BİR ÜLKEDE KORONAYA KARŞI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 'BİZ APTALIZ' ANLAMINA GELİR DURUMU

Korona salgını gerçekte insanlığın da, siyasetin de, özel sektörün de akıldışılığını, ahlakdışılığını, mantıksızlığını, barbarlığını, nefs köleliğini yani özetle insanlığa aykırılığını da ortaya çıkardı çünkü zaten korona salgını eğer insanlar mantıklı, bilimsel olsalardı, nefs kölesi olmasalardı ortaya çıkmazdı; ülkeleri yönetenler bilimsel, mantıklı olsalardı zaten korona küresel salgın durumuna gelmezdi; özel sektörün korona salgınında işçilere karşı barbarca davranışı da ortada. Koronaya karşı siyasi iktidarların önlem almakta isteksiz davranmaları, ve koronaya karşı önlemlere aykırı davrananlar da cabası.

Gerçek ki farkında olmadan korona salgını gerçekte bilimsel, mantıklı ve insani bir dünya oluşmasına katkıda bulunmaktadır da. Açık ki korona insanlığı yalnızca bedenini koruması için değil; beyininin, ruhunun, akılının, zekasının, mantığının, kişiliğinin gelişimi için de yani insanlığı bilimsel, mantıklı ve nefssiz olması yani beyin insanı olması yani nitel insan olması için de zorlamakta yani binlerce yıldır felsefenin, bilimin, teknolojinin, dinin, peygamberlerin başaramadıklarını başarmaya çalışmakta.

Önce sorunu doğru saptamak, doğru tanımlamak gerekir. Açık ki korona bir sağlık sorunu olsa da gerçekte insanlığın beyini, ruhu, kişiliği ile de ilgili bir sorun. Yani demek ki koronaya karşı zaferin temel koşulu sokağa çıkmamak, aşı, ilaç gibi şeyler değil, önce insanlığın mantıklı, bilimsel olmaktır. Bunun için de ilk yapılması gereken şey koronaya karşı önlemlere uymayı ve çok dikkatli olmayı başarmaktır.

Koronaya karşı önlem olarak 2 hafta, 3 hafta sokağa çıkma yasağı ilan edilen ülkeler var. İki hafta, üç hafta sokağa çıkmamakla, evde kalmakla bir toplum akıllı, mantıklı, bilimsel olmaz oysa toplumların bilimsel, mantıklı olmaları gerekiyor.

Koronaya karşı sokağa çıkma yasağı toplumu korusa da kişileri korumayabilir çünkü daha önceden dışarıdan eve, satın alınan pekçok şey ile korona virüsü taşınmış da olabilir. Öteyandan 'Süper taşıyıcı' denilen kişilerin durumu sokağa çıkma yasağını etkisizleştirebilir.

Durum ne olursa olsun; bir toplumda, koronaya karşı sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi; o toplumun bilimdışılığının, akıldışılığının, mantıksızlığının ve nefs köleliğinin yani aptallığının yani koronaya karşı önlemlere ve kurallara uyacak bir beyinsel, ruhsal, kişiliksel düzeyde olmadığının ilanı anlamına da gelir çünkü herkes koronaya karşı zorunlu önlemlere uysa yani maske taksa, maskeyi kullanmaya başlamadan önce tuzlu su püskürtüp sıteril(steril) etse, eve gelince maskesini önce çamaşır suyu ellerini dezenfekte etse, sokağa çıkmadan önce maskesini birkaç damla çamaşır suyu damlatılmış su ile ve yeterli tuz oranlı tuzlu su püskürtüp sıteril etse, gözlerine ve yüzüne tuzlu su sıksa, sosyal mesafeye uysa, maskesini evde takıp ancak evde çıkarsa yani dışarıda asla çıkarmasa, dışarıdan gelince saçlarını-ellerini-kulaklarını-havaya değmiş yerlerini sabunla yıkasa, dışarıdan gelince giysilerini hemen çıkarıp uygun bir yere assa, dışarıdan gelince gözlük-ceptelefonu-çanta-cüzdan-cep gibi şeylerini hemen dezenfekte etse, para aldığında paraları hemen örnek ki çamaşır suyu damlatılmış su püskürtüp dezenfekte etse, apartman içi bile ziyaretler yapmasa, balkon sefası yapmasa, satın alınan şeylerin paketleri sıteril edilmeden açmasa, ambalajlı ekmek alsa, nefse asla yenilmese-hep mantıklı davransa, yalnızca evinde yiyip içse, sürekli olarak 'Koronaya karşı daha ne yapabilirim?' diye düşünse; işyerilerin ve öteki kapalı alanların havaları hava dezenfektörleri ile sürekli dezenfekte edilse; devlet de bunlara uygun gerekli olanakları sağlasa; yani insanlar olabildiğince çok mantıklı ve dikkatli olsalar sokağa çıkma yasağına gerek olmaz ki mantıklı ve dikkatli olunmazsa zaten ya korona yeniden patlar ya da yeni bir salgın hastalık ortalığı koronadan da beter yapar. Yani, bir insan koronaya yakalanmışsa mutlaka en az bir tane mantıksızlık, dikkatsizlik yapmış demektir yani koronaya yakalanan insan başkalarını değil önce kendini suçlamalıdır çünkü bir insan koronaya karşı her önleme uysa ve çok dikkatli davransa, öteki insanlar hiç maske takmasalar da korona olmaz.

Herkes koronaya karşı önlemlere birebir uysa, ve çok dikkatli davransa sokağa çıkma yasağına hiç gerek kalmaz. Koronaya karşı önlemlere uyulmayacak ya da mantıklı ve dikkatli olunmayacak ise evde 14 gün değil 14 ay kalmak bile çözüm olmaz.

Yani, koronaya karşı sokağa çıkma yasağı 'Biz aptalız, koronaya karşı önlemlere uyabilecek bir beyinimiz, ruhumuz, zekamız, akılımız, mantığımız, kişiliğimiz, medeniliğimiz yok' anlamına gelir. Bu nedenle ki korona yasağına uymayanlara yalnızca para cezası değil pısikolojik(psikolojik) tedavi ya da pısikolojik eğitim de zorunludur çünkü 21. yüzyıl gibi bilim ve teknoloji zirvesi bir çağda sağlık için zorunlu basit önlemlere bile uymamak inadı pısikolojik tedavi ya da eğitimin zorunluluğunu yani ruhsal sağlıksızlığı, ruhun 21. yüzyıla aykırılığını da gösterir.

Belki de korona; doğanın; insanlığın 21. yüzyılda bile Ortaçağ haline, kötü ve yanlış haline, insanlıkdışı haline karşı açtığı bir savaştır; ne de olsa doğanın, madddenin nicel ve farkındalıksız mantık durumu var, örnek ki havaya atılan herşey yere düşer.

Başlangıçta; koronaya karşı sokağa çıkma yasağı mantıklı birşey idi çünkü hastalık henüz iyi tanınmıyordu ancak aradan 8-9 ay geçmiş, koronaya karşı pekçok bilgiler sağlanmış; bu durumda, sokağa çıkma yasağına gerek olması açık ki 'Biz aptalız' demek olur.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 17.11.20/06.00


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020