NAOMI CAMPBELL SİYAH VE GURURLU OLMAK

İngilizcede 'gurur'; 'pride' demekmiş. 'Fiyat' da 'price' demek. 'Dua' da 'prayer' demek. Belki de İngilizcede 'gurur' 'Paranın satın alabildiği birşey' içeriklidir yani 'Para ve gurur, zenginlik ve gurur, ünlülük ve gurur'; evet, dünya incirçekirdeğidünyalı(incir çekirdeği dünyalı) ancak çok gururlu sözde gururlu kişilerle dolu ve dolmakta çünkü felsefeden, bilimden ve ahlaktan uzaklaşan akıl yolunu şaşırır ve bulduğu her sarı renkli şeyi altın sanır.

Abd'de siyahların ya da siyahilerin ya da Zencilerin polisçe öldürülmesi arttığı için bu duruma karşı haklı ve doğru olarak bir tepki gelişmiş.

Konu konusunda Sözcü gazetesindeki bir haber başlığı şöyle demiş: 'Siyahım ve gurur duyuyorum.'. Bunu diyen de Naomi Campbell

Haberi veren Sözcü gazetesinde haberin fotoğrafında iki siyahi bayan: Biri, Naomi Campbell; biri de memelerinin yalnızca uçları görünmeyecek biçimde memeleri ortalıkta bir siyahi bayan.

Savım ki siyah insanları beyaz yapacak bir ilaç üretilebilse bunu kullanmak istemeyecek siyah insan kalmaz ki bu konuda onları kınamak ya da anlamamak da insani olmaz. Michael Jackson'ı gördünüz işte.

Siyahlar ve gurur ya da Naomi Campbell ve gurur. Anlaşılan ki Naomi Campbell gerçekte 'siyahım' derken 'Zenciyim' demek istiyor ya da böyle dese daha doğru ve daha iyi yani daha nitelikli olur çünkü siyahi insan ya da siyah insan ya da kara insan yalnızca Afrika'da yok yani yalnızca Afrikalılar değil oysa zenci yalnızca Afrika'da; yani 'siyah' demekle gerçekte renk ırkçılığı yapılmış ve renk ırkçılığının tuzağına düşülmüş olmakta; yani hüner siyah ya da beyaz olmakta değil yani renkte değil oysa beyaz da, siyah da yalnızca renktir oysa 'Zenci' bir kültürdür yani 'Zenci' değil de 'Zenci' yerine 'siyah, siyahi' demek gerçekte Zenciliğe ya da insana hakaret olur; yani örnek ki 'Türküm' yerine 'sarıyım' demek gibi birşey; yani insanlar neden kendilerini renkle tanımlamak isterlerki(isterler ki); siyah ya da beyaz olmak alim, alime, bilge olmak ya da hüner değilki(değil ki), hüner kafada, hüner beyinde, hüner ruhta, hünder felsefede, hüner bilimde, hüner ahlakta.

Naomi Campbell ya gurur sözcüğünün anlamını bilmiyor ya da Abd'de 'gurur' sözcüğünün anlamı başka birşey tıpkı 'özgürlük' yerine yanlış olan sözcük olan 'freedom' gibi ya da Afrikalı değil ya da artık Afrikalı değil yozlaşmış çünkü Trt belgesel Tv'deki Afrika belgeselilerinden gördüğüm kadarı ile Afrikalılar ahlaklı, edebli insanlar oysa internet Naomi Campbell'in ahlaka aykırı fotoğrafları ile dolu yani bir insan insanlığa kötü, yanlış örnek oluyorken, ve Afrikalı vatandaşlarını da, Abd'deki Zenci vatandaşlarını da, insanlığı da küçük düşürürken nasıl doğru gururlu olabilir? Gururlu olmak iki türlüdür: 1- Kötü, yanlış gurur ki ahlaksız kişilerde de bulunur, 2- Doğru, iyi gurur ki yalnızca ahlaklı kişilerde bulunur ki Türk dil kurumu sözlüğü de kötü, yanlış gururu şu tanım ve şu örnekle açıklamış: 'Kendini beğenme, büyüklenme, benlik, kibir, kurum, çalım: 'Aynı gururu, aynı gülünç itimadı aşkta da gösterirler.' - Hüseyin Cahit Yalçın.'; doğru gururu da şu tanım ve şu örnek ile açıklamış: 'Övünme: 'Vatana gözyaşı döktünse eğer/Varlığın bu yüksek gururu anlar'- Enis Behiç Koryürek.'.

Yani örnek ki bin tane kerhanesi olan birinin ya da pornoda oynayan birinin ya da toplumsal ortalıkta sütyen-külot gezen birinin ya da zina yapan birinin 'Ben gururluyum' demesi ile alim ya da alime birinin 'Ben gururluyum' demesi farklı ve zıt şeylerdir. Anlaşılan ki Abd'de de felsefe, mantık, ahlak, din ve dil bilimi öğretilmiyor ya da doğru öğretilmiyor ya da iyi öğretilmiyor.

Yani ahlaka aykırılık içinde iken neyine havaatıyorsun(hava atıyorsun), neyin gurur Naomi Campbell? Sen kim doğru, iyi gurur kim Naomi Campbell?

Bence bunun gibiler yüzünden de Abd'de Zenci düşmanlığı büyüyor yani gerçekte Zenci düşmanlığı Zenci olmaya değil Zencilerin içinde oldukları yozluğa olabilir yani bakın ünlüleri beyazlar ile ahlaksızlık konusunda sidikyarışı(sidik yarışı) içinde gibiler.

Gururlu isen ahlaklı, edebli, erdemli olacaksın yoksa kibiri gurur sanırsın.

Belli ki Zencilerdeki yozlaşma kendilerine 'Negro/Zenci' yerine 'Black/siyah, siyahi, kara' denilmesini istemeleri ile başlamış tıpkı bizdeki bakire genç kızlara bile 'bayan' yerine 'kadın' denilmesini isteyen yozluk gibi.

Sende gurur olsa ahlaklı, edebli giyinirsin öncelikle çünkü ahlak gibi doğru ve iyi gurur da önce ahlaklı, edebli giyimden başlar. Akıldışı-ahlakdışı-insanlıkdışı modaya, ve erkek egemenliğine köle olmuşsun, gururdan söz ediyorsun. Bak, 'Haberler com' bile 22.12.2018 tarihinde şöyle başlık atmış bu kişi ile ilgili bir haberinde: 'Çıplak pozlarıyla kendine hayran bırakan Naomi Campbell' diye başlık atmış ve şöyle bitirmiş yazıyı: 'BİRÇOK ÜNLÜ İSİMLE BİRLİKTE OLDU: Birçok farklı alandan ünlü insanla birlikte olan Campbell'ın sevgililerinden bazıları; boksör Mike Tyson, Robert De Niro, Leonardo Di Caprio, Sylvester Stallone, Robbie Williams, gitarist Adam Clayton, dansçı Joaquin Cortes ve Formula yarış başkanı Flavio Briatore Johnny Depp'tir.'.

Ne gurur, ne gurur!

Yani hem ahlaka aykırı davranılıp hem de 'Gururluyum' denilemez.

Bence; Zencilerin başına felsefel, bilimsel, ahlakçı bir önder, lider gerek dünya çapında.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 29.5.20/00.43

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020