BİR SAVUNMA YAZISI (2)

“Sütresiz olarak namaz kılanın önünden eşek, köpek, kadın geçerse namaz bozulur” şeklinde insan şahsiyetinin haysiyetiyle bağdaşmayan hükümler vardır. DİYORSUNUZ. BUNLAR DİNİ BAĞLAMAYAN UYDURMA RİVAYETLERDİR.


"Kadınlar aklen ve dinen dün yaratılmışlardır; DİYORSUNUZ. KURAN'DA YOK. AYET DEĞİL.


“Kadınlar Düzgün olamazlar onlar eğri bir kaburga kemiğinden yaratılmıştır” DİYORSUNUZ. BU DA ÖYLE.


Daha yaratılışta dinler kadını önemsiz konuma sokar ve seni ayrıca yaratmak durumunda olmadı eğri bir kaburga kemiğinden yani benden yarattı ve bana tabii olmaya bana hizmet etmeye mecbursun konumuna getirir. DİYORSUNUZ. İSLAM DİNİ BÖYLE DEMİYOR.

NİSA -117. Onlar, Allah’ı bırakıp ancak dişilere tapıyorlar. Hâlbuki azgın bir şeytana tapmaktadırlar. (Allahın kadın hakkında azgın şeytan demesi) DİYORSUNUZ AMA MEAL TAM DOĞRU DEĞİL. ÇIKARDIĞIN ANLAM HİÇ DOĞRU DEĞİL.  KONUYU ANLASAYDIN DİŞİ DEDİĞİ “TANRIÇA” OLARAK İNANDIKLARIDIR. ŞEYTAN İSE İNSANIN ASİ TARAFIDIR. HER İNSANIN İYİ VE KÖTÜ TARAFI VARDIR. KÖTÜ TARAFINIZ EGEMEN OLDUĞUNDA SİZ ŞEYTAN OLURSUNUZ VE İŞİNİZ ŞEYTANLIK OLUR. ŞEYTAN DIŞIMIZDA MİTOLOJİK BİR VARLIK DEĞİLDİR.

Allah Kuranda kadına şeytan demektedir. Bu kadar öfkelendirecek ne yapmış olabilir? DİYORSUNUZ AMA AYETİ BU KADAR DA HİÇ ANLAMAYANA İLK KEZ RASTLIYORUM.


Allahın yarattığı kadına böyle davranmasını mantıklı buluyor musunuz? DİYORSUNUZ AMA KURAN'IN GENELİNE DİKKAT EDEN BU ÇIKARDIĞIN SONUCUN TERSİNİ ÇIKARIR.


Kadınlara yapılan bu ayrımcılığın Muhammed in Aşırı çirkin görünüşlü olması nedeniyle arkadaşlarının 15 yaşında evlendiği bir yaşta evde kalması sonra 25 yaşındayken 40 yaşında 5 çocuklu bir nine tarafından bana koca ol diye seçilmesinin etkisi var mıdır? DİYORSUNUZ AMA KURAN’DA GEÇMEYEN BİR EVLİLİK RİVAYETİ DİNİ BAĞLAMAZ. UYDURMA BİR RİVAYET OLMAKTAN ÖTEYE GİTMEZ. ÇİRKİN BAKAN ÇİRKİN GÖRÜR. SİZ KURAN’DAKİ MUHAMMED’E BAKIN. ONA İFTİRA ATAN RİVAYETLERE DEĞİL.

Bir anlaşamama durumunda şahit olabilecek erkek varsa kadın bu konuda şahitlik yapamaz. Kadın şahitlik yapacak akıldan yoksundur.Ortamda erkek yoksa ve mutlaka şahidin kadın olması gerekiyorsa birden fazla kadın birlikte şahit olarak değerlendirilir. DİYORSUNUZ AMA BU KONJONKTÜREL BİR DURUMDUR.  O DÖNEMLERDE ÖZELLİKLE RESULULLAH'TAN ÖNCE TOPLUMDA KADINLAR AŞIRI CAHİLDİLER; UNUTKANDIRLAR. ŞAHİTLİK BUNUNLA ALAKALI. GÜNÜMÜZDE BUNA GEREK YOK. KURAN'DA BAZI AYETLER TARİHSEL/KONJONKTÜREL BAZILARI EVRENSELDİRLER. KURAN'A GÖRE ÖNEMLİ OLAN ŞAHİTLİĞİN ADİL SONUÇ VERMESİDİR. ADALETİ ELDE ETMEK İÇİN ŞARTLARI KULLAN.


İslam ın Peygamberim dediği Muhammed ve kendine 23 yılda vahiy olarak geldi dediği Kuran söylüyor.Erkek unutmaz ama kadın unutur bu ne demek sizce? DİYORSUNUZ AMA KURAN'IN KAÇ YILDA İNDİĞİNİ SÖYLEYEN AYET YOK. KURAN SÖYLÜYOR DEMEKLE YA ÇOK BİLGİSİZ YAHUT İFTİRACISIN. SEÇ BİRİNİ. YAHUT İLGİLİ AYET NUMARASI SÖYLE… AYET “UNUTUR” DEMİYOR; “teDille” DİYOR YANİ “DALALETTEYSE” DİYOR. NİÇİN? ÇÜNKÜ DEDİĞİM GİBİ DÖNEMİN KADINININ CAHİL BIRAKILMASIYLA ALAKALI. 'DALALETTE OLABİLİR' YANİ 'İYİ BİR SAVUNMA YAPAMAYABİLİR' DEMEK İSTİYOR.

BAKARA SURESİ..AYET..282….şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. DİYORSUNUZ AMA BU DA DEDİĞİM DÖNEMSEL BİR DURUMDUR

Kadın şahitlik yapacak akıl dan yoksundur kelimesi tabiî ki o dönemde Anasını karısını ve kızını seven çok erkeğin hoşuna gitmemiştir.Neden şahitliği kabul edilmesin neden akıldan yoksun olsun diye itirazlar gelince Unutursa diye sonradan bir ekleme yapılmıştır. DİYORSUNUZ AMA BAK BİZ EKLEMEDİK. DAHA DOĞRUSUNU SÖYLEDİK. ORİJİNAL METİNDE GEÇENİ YANİ "DALALET" DEDİK.


Fakat bu ekleme Bu günün akıllı kadınının daha fazla dikkatini çekmiş ve Ne demek erkek unutmaz da kadın unutur .Bize İslam geri zekalımı diyor diye karşı çıkmışlardır. DİYORSUNUZ AMA GÜNÜMÜZ KADINI BU AYETİN KAPSAMINDA DEĞİLDİR. O GÜNÜN KADINI “NE DEMEK ERKEK UNUTMAZ DA KADIN UNUTUR. BİZE İSLAM GERİ ZEKALI MI DİYOR?” BİLE DİYEMİYORDU BİR DÜŞÜNÜN. BUNDAN 50 YIL ÖNCE BİLE TÜRK KADININI GENELLERSEK BU KADAR AYDIN DEĞİLDİ. 100 YIL ÖNCE DAHA KÖTÜ. 1500 ÖNCEYİ DÜŞÜNÜN. HAAAA, TÜM KADINLARI MI KAPSIYOR? HAYIR. DİKKAT EDİN. AYETİN BAŞINDA 2 ERKEK ŞAHİT İSTİYOR. BULUNAMAZSA 1’E DÜŞÜYOR. DEVAMINDA 2 KADIN ŞAHİT İSTİYOR, BİRİ DALALETTE İSE 1 KADIN ŞAHİDE DÜŞÜYOR. YANİ AYNI KAPIYA GELİYOR. ERKEK DE 1 KADIN DA 1. AYETİ TERSİNDEN OKUMAYIN.


Fakat maalesef yıllarca kadınlara siz yarım akıllısınız diye Müslümanlar tarafından hakaret edilmiştir.
Bu yukardaki hakaretleri bilmeyen bir Müslüman kadın varmı? DİYORSUNUZ AMA NAHL 58-59’U OKUYUN. AYET DAHA BAŞLARKEN “ONLARDAN BİRİNE KIZ MÜJDELENDİĞİ ZAMAN ÖFKEDEN YÜZÜ KAPKARA KESİLİR…” DİYE BAŞLIYOR. DEHŞET BİR AYET. AHZAB 35’E BAKIN; TAM BİR KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ GÖRECEKSİNİZ. NİSA 19 “ONLARLA GÜZEL GEÇİNİN” DİYOR. FURKAN 74 KADINLARI ÖVER. MERYEM VALİDEMİZ DÖNEMİN ERKEKLERİNDEN ÜSTÜN BİR KADINDIR. KADINLAR HAKKINDA DEDİKLERİNİZ DOĞRUYSA ALLAH MERYEM’İ NEDEN BU KADAR ÇOK ÖVÜYOR? GERİSİ HEP KADIN HAKLARINI KORUYAN AYETLER. KURAN'DAN UZAK OLDUKLARI HALDE MÜSLÜMAN OLDUĞUNU SÖYLEYEN ERKEK VE KADINLARA DEĞİL AYETLERDE GEÇEN ERKEK VE KADINLARA BAKIN SİZ. KURAN'DA "NİSA SURESİ" VAR. "NİSA" NE DEMEK BİR ARAŞTIR...


Şahit olacak akıldan yoksundur demektedir.Kadına aklı veren Allah değil midir? DEMENİZİN YUKARIDAKİ AÇIKLAMAYA GÖRE DEĞERİ KALMADI.

MİRASTAN PAY KONUSUNU ŞÖYLE ANLA: ERKEK EGEMEN BİR TOPLUM VAR. SENİN ERKEK BİR EVLADIN VAR. ERKEKLER EVİ GEÇİNDİRME SORUMLULUĞU YÜKLENİYORLAR. KADINLAR VE ÇOCUKLAR GÜÇSÜZLER VE ERKELER GÜÇLÜ OLDUKLARI İÇİN SORUMLULUK SAHİBİDİRLER. SAVAŞA ONLAR GİDİYOR. HİÇBİR ERKEK BUNDAN RAHATSIZ DEĞİL. MİRASI ADAM OĞLUNA VERİRKEN KIZINA DA EŞİT VERİRSE ENİŞTE DURUMUNDAKİ KİŞİ ADAMIN ÖZ OĞLUYLA EŞİTLENECEĞİ İÇİN BU DA ADİLCE OLMUYOR. BU DURUMDA ZATEN ADAMIN KIZINDAN SORUMLU BİR KOCA VAR. O KOCANIN ZENGİN OLDUĞUNU DÜŞÜN. YOK EĞER FAKİRSE DE ERKEKTİR ÇALIŞSIN DİDİNSİN. GÜNÜMÜZDE DURUM KISMEN BÖYLE OLSA BİLE KURAN'IN DERDİ ADALETİN TESİSİ OLDUĞU İÇİN ASLOLAN ADİL KARARDIR. ALLAH NE YAPTIĞINA DEĞİL, ADALETE BAKAR… BÜTÜN BUNLARLA BİRLİKTE YARDIMSEVER OLMAMIZI İSTER. BÜTÜNÜ BİR ARADA DÜŞÜNÜN. ADİL OLMANIZI İSTEMEZ Mİ? VARSA BİR İHTİYAÇ DERHAL TELAFİ EDİLECEK.

Not: Verdiğim cevaplar sadece büyük harfle yazılan kısımlardır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ameno Genel 20.06.2021
İnsanlığın Distopyası Genel 19.06.2021
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.