AŞIYA KARŞI OLMAK VE ALLAH'A ŞİRK DURUMU

Önce mantık. İnsanlar her savı ileri sürebilirler ancak savlarının mantıklı olduklarını kanıtlamak zorundalar, sözleri doğru, gerçekçi ise; yani hem sözü söyleyip hem de yana kaçmak olmaz.

Toplumda, din gereği diye, aşıya karşı olanlar var oysa dini tanımlayan Din hadisileri 'Din bilimdir, bilim olmazsa din de olmaz, bilim Çin'de de olsa gidip öğrenin' diyor yani devlet onaylı, bilimsel onaylı aşılara karşı çıkmak dine aykırıdır.

Dini tanımlayan Din hadisileri, dini 'Din bilim(ilim), ahlak, vicdan, merhamet, adillik, dürüstlük, tarafsızlık, sakinlik, medenilik, nefssizlik demektir' diye öğretirken birileri de dini Din hadisileri'ne aykırı olarak öğretmeye çalışmakta. Din dini tanımlayan Din hadisileri ile doğru öğrenilebilir yalnızca, yani Din hadisileri'ne aykırı inançlar hem yanlıştır hem din değildir yani dinsizlerin dedikleri gibi din halkın afyonu, bilimdışılık, cehalet, mantıksızlık gibi şeyler değil 'Önce bilim'dir; yani açık ki dinin savunanlar da, dine karşı olanlar da; dini tanımlayan Din hadisileri'ni bilmedikleri için dini yanlış anlamaktalar.

Bazılarının 'Belaları, kötülükleri, depremleri, hastalıkları, kuraklıkları bize ilahımız gönderiyor, neden aşı olalım?' diyen, ve dini kötülük, bela dünyası olarak tanımlama yanlışına düşüren, dine aykırı mantığını ya da mantıksızlığını biryana bırakırsak; bir de 'İçinde zehir ya da mikrop bile olsa birşeyi Besmele ile ya da ilgili dua ile yersen ya da içersen Allah seni korur' diyenler var ki bu yazı böyle düşünenler açısından.

Bu durumda açık ki eğer genelde aşılarda, özelde ise korona aşısında zararlı ya da kötü birşey varsa eğer aşıyı Besmele ya da o ilgili dua ile olurlarsa Allah onları o aşının kötülüklerinden koruyacaktır. Örnek ki 'memurlar.net' adlı internet sitesinde bir üye şöyle yazmış: 'Yiyecek ve İçeceklerin Zararından Korunmak İçin Besmele-i Şerife: Yiyecek ve içeceklerin Zararından Korunmak İçin Okunacak Korunma Besmelesi: Bu dua Peygamberimizin tavsiyesi. Peygamberimiz, bu duayı yiyeceklere okuduğumuz zaman içinde zehir olsa bize zarar vermeyeceğini bildiriyor. Duayla ilgili bir de Hz. Ömer'in başından geçen bir olay var. Hz. Ömer halife iken ona bir hükümdar yüzük içinde zehir gönderiyor. Elçi yüzüğü verirken hükümdarın sözlerini iletiyor 'Eğer halk ayaklanırda ona zarar vermek isterlerse onların ellerine düşmesin, bu yüzük içindeki zehir çok etkilidir, dilinin ucuna değdirdiği anda hemen ölür'. Hz Ömer Peygamberimizin tavsiyesi olan bu duayı okuyup zehrin tümünü içiyor. Elçi ve yanındakiler hayretler içinde bakıyorlar Hz Ömer'in yere düşmesini bekliyorlar, hiçbir şey olmuyor. Bizler tabi ki zehre okuyup içmeyiz Hz Ömer gibi imana sahip olmadığımız için. Aklımıza zerrece ya korumazsa ya ölürsem şüphesi gelse dua bizi korumaz zaten. Yiyecek ve içeceklere okuyalım. Hele ki günümüzde yediğimiz içtiğimiz şeylerin tam doğal olanı neredeyse yok. Kiminin genetiği bozulmuş, kimi hormonlu, kimi ilaçlı. Ete süte sebzeye her şeye okumak lazım. Ben okuyorum. Çocuklarıma da öğrettim. Dışarıda bir şey yerseniz okuyun diye. Evde pişen yemeklere ben okuyorum. Bir de kullandığımız ilaçlara okumak lazım. Çünkü ilaçların faydasından çok yan etkileri var. Oğlumun ilaçlarına yan etkilerinden korunsun diye okuyorum. Bu dua en çok okunması gereken dualardan biridir diye düşünüyorum. Okuması ezberlemesi çok kolay bir dua. Bismillah ve billâhillezî lâ yedurru measmihî şeyun fil ardi velâ fissemâ. Yâ hayyu yâ kayyûm. Anlamı: İsmiyle beraber yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar vermediği Alah'ın adıyla. O sonsuz hayat sahibi olan ve bütün kainatı ayakta tutan, koruyandır. Bu duanın bir benzeri de her türlü tehlikeden korunmak için okunuyor. Abdestli abdestsiz okunabilir. Yine Peygamber Efendimizin tavsiyesi. İlk bölümü diğer duayla aynı sadece son bölümü farklı. Bismillah ve billâhillezî lâ yedurru measmihî şeyun fil ardi velâ fissemâ. Ve huvessemîul alîm. (Sabah akşam 3 kez korunmak için okunur, Anlamı: İsmiyle beraber yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar vermediği Alah'ın adıyla. O işiten ve bilendir.'.

Yani açık ki bu durumda; Besmele ya da ilgili, koruyucu dua ile; genelde aşı olmamak, özelde ise korona aşısı olmamak hem Allah'a şirk koşmaktır, Allah'ın gücüne inanmamaktır, hem de 'Bu dua da, Besmele de zehirden bile korur' deyip o dua ya da Besmele ile genelde aşı olmaktan, özelde ise korona aşısı olmaktan kaçınmak' mantıksızlığıdır, tutarsızlığıdır ki din önce bilim yani mantık demektir ki ahlak da zekanın, akılın, mantığın en üst soyut nitel zirvesi olduğu için zaten mantığın tek zirvesidir.

Yani; Besmele ya da o dua koruyorsa aşı ol, ya da Besmele de, o dua da korumuyor demektir.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 3.1.21/08.25