EROL MÜTERCİMLER KÜRESELLEŞME KONUSUNDA YANILIYOR SAVIM

Erol Mütercimler isimli Atatürkçü akademisyen corona salgını nedeni ile 'Corona virüsü sonrası tarımda strateji geliştirenler kazanacak. Kamuculuk ve halkçılığın, yani Atatürk'ün haklı olduğu görüldü. Cumhuriyet devrimleri sayesinde coronaya karşı başarı kazandık. Küreselciliğin sonu geldi. Küreselleşme devam edecek ancak küreselciliğin sonu geldi. Sürecin sonunda emekçileri zor günler bekliyor. Neden mi? Küreselleşme sürecinde ulusal ekonomiler birbirlerine bağlanmıştı. Corona sonrasında robotlama meselesi ortaya çıkacak. Üretim başka bir boyuta geçebilir. Emekçi sınıfa ihtiyacın azaldığı günleri yaşayabiliriz. Araya giriyorum ve sınıfsal anlamda önemli bir iddia bu.' demiş.

Bence, Atatürk sonrası Türkiye hiç Atatürkçü olmadı çünkü Atatürk demek 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' demektir ancak bakın ki Chp'nin Altı ok'unda bile 'Bilim' ve 'Ahlak' yok.

Günümüz Türkiyesi'ne bakalım, Akp öncesi Türkiye de benzeri durumda idi zaten: Ahlakdışı moda serbest, bikini, mayo, mini etek, mini şort, dekolte falan; zina serbest, eşcinsellik serbest, eşcinsel evlilik serbest, genelev serbest, bar serbest, pavyon serbest, gecekulübü serbest, bikini/mayo diye ortalıkta sütyen-külot dolaşmak serbest, mini şort diye ortalıkta külotla dolaşmak serbest; bilimdışı şeyler olan medyumluk, astroloji gibi şeyler serbest; yani Chp ya da Atatürkçüler bunlara karşılar mı?

Bilim sigaraya ve içkiye karşı; Atatürk de hem 'Önce ilim(bilim)' dedi, hem de 'benim sözlerimle ilimin(bilimin) sözleri çelişirse beni değil ilimi(bilimi) dinleyin' dedi; peki Chp, Atatürkçüler sigaraya ve içkiye karşılar mı?

Yani, Atatürk'ün en büyük ve en genel devrimi 'Bilim ve ahlak'tır.

Erol Mütercimler'in Atatürk'ten ya da Atatürkçülükten anladığı ne acaba?

Gelelim 'küreselleşme' konusuna. 'Ulus(Millet) devlet 'bilimsellik ve ahlak' üzerine kurulu olmak zorunluluğu olmayan devlettir yani ulus devleti yaratan şey bilimde ve ahlakta birleşmek değil millettir, millet olmaktır, millet olarak birleşmektir oysa insan da, insanlık da insanca olmak istiyorsa bilimsel olmaya ve ahlaklı olmaya zorunludur çünkü bilim de, ahlak da mantık ve akıl-ruh sağlığıdır çünkü bilim zekanın, beyinin en üst nicel aşaması, ahlak da zekanın, beyinin en üst nitel aşamasıdır yani doğru olarak var olmak için ikisi de zorunlu.

Küreselleşmenin sonu asla gelmeyecek, küreselleşme zorunlu ancak savım ki küreselleşme 'Önce ilim(bilim)' diyen Atatürk'ün de dediği gibi, 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' diyen Muhammed'in de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' çizgisinde olacak çünkü tek dünya devleti zorunludur, ve tek dünya devleti için de küreselleşme zorunludur yani gelecek dünya ulusallığı aşmış, ve bilimde, ahlakta birleşmiş, küresel bir tek dünya devleti olacaktır. Yani yanlış olan şey küreselleşme değil, küreselleşmenin bilim ve ahlak üzerine kurulu olmaması; ulus devlet olmak ise yalnızca tarihsel bir evredir yani sonsuzluk ve zorunluluk değildir; sonsuz ve zorunlu olan şey bilim ve ahlak ile tek dünya devletidir yani bilim ve ahlak ile küreselleşmektir yoksa Afrika'nın sorunları da, Abd'nin sorunları da, insanlığın sorunları da çözülmez.

'Cumhuriyet devrimleri sayesinde coronaya karşı zafer kazandık' demiş, yanılmakta çünkü insanlar ya da toplumlar ya da insanlık bilim ve ahlak ile normalleşmedikten sonra hayat da normalleşmez, hastalık salgınısız bir dünya da kurulamaz.

Emekçi sınıfın yok olması konuna gelince; zaten o da sömürücü sınıflar gibi kalkacak; çünkü geleceğin ekonomi dünyası insanın emek egemenliği ya da insanın emek köleliği üzerine değil bilimin ve teknolojinin egemenliği üzerine kurulacak.

Yani insanlar, toplumlar, ülkeler, devletler, insanlık ulus devlet çekirdeği için kapanmak yerine bilim ve ahlak ile küreselleşmeye, tek dünya devletine doğru gitmeye hazırlanmalılar da, çalışmalılar da ki corona salgınına karşı zafer ülkelerin tek başlarına didinmeleri ile değil, tüm ülkelerin küresel birlikteliği ile sağlanabilir.

Ulus ekonomisi dönemi bitti, tek dünya ekonomisi çağı başladı; ulus devlet dönemi bitti, tek dünya devleti dönemi başladı artık. Bu nedenle de tek dünya dili ve tek dünya dini de zorunlu olmakta ki bunun da temelleri ve olanakları var. Yani küreselcilik sona ermedi; bilim ve ahlak ile daha yeni başlayacak; bunun için de felsefeye, bilime, dini tanımlayan Din hadisileri'ne, Türkçeye, düşünürlere, alimlere, alimelere, bilgelere, bilimcilere zorunluluk var yani artık dünya beşten büyük olmayacak, kendine eşit olacak.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 17.5.20/00.36

 

(Öteki yazılarım 'siir-defteri.com' sitesinde okunabilir)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020