SAĞLIK BAKANLIĞI HEPATİT İLE DALGA MI GEÇİYOR?

Hastasınız, doktora ya da hastahaneye gidersiniz, ne olur, doktor size ilaç yazar, sizi hastalıktan kurtarmaya çalışır değil mi? Evet.

Ancak hepatit hastalığı konusunda akıldışı bir tutum var.

Hepatit B ve hepatit C zamanında tedavi edilmezse siroza ya da kansere neden oluyor.

Kişi doktora gidiyor; hepatit teşhisi koyuyor ancak doktor ilaç vermiyor.

Neden?

Çünkü 'Karaciğer henüz zarar görmemiş, karaciğer henüz zarar görmemişse ilaç yazamayız, yasak' diyor.

Hasta her yıl kan tahlililerini(tahlillerini) yaptırıyor; yanıt hep aynı: 'Karaciğer henüz zarar görmemiş, karaciğer henüz zarar görmemişse ilaç yazamıyoruz, yasak'.

Sonra da, birgün 'Karaciğerde siroz' ya da 'kanser başlamış, tedavi için artık geç kalınmış' diyor.

Peki neden hepatit teşhisi koyulduğunda hastalara hemen ilaç verilmiyor? Olsa olsa üç ayda üç kutu kullanacağı ilaçın(ilacın) bir kutusu 2000-3000 Tl olduğu için mi? Peki insan hayatı ucuz mu? Peki kanser ilaçıları ucuz mu da kanser hastasılarına(hastalarına) ilaçları hemen veriliyor? Neden hepatit hastasılarına ilaçları hemen verilmiyor? Hepatit hastasılarına yıllarca her yıl ya da altı ayda bir yapılan sayısız kan tahlili hepatit ilaçından daha pahalıya gelmiyor mu? Peki onlar siroz ya da kanser olduklarında yapılacak hem hayatı tehlikeye atmıyor hem de daha pahalıya gelmiyor mu? Sağlık bakanlığı hepatit ile dalga mı geçiyor? Neden hepatit hastasıları hepatit teşhisi konulduğunda hemen tedaviye başlanmıyor ve hastaların hayatlıları(hayatları)tehlikeye atılıyor?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 28.2.20/00.26