DARDANEL TON REKLAMINDAKİ SAÇMALIK DURUMU

Gerçek ki 21. yüzyılda dünyanın en büyük devleti de, en büyük önderi de akıldışı-ahlakdışı moda; onun da önderi akıldışı-ahlakdışı, küresel ve derin bir güç.

Bu güç modayı elegeçirdiği(ele geçirdiği) gibi, ünlüleri, turizımı(turizmı), siyaseti, sanatı, medyayı, ekonomiyi de elegeçirmeye çalışmakta.

Yani, mantıksızlık, saçmalık yalnızca siyasetin değil, özel sektörün de pusulası olmuş durumda.

Bu durumdan reklamlar(tanıtımlar) da etkilenmiş, ve akıldışı, mantıkdışı, ahlaka aykırı, saçma sözlerle dolu bir duruma yönelmeye başlamış durumda. Bu nedenle ki medyada 'Kirlenmek güzeldir, saçmalık güzeldir' gibi mantığa aykırı sözler; ve akıldışı, ahlakdışı tipler egemenleşmeye çalışmakta.

Açık ki 21. yüzyıla egemen olan şey; Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' değil, bilime ve ahlaka aykırılık yani mantıksızlık yani saçmalık yani nefstir.

Dardanel belki 20 yıldır hep zarar gösteren, ancak nedense hiç kapanmayan, ve üstelik de Tvde reklam yapmayı sürdüren tuhaf bir şirket.

Dardanel ton da bu ayın 'Kolay açılan kapak' sözlü birinci mantıksız tanıtımından sonra, şimdi de daha mantıksız bir tanıtım yayına sokmuş.

Yeni saçma tanıtımda; dönerciler ellerinde kılıç biçiminde döner bıçakları, söğüşçüler ellerinde bıçak; barbar, vahşi gibi görünmekteler; Dardanel ton yemek de medenilik, insanilik, çağdaşlık gibi görünmekte.

Dardanel'e sormak gerekir: Acaba koca koca, canlı ton balıkları Dardanel konserve kutusularına(kutularına); denizlerde vahşice öldürülüp, sonra Dardanel'de bıçaklarla parçalanıp, kaynatılıp mı girmekteler yoksa ağaçlardan ya da uzaydan mı?

Eğer konu barbarlık, vahşilik ise ister kara hayvanı olsun, ister deniz hayvanı, et yemek zaten barbarlık, vahşilik durumunda.

Öteyandan;
1- 2019 yılı temmuz ayında, medyada Dardanel ile ilgili bir haber: Çanakkale Dardanel işçileri işi bıraktı; söyledikleri şu idi: 'Aylardır zorla fazla mesai yapıyoruz. Mesaiye kalmak istemediğimizde kapı gösteriliyor. Üstelik fazla mesai sürelerimiz doğru hesaplanmıyor. 45 ya da 50 dakika yapılan fazla mesailer 1 saate tamamlanmadığı için dikkate alınmıyor. Örneğin her gün 2 saat 50 dakika mesai yapsanız bu mesainin 50 dakikası hiç dikkate alınmıyor. İşin erken bitiminde ise tam tersi bir hesaplama yapılıyor. Uzun mesailer sonucu fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşıyoruz. Bitap durumdayız. Bordrolarımız bize verilmiyor. Hep bir bahane uyduruyorlar. Bu nedenle ne kadar mesai ücreti aldık, ne kadar Bes kesintisi yapıldı bilmiyoruz. Eksik yatan mesai ücretlerimizi talep edemiyoruz. Fazla mesailer dışında başka bir sorun da servisler. Çoğu zaman ayakta gidip geliyoruz. Servis düzeni tam bir karmaşa. Daha önce de çeşitli kereler iş bırakmalar yaşandı ancak bu durum hiçbir şekilde basına yansımadı ve üzeri örtüldü.'.
2-2020 yılı ağustos ayında, yine Dardanel ilgili bir haber: 'Dardanel'deki 'çalışma kampı' uygulaması protesto edildi. Çanakkale'de kurulu Dardanel Gıda Fabrikasında koronavirüs tespit edilmesi üzerine başlatılan 'kapalı devre çalışma' uygulaması şirketin genel müdürlüğü önünde protesto edildi. Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulunun kararıyla onlarca koronavirüs vakaları çıkan Dardanel'de kapalı devre çalışma sistemi altında üretimin sürdürülmesine tepki gösteren Disk, 150'yi aşkın işçinin Covid-19'u kaptığını, 56'sının hastanede yattığını açıkladı. Disk tüm işçilere yaygın test yapılmasını ve fabrikanın denetime açılmasını talep etti.'.

Yani, Dardanel ton medenilik, insanilik taslıyor öyle mi?

Ton balıkları Dardanel kutularına ağaçlardan toplanıp mı giriyor ya da uzaydan mı geliyorlar? Ton balığı konservesi de, sucuk da, salam da, pastırma da, köfte de, tavuk eti de bıçak, kan ve vahşet demek değil mi? Dardanel ton kutularındakiler lokum mu yoksa öldürülmüş, parçalanmış, pişirilmiş hayvanlar mı?


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 6.12.20/12.50


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020