MİLLİ PİYANGO ZENGİNLERE GÖRE DEĞİL HALKA GÖRE YAPILMALI SAVIM

'Yerli ve milli olmak' isteği açık ki ya mantıksızlık ve tutarsızlık ya da Türkçeye yabancılık üzerine kurulu çünkü öncelikle hem 'milli' sözcüğü Türkçe değil, hem de biryandan(bir yandan) dile 'Hijyen, etik, aktivite, plasman, performans, misyon, vizyon gibi Batı sözcükleri pompalanmakta, hem ilkokullara bile İngilizce dersi koyulmuş, hem de devletin-vatanın-milletin-kamunun fabrikaları, madenleri, serveti bile yerli kapitalistlere ve yabancı kapitalistlere satılmakta.

Milli piyango; adı üstünde 'Milli/milli ancak kapitalist bir şirkete satılmış. Anlaşılmakta ki 'Milli' diye anlaşılan şey 'kapitalist'ler olmalı ancak siyasi iktidar yanlısı kapitalistler.

Milli piyango eğer bir ülke Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmiyorsa yani halk yoksulluk, işsizlik, çaresizlik, maddi güvencesizlik içinde ise bir savaş zafer sonrası ganimetin savaşa katılan askerler arasında kura ile paylaştırılması; ve imeceleşme gibidir. Yani bu durumda; Milli piyango ve benzeri yasal şans oyunuları(oyunları) değil; devletin ve ekonominin durumu dine aykırıdır çünkü insanların yardımlaşmaları insanca birşeydir. 'Milli piyango dine aykırı' diyenler, öne kendi savundukları düzenin ve kendilerine lider, önder yaptıkları kişilerin dine aykırı olduğunu görmeliler çünkü dini tanımlayan Din hadisileri 'Önce bilim ve ahlak' diyor. Vatanın, milletin, devletin, kamunun servetini kapitalistlere satmak, 1 kişiye 100 milyon Tl vermek bilim ve ahlak mı yani din mi?

Türkiye'de yada Türklerde 'Milli' demek öncelikle 'Millet, Türklük, ahlak, vicdan, halk' demektir. Kapitalizımın(Kapitalizmin) ise bu tür şeylerle ilgisi olmaz çünkü kapitalizımın efendisi akıldışı-ahlakdışı Batıdır. Bu nedenle ki akıldışı-ahlakdışı ünlüler de kapitalizımın baştaçıdır(baştacıdır).

'Piyango' sözcüğü Türkçe olmasa da yani 'piyango' sözcüğü ile de nasıl bir 'milli'lik yapılmışsa; sonuçta Milli piyango'nun millete hizmet vermesi gerekir ancak zaten Milli piyango'nun bir kapitaliste yani kapitalizıma satılması ile bu durum da, bu olanak da yok olmuş durumda çünkü kapitalistin işi önce vatanı, milleti, devleti, Türklüğü, Türkiye'yi değil kendini düşünmektir yani özelleştirme denilen 'kapitalistleştirme' hem vatana, millete, devlete, Türklüğe, Türkiye'ye, ahlaka, vicdana, dürüstlüğe, dine, insanlığa, bilime ve mantığa aykırıdır hem de 'Özel sektör devletten daha güçlü, daha büyük, daha üstün, daha önemli' demektir.

Milli piyango 'Halk imeceleşsin, yardımlaşsın' diye var; yani halk için var, kapitalistler ve zenginler için değil yani Milli piyango'nun yeri devletin yanıdır, kapitalistin yanı değil çünkü kapitalistten adil olması, adalet dağıtması beklenilemez yani Milli piyango'yu özelleştirmek gerçekte 'Adaleti özelleştirmek' gibidir. Bu açıdan ki Milli piyango ve öteki şans oyunuları ülkenin ekonomik durumunun ve devletin yanlış yönetiminin itirafı gibidir yani ekonominin ve devletin. Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmek yerine bilime ve ahlaka aykırı yönetilmesi durumunun yani siyasetin ve özel sektörün bilime ve ahlaka aykırı yolda olduğunun.

Bu durum; Milli piyango'nun 2021 yılbaşı çekilişinin En büyük ikramiyesi'nin miktarı ile de görülmekte.

Milli piyango'nun 2021 yılbaşı En büyük ikramiyesi 100 milyon Tl imiş yani bir tek kişiye '100 milyon Tl'. Toplamda da 563 milyon 400 bin Tl dağıtılacakmış.

Sorarım: Halktan bir kişi 100 milyon Tl'yi ne yapacak? Bu para olsa olsa bir kapitalistin işine yarar ancak. Milli piyango 1 kişiye 100 milyon Tl vereceğine, 100 kişiye 1'er milyon ya da 200 kişiye 500 bin'er Tl verse halk 'Hayır, olmaz' mı diyecek? Milli piyango'nun amaçı(amacı) kapitalistleri, zenginleri değil halkı mutlu etmektir.

Peki, büyük ikramiye bir yabancıya çıksa, o da 100 Milyon Tl'yi alıp gitse ne olacak? Halkın umutları sönmeyecek mi? Öyle ise bu nasıl 'Milli' piyango? Bu nasıl bir 'Yerli' ve 'Milli' anlayışıdır? Yerli ve milli olmak halk dayanışmasıdır; kapitalist, zengin, yabancı dayanışması değil.

'Piyango' milli değil de hiçdeğilse 'milli'si milli olsaydı.

 

Necdet Gürçiftçi

Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 17.12.20/10.36

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020