TÜRKİYE'DE DEMOKRASİ VE LAİKLİK DÜŞMANI YENİ BİR ÖRGÜT MÜ?

Türkiye'de şu sıralar kötü bir ilginç birşey olmakta.

İzmir'deki bazı camilerde; merkezi ezan okuma sistemine gizlice girilip minarelerden Çav bella yayınlanması.

Aynı gün içinde; İstanbul'da bir kilisenin isim mermerinin kırılması, ve Türkiye'deki 'Uluslararası Hrant Dink Vakfı'na 'Bir gece ansızın geleceğiz, orayı başınıza yıkacağız.' yazılı mail ile tehdit.

Şimdi de Sakarya'da, bir Kuran kursunun camlarının kırılıp duvarlarına İngilizce yazılar yazılması. Kuran kursunun iç duvarlarına küçük harflerle 'We are the kings of the queens oıf the new broken scene', 'Viona robbed you'; büyük harflerle ise yazı tahtasına 'SORRY FOR BREARING THE GLASS' ve  'LUZ-FIONA  WAZ HERE!' yazılmış ancak 'Z'ler Nazilerin gamalı haçını andıracak biçimde, ortadan yatay çizgili yazılmış. Çok ilginç olan iki şey var bu yazılarda: İngilizce 'WAZ/waz' yok 'WAS/was' var, 'WAZ/was' Avrupa'da var, ve Türkler 'FIONA'YI 'Fiona' diye söylüyorlar, Schrek filımının(filminin) Türkçe çevirisinde yani onu bir Türk yazsa idi 'FİONA' diye yazardı büyük olasılıkla, ilginç ki küçük harflerle 'Fiona', büyük harflerle ise 'FIONA' yazılmış yani 'i' harfine dikkat edilmiş yani açık ki yabancı dilden anlayan kişiler; bu iki şey Kuran kursuna bu yazıların Avrupa'dan Türkiye'ye tatile gelmiş gurbetçilerden gençler olabileceğini düşündürtmekte.

Bir ilginçlik de şu: İstanbul'da bir kilisenin isim mermerini kıran kişinin üzerindeki tişörtte de büyük harflerle İngilizce yazı vardı, 'SAVE THE SOLE...' gibi birşeyler yazan ancak fotoğraflarda 'SOLE'nin devamı mont altında kaldığı için görünmeyen.

Hrant Dink Ermeni idi, saldırıya uğrayan kilise de Ermeni kilisesi. Bu ülkede oldum olası şu üç konu hep düşmanlık konusu yapıldı eskiden beri: Yunan, Rus, Ermeni. Açık ki bunu Chp, ve sol yapacak değil.

'Bir gece ansızın geleceğiz' yaklaşımı; bu yaklaşıma ek olarak 'Orayı başınıza yıkacağız' yaklaşımı yani 'Taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmayın' yaklaşımı ki bu yaklaşımlar Chp'ye de, sola da yabancı yaklaşımlar.

İzmir'deki camilerden İtalya kökenli 'Çav bella', Ermeni kilisesine saldıranın tişörtünde İngilizce yazı, Sakarya'daki Kuran kursuna İngilizce yazılar.

Tüm bu veriler birleştirildiğinde ortaya şöyle bir soru ve olasılık çıkmakta: 'Acaba gurbetçi gençlerden oluşan, ve Atatürk düşmanı, demokrasi düşmanı, laiklik düşmanı, Osmanlıcı, Avrupa'daki Nazi kültürü varlığı etkisinde kalmış, yeni bir örgüt; ya da İngilizceyi ve kutsal yerleri araç olarak kullanmaya çalışan yeni bir derin devlet örgütü mü var Türkiye'de; yani bu işler kalıcı 'organize' işlerden mi yoksa Gezi olaylarının yıldönümüne yönelik, Osmanlıcı geçici bir süreç mi ya da Türkiye'yi karıştırmaya çalışan genelde Batısal, özelde ise Avrupasal, dışsal ajanlık etkinliği mi yoksa Fetö'nün yeni bir etkinliği mi?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 31.5.20/08.17


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020