdı.' demiş. 'Günler öncesi' dediği de '29 nisan 2020' oysa ben 'SAĞLIK BAKANLIĞI MASKELERİ AVM'LERDE SATILMALIDIR' başlıklı yazımı internette '17 nisan 2020' tarihinde yayınladım yani Sözcü'den günlerce önce. Bu yazım internette durmakta.

O yazım şöyle:
-------------------------------------------------------------------------------------------------
'SAĞLIK BAKANLIĞI MASKELERİ AVM'LERDE SATILMALIDIR
Coronaya karşı kullanılmak üzere Sağlık bakanlığı ceptelefonlarına kod göndererek eczahanelerden(eczanelerden) ücretsiz olarak, haftada 5 tane maske vermekte ki cumartesi ve pazar günülerinde(günlerinde) sokağa çıkma yasağının olduğu düşünülürse her gün için 1 maske de iyi görünmekte.
Ancak bu durum ben yanlış.
Çünkü eczahaneler küçük, dar alanlı yerlerdir, ve oralarda oluşacak bir insan birikimi sağlıksızlık yaratabilir ki aynı anda, ilaç almaya gelenleri de düşünün; ve eczahanelere ilaç almaya gelenler 1'den çok ilaç almaya gelmiş olabilirler, ve Sgk üzerinden ücretsiz ilaç almaya gelenler de olur; bu durumda, eczacılar her kişi için ilaçları raflardan almak, poşetlemek, ve Sgk için gerekli kayıtları yapmak zorunda olduklarından, bir de ücretsiz maske almaya gelenler de düşünülürse, dar bir alandaki sağlıksızlık kolayca anlaşılır.
Bence, maskeler ülke çapında ağı olan Avm'lerde örnek ki 1 Tl ya da 1,5 Tl ya da 2 Tl gibi hemen hemen maliyetine ya da 25 Krş gibi düşük bir kazanç ile satılmalıdırlar ki alışveriş poşetlerinden 25 Krş alındığı unutulmamalıdır. Alışveriş poşetilerinden(poşetlerinden), doğayı korumak için 25 Krş alınmaktadır; maskelerden de toplum sağlığını korumak için 25 Krş alınabilir çünkü kullanılmış maskeler toplum sağlığı için büyük bir tehlike yaratmaktalar.
Ve, düşünün ki eczahanelerde ücretsiz verilen maskeler günde 4 saat kullanılabiliyor oysa hem herkes her gün sokağa çıkmaz ki bunlara verilen maskeler ellerinde birikir, hem herkes sokağa çıktığında saatlerce kalmaz ki bunlara verilen maskeler de ellerinde birikir ki bu iki durum da elaltından(el altından), yasadışı maske satışılarına(satışlarına) da neden olabilir, hem de işçi, memur, memure gibi kimseler hemen hemen her gün günde en az 9 saatlerini dışarıda geçirirler yani maskeler maliyetlerine ek olarak 25 Krş kazanç ile ülke çapında ağlı Avm'lerde satılırlarsa herkes gereksinim duyduğu kadar maske satın alabilir ve kullanabilir.
Bir de düşünün ki ova köylerinde, dağ köylerinde yaşayan insanlar var; oralarda büyük olasılıkla eczahane yoktur oysa maskeler Avm'lerde satılırsa en azından ilçelere giden kişilere para verip maske satın aldırabilirler ki bu işi muhtarlar da yapabilirler oysa muhtarların bile bu işi eczahanelerden ücretsiz maske almaları olarak yapmaları olanaksızdır.
Bu durum; sokağa maskesiz çıkmanın yasaklanması ile de desteklenmelidir.
Ve maskelerin üzerilerinde, Sağlık bakanlığı damgası olmalıdır.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 17.4.20/01.19'
------------------------------------------------------------------------------------------------

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 31.5.20/17.22

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Corona Günlerinde AKP (2) Sağlık 20.04.2021
Pandemi, seni mi zihnini mi esir aldı? Sağlık 16.01.2021
Teknik Düşünceler 27- FETTÖ 4.0- MikroPiyolojik İncelemeler Sağlık 13.01.2021
MS Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi Sağlık 30.12.2020
Teknik Düşünceler 21- Topal Sağlık 12.12.2020