BİR SAVUNMA YAZISI (5)

Mustafa İslamoğlu sizin aliminiz değil, sizinki onların alimi değil… Böylece bölünmeye hizmet ediliyor. Siz onu ifşa edin onlar sizde gördüğü hataları etsinler; böylece zikrettiğiniz kişiler avuçlarını sıvazlasınlar… Anlaşılıyor ki bunu ben de durduramam. Ben sizi de onları da düşman safında görmüyorum.

Ebu Cehil ile Atatürk’ü aynı kefede mi görüyorsunuz? Bu ikisinden en az birini tanımadığınız anlamına gelir. Türkiye’de Atatürk’ü sevip de Ebu Cehil’i de seven tek bir kişi gösteremezsiniz. Şartlar böyle iken bu sözünüz oturmamış. Nuh’un oğlu da öyle. Ben beş vakit namazında Kemalistler tanıyorum. Ülkedeki bütün Kemalistler dediğiniz gibi olsaydı Perinçek iktidar olurdu. Ama öyle değil. İnsanlara değil elbette Allah’a yaranalım ama ayetin de dediği gibi “Sen sırf Allah´ın rahmetiyle onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık onları sen bağışla, onlar için Allah’tan mağfiret dile…” Kemalist halde Müslümanım diyenler için de bu geçerli.

Said Nursi’ye müşrik diyeni de uyar. Onlara da size dediğimin aynısını diyorum. Siz Kurana davet etmeye bakınız. İsimler çok önemli değil. Geldi geçti. Allah Kuran’da sahabe isimlerini bile tek tek saymamış. Kişi değil işi önemse. Onların hatasının aynısını onlara yapmana gerek yok.

Mehmed Akif’e karşı olan “duruş”u ahirette onun önüne çıkacak. Bir de siz bunun hesabını Allah’a vermeyin boş verin. Çarpıtılmaya meydan vermemeli demek istiyorum. “Keşke Yunan İzmir'e girseydi” demekle bunu onun istemediğini biliyorum. Ama bu yine de denmez. Kadir Mısıroğlu’nu yanlış anlamam ben. Siz benim çalıştığım felsefi derinliklere şahid olsaydınız onun bu basit ifadesini yanlış anlamayacağımı bilebilirdiniz. Çarpıtmaya zemin hazırlamak denir buna. İslamoğlu zemin hazırlayınca alimimiz değil, ama Kadir Mısıroğlu hazırlayınca üstadımız…Böyle adillik olmaz.

İnsanın değişime açık olması kaypaklık demek olmaz.

Kadir Mısıroğlu’nun hiçbir kitabının ilmi bir değeri olduğuna inanmadığım için onun kitabından örnek vermenize gerek yok. Sizin şu yazdıklarınız bile benim için çok daha değerli. Tarihçi olarak Prof. Dr. Halil İnalcık ve Prof. Dr. İlber Ortaylı var. Mısıroğlu onların yanında “kırık çıkıkçı” kalır. Gerek yok.

Fethullah Gülen zerre kadar İslamoğlu’nu sevmez ama İslamoğlu proje öyle mi? Aksine Fethullah Gülen’in en sevdiği alim Said Nursi’dir. Eğer proje arayacaksak kafalar çok karışır. Adnan Oktar ile İslamoğlu’nun yolları asla bir araya gelmedi. Ama Adnan Oktar’a göre de en büyük alim Said Nursi idi. İskender Evrenesoğlu dediğin projeyi Yaşar Nuri Öztürk TV ekranlarında tüm toplumun önünde yerin dibine soktu. Ama sizin cenahtan bunu yapan olmadı. Edip Yüksel de Müslümanların bölünmelerine gafletle hizmet etmektedir. Ama proje değildir hiçbiri. Sonia Cihangir dediğin kişiyi hiç duymadım onu geçiyorum haklı olabilirsin. İhsan Eliaçık da sizin ölçülerinize uymuyor diye proje olamaz. Bu karşı çıktığın adamlar hiçbir zaman dinler arası diyalogdan bahsetmediler.

İslamoğlu'nun Yılbaşında alimlere saldırması olayını da bilmiyorum. Ama ne dediğini de merak etmedim değil. Ne demiş? Eğer şirke girilmesin diye uyarmışsa ona bir şey diyemem. Ama açık yaz ki araştırayım. Benim yılbaşında İslamoğlu ne demiş diye araştırdığım kadarıyla problem yok. “Yılbaşı Kutlamaları Hristiyanlara Benzemek midir?” diye bir videosu var. Onu diyorsanız onda ne buldunuz? Bir şey yok. Lütfen kaynak verin. Diyor ki “yılbaşı kutlamaları konusunda hıristiyanlara benziyorlar diye kutlamalara kızıyorsunuz” ama siz de onlar gibi İsa’nın gökten geleceğine inanıyorsunuz? Burada kutlamaları hoş gördüğü sonucu çıkmaz. Dediğim gibi başka bir şey ise açık yazınız. Masum dediği yok.

Geleneksel İslam değil bizim dinimiz; sadece ve sadece adı “İslam” onun.

Asıl proje Hıristiyanlar ve Yahudiler gibi inanmaktır. İnancımızı gözden geçirelim. Geleneksel müslümanlıkta bu yok mudur? Allah İsa’yı indinde yüceltti (refeu). Fakat ilgili ayeti göğe yükseltti diye anlayan geleneksel Müslümanlar bu çarpıtmalarla hıristiyanlaştılar. Proje budur.

“Din adamı” diye bir sınıf var mı İslam’da? İlim müminin yitik malı mı alimin yitik malı mı? Bu sınıf bir projedir. Dini herkes bilecek. Başkasının anlattıklarıyla doldurulup hazırcı olmayacak. Rahipler sınıfı gibi sınıfımız oluştu.

Kara çarşaf Yunan adalarındaki rahibelerden bize karıştı. Gerçi kadını iyice örttükten sonra problem yok ama neyse. Başörtüsü de bir projedir. Kadın başını örttü altını açtı. Örtü ayetleri başörtüsü değil vücutörtüsüdürler; kadınsılığı örterler. Şimdi benim bu açıklamam çarpıtmak isteyenler için “başörtüsü karşıtlığı”dır değil mi? Ama örtünme karşıtlığı değildir. Hatta aksine bu üst şuurdur. Çünkü tam olarak örtünsünler diyoruz.

Hıristiyanlardan bize “mesiyyat” yoluyla bulaşmış olan hadislerin haddi hesabı yok. Geleneksel müslümanlar hıristiyan olmadılar ama hıristiyanlaştılar; haberleri bile yok. Cinlere olan inanç şeklinden, çarpılmalardan tutun da muska takmaya kadar…Daha kötüsü bundan haberleri bile yok.

“İnsan ölünce ruhu çıkar mı?” diye sorsanız Hıristiyan da gelenekçi Müslüman da “çıkar” diyecekler. Kuran böyle demez ama. Daha neler neler… Neredeyse hıristiyanlar “Müslüman olmamıza gerek yok biz zaten aynıyız” diyecekler. O kadar dejenere olundu. Proje bu. Ölünce ruhunun bedeninden çıkacağına inanmak mı proje? Evet.

Keşke Resulullah gibi tertemiz kalıp sonraki geleneksel zan, rivayet, bid’at, hurafelerle toza dumana karışmasaydılar… Projeye alet olmamanın tek çıkış yolu Kuran-ı Kerimdir…

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.