AFRİKALI ALİ İMİŞ

Açık ki Akp yandaşlığı felsefeye, mantığa, bilime, ve dini tanımlayan, 'Din ilimdir(bilimdir), ahlaktır, vicdandır, tarafsızlıktır, medeniliktir, güvenilirliktir, nefssizliktir, inzivadır' diyen Din hadisileri'ne yakın olmayan bir dünya.

Bu nedenle ki bu yandaşlık dünyasından en başta Chp, ve Chp'liler olmak üzere, Akp'ye muhalif dünyaya tehditler, hakaretler, küfürler, halksızlıklar, adaletsizlikler, vicdansızlıklar eksik olmamaktadır.

Gerçek ki Akp kendine; dini tanımlayan Din hadisileri'ni değil, Osmanlı hanedanlığı'nı, Osmanlı sultanılarını, Osmanlı devletini örnek ve amaç almış durumda ancak açık ki Osmanlı hanedanlığı dünyası Türklüğe de, insanlığa da, hukuka da, demokrasiye de, laikliğe de, Din hadisileri'ne de aykırı bir dünya çünkü bu dünya öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını, öz evladlarını, öz çocuk torunlarını bile öldürtmekten çekinmemiş bir dünya ki böyle bir dünyanın Türklükte de, insanlıkta da, hukukta da, demokraside de, laiklikte de, Din hadisileri'nin tanımladığı, anlattığı, açıkladığı, öğrettiği dinde de yeri yoktur. Gerçek ki böyle bir dünya da, böyle bir dünyacı olmak da diktatörlük gibi birşey ister yani demokrasi, laiklik, bilimsellik, ahlak, vicdan gibi şeyler istemez.

Kral Fm diye bir radyo kanalı var ki ilk yıllarında müzik sanatçısılarınca tepki görmüşdü, dışlanmıştı, öyle ki verdiği ödüller bile alınmamıştı.

Tüm gün; yozluk içindeki sözde sanatçıları çalan bir radyo kanalı.

Şimdilerde ise tuhaf ki baştaçı olmuş.

Bu radyo kanalında 'Afrikalı Ali' diye biri var; gerçek isimi(ismi) Ali Şentürk imiş. Adam Afrikalı değil, Afrikalıya benzemiyor; beyazımsı biri yani zenci falan değil; 'Türkiyeli' olmak yerine neden 'Afrikalı' olmakla övünüyor ya da kendini tanımlıyor bilinmez.

Bu hali ile bir de milliyetçilik taslıyor olmalı.

Bazı kesimlerce bir de baştaçı edilmiş; örnek ki Akp başkanı Erdoğan ile fotoğrafı var; filımlarda(filmlerde) oynatılmış ki zaten 'Sinema oyuncusu' yazılmış; kendisi ile röportajlar edilmiş; kendisine ödüller verilmiş, birara(bir ara) Kral Fm'deki işine son verilmiş, falan. İnternette aradım, eğitim durumu konusunda hiç bilgi yok.

Kuşkusuz ki terör yanlış, kötü, zararlı, çirkin, insanlıkdışı birşey; teröre karşı savaşım da doğru, iyi, güzel, yararlı, haklı birşey.

Kuşkusuz ki herkesin hukuka, yasalara uyması dünyanın hiçbir ülkesinde olan birşey değil ancak hukuka, yasalara uymamaya da ülkelerin hukukları, yasaları karışır ki bu medenilik özelliklerinden de biridir.

Bu vatandaş 2018 yılındaki sınır ötesi operasyon konusunda 'Operasyona itiraz eden ister gazeteci, ister milletvekili olsun hemen vurun.' demiş. Yayını Kral Fm'den kaldırılıp, kendisi de işten çıkarılınca 'Sözlerim maksadını aştı. Yanlış anlaşıldı.' demiş.

Haydi ya; o sözün nesi, neresi yanlış anlaşılabilir acaba?

Her gün radyoda şakır şakır konuşuyorsun, yayın yapıyorsun; sonra da 'Sözlerim maksadını aştı, yanlış anlaşıldım' diye bir saçmalık, tutarsızlık, mantıksızlık üretiyorsun. 'Sözlerim maksadını aştı' demek, 'Sözlerim doğru anlaşıldı' da demektir yani 'Sözlerim maksadını aştı' sözü ile 'Yanlış anlaşıldım' sözü zıt, karşıt sözlerdir yani birini söylersen ötekini söylememelisin, ikisini birden söylersen mantıksızlık ve tutarsızlık olur.

Afrikalıların Afrikalı olmakla övünmeleri sorun değildir; sorun Türkiyeli birinin, 'Türküm' diyen birinin Afrikalı olmakla övünmesi, Afrikalı olmakla kendini tanımlamasıdır. Ve gülünç olan da; bu kafayapısının(kafa yapısının), kendini 'yerli ve milli' olmakla öven, tanımlayan bir dünyanın içinde görmesidir.

Bu adam neden, nasıl baştaçı yapılıyor, anlamadım.

Medyanın ve sanatın yozluk durumu yalnızca bu durumdan bile ortada; düşünün ki müzik denilen sanatın, sanatçı denilen kişilerinin müziklerini, hukuka aykırı, insanları suça yönlendiren, insanları cinayete yönlendiren, insanları şiddete yönlendiren böyle bir kafayapısı sunmakta. Böyle bir kafayapısının sunduğu müzik yayınını, ve böyle bir kafayapısını barındıran bir radyo kanalını dinlemek acaba ne kadar sağlıklı, müziğe uygun, sanata uygun, medeniliğe uygun bir durum? Medya ve müzik bu durumda işte; tüm dünyada.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 16.5.20/14.25

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020