29.05.2020 Cuma Tarihe Not (günlük)

Esselamü Aleyküm

TARİHE NOT 

Pandemi süreci devam ederken 10 haftadır kılınmayan Cuma namazı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın almış olduğu karar doğrultusunda bu hafta kılınmaya başladı, en son 13 mart 2020 Cuma günü eda ettiğimiz Cuma namazı 74 gün aradan sonra 29 mayıs 2020 Cuma günü, Kabataş İlçe Müftülüğü'nün belirlemiş olduğu alanlarda eda edildi. 

Bugün günlerden Cuma, ilçemizin pazarıydı,

Cuma namazı kılmanın heyacanıyla evde abdestimi aldım en güzel elbisemi giydim. 

Cuma vakti geldiğinde merkez camii avlusuna geldim, görevli imamlar, sosyal mesafe aralığını ayarlıyor, vatandaşlara maske dağıtımı ve el avuçlarımıza dezenfekte sıkıyorlardı. 

Vatandaşlar özlem doluydu, ellerinde seccadeler, yüzlerinde maskeler vardı. Görevli imamların belirlediği yerlere oturduk. 

Ne kadar çok özlemişiz Cumamızı, hutbemizi, bir arada olmamızı..

Ellerimi semaya açtım, '' Ya Rabbim bu günü bizlere bahşettin, tekrardan Cumamıza kavuşturdun şükürler olsun '' diyerek Rabb'ime teşekkür ettim.

Duygulu anlar yaşadım, Ezan-ı Muhammediyye bittikten sonra Salavat-ı Şerifi beklerken, Ahzap Suresi'nin 56. Ayet-i Kerimesi okundu. Sünnet namazlarını kılmadık, tedbir gereği olduğunu düşündüm. 

İlçe Müftüsü Recep UNUTMAZ hocamız Hutbe okudu, Cuma namazının ehemmiyetinden, İslamiyet'in temizliğe verdiği öneminden, Koronavirüse karşı dikkatli olmamızdan, Allaha şükür etmemizden ve İstanbul'un Fethinin 567. yıl dönümünden bahsetti.

 Sonra Davut PERK hocamız kamet getirdi. Cuma namazını eda ettik. Müftü Bey Sünnet namazlarımızı evlerimizde kılmamız gerektiğini söyledi, toplu Tövbe-i istiğfar yaptırdı.

 Musahafa yapmamamız gerektiği defalarca ikaz edildi, vatandaşlar el sıkışmadan ayrıldılar. 

Beraber namaz kıldığımız için mutlu oldum, huzur buldum, namaz sonunda tövbe ettik, daha da hafifledim. 

Belli bir zaman geçtikten sonra Sosyal Medyada Elbeyi Mahallesi Kazancılı Camii İmamı Halil İbrahim CİN hocamız'ı cemaati ile beraber şükür kurbanı kestiklerini gördüm, Allah onlardan razı olsun, bu günleri bizlere yaşatan Rabb'imize şükürler olsun.

 

Esselamü Aleyküm 

Hürmetler. 

29.05.2020 Cuma 

Muzaffer BAYRAM


Başlık Kategori Yayın Tarihi
YOLLAR BİTER Mİ BİTMEZ Şiir 08.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Hoş geldin 35 Yaşım :) Anı 16.01.2021
Kendine Saygısı Olmayan Anı 29.09.2020
Samimiyet Anı 19.09.2020
Dersimizi aldık mı? Anı 27.03.2020
Uzak Durulması Gereken İnsanlar Anı 04.12.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.