SAĞLIK BAKANLIĞI KORONAYI 2019 ARALIKINDA BİLİYOR MUYDU?

'Sehven' sözcüğü siyasette moda gibi birşey oldu.

'Sehven' demek 'yanlışlıkla' demek.

Sağlık Bakanlığı ilk corona vakasının 2020'nin 11 martında görüldüğünü açıklamış. Sağlık bakanı yardımcısı Şuayıp Birinci ise Türkiye'de ilk korona vakasının; 2020 şubat ayında Mersin’de görüldüğünü sosyal medyadan açıklamış ancak bir kaç saat sonra bu paylaşımını silmiş ve o tarihin 'sehven' yazıldığını söylemiş. Sağlık bakanlığı bakanı Fahrettin Koca da '2019 mart'ın sehven olduğunu söylemiş.

İlkokul çocuğu değil ki 'mart' yerine 'şubat' yazsın. Diyelim ki yanlışlıkla yazdı; bu da Sağlık bakanlığı'nın, ve koskoca devletin ya da hükümetin ne büyük bilimdışı bir dünya içinde olduğunu gösterir. Yani durum; güldürü filımlarında(filmlerinde), dizilerinde olduğu gibi, sağlıklı insanlara 'Kanser raporu' vermek gibi bir durum gibi olur.

Bence ise Türkiye'de korona 2019 aralık ayında, Sağlık bakanlığı'nca biliniyor olabilir.

Neden?

Çünkü 2019'un aralık ayında, bir sağlık ocağına; ayakta bile duramama, başdönmesi(baş dönmesi), yoğun halsizlik, 3 gündür birşey yiyip içememe, tat duygusunun yokluğu yani tatlı meyva(meyve) suyunu bile acı olarak algılama, akciğerlerde hışırtı var ancak balgam çıkaramama gibi ağır gırip(grip) şikayeti ile giden birine doktor 'Miden bulanıyor mu?' demiş, hasta 'Hayır' demiş; 'İshalin var mı?' demiş, hasta 'Hayır' demiş; doktor da 'Öyle ise sendeki normal gırip' demiş. Kişi de 'Acaba normal olmayan gırip mi var?' diye düşünmüş.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 8.10.20/04.41