BEBEKLERE VE ÇOCUKLARA AŞILARIN ANNE BABA ONAYINA BIRAKILMASI İNSAN HAKLARINA VE DİNE AYKIRI

Bir toplumu eğitmek siyasetçilerini ve ünlülerini eğitmekten geçer çünkü hem toplum onların arkalarından gider, yani siyasetçiler ve ünlüler bilime ve ahlaka aykırı iseler eğitimin de anlamı, etkisi, değeri, önemi, olumluluğu, eğiticiliği kalmaz. Bu nedenle ki siyasetçileri ve ünlüleri Muhammed'in ve Atatürk'ün dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile eğitmeye büyük bir önem veriyorum yani onlarla ilgili yazılarım siyaset için değil Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' içinde bir ülke ve dünya oluşması içindir.

Açık ki Osmanlıcı Akp dünyası yalnızca demokrasiye, laikliğe, evrim kuramına ve Atatürk'e karşı olanlar için değil akıla, mantığa, bilimselliğe, medeniliğe aykırı olanlar için de mutluluk verici bir alan çünkü zaten Osmanlıcı olmak demokrasiye, laikliğe, evrime, Atatürk'e ve bilimselliğe karşı olmaktır çünkü Atatürk de Muhammed gibi 'Önce bilim(ilim) ve ahlak' demiş bir insandır ki demokrasinin, laikliğin, Atatürkçülüğün doğrusu da zaten 'Önce bilim ve ahlak' der. Yani, Akp dünyasının bilimsel olmasını beklemek zaten mantığa da, Akp'nin durumuna da aykırıdır yani Atatürk'e, demokrasiye, laikliğe karşı olmak zaten mantıksızlıktır, ve mantıksızlıktan da mantıklı bir dünya beklenilemez.

Akp hükümeti bebeklere ve çocuklara zorunlu sağlık aşılarını zorunlu olmaktan çıkardı, ve bu aşıların bebeklere ve çocuklara yapılması kararını anneye ve babaya bıraktı.

Bu durum açık ki insan haklarına da, akıla mantığa da, Anayasaya da, dine de aykırıdır. Çünkü bebeklerin ve çocukların yaşama hakları da, sağlıklı yaşama hakları da annenin, babanın kararına bırakılamaz.

Bakın; Akp hükümeti biryandan bu aşıları annenin, babanın kararına bırakırken biryandan da temel eğitimi lise sona kadar zorunlu yaptı. Bu çelişki nedendir? Bu çelişkinin nedeni açık ki bilimsellik arayışı değil Akp'ye destek olan, oy veren, bilime ve dini tanımlayan Din hadisileri'nin tanımladığı dine aykırı tarikatları, cemaatleri, demokrasi karşıtılarını, laiklik karşıtılarını, Atatürk karşıtılarını ve Osmanlıcıları mutlu etmek için olabilir.

Aşı olmamak da, bebeklere ve çocuklara aşı yaptırmamak da zaten bilime ve akıla-mantığa aykırıdır ancak dine neden aykırıdır? Aykırıdır çünkü dini tanımlayan Din hadisileri 'Din bilimdir(ilimdir), bilim yoksa din de yoktur, bilim Çin'de de olsa gidip öğrenin, alimin uykusu bile cahilin ibadetinden üstündür' diyor. Yani bilimin bir sonuçu(sonucu) ve gereği olan aşıya karşı olmak yalnızca bilime, bilimcilik demek olan demokrasiye, bilimcilik demek olan laikliğe değil dine de aykırıdır.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 1.12.20/04.53


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020