CORONA AÇISINDAN MAYIS VE EYLÜL TEHLİKELİ

Bruce Lee 'Karatede kuşak ancak donu tutmaya yarar' demişdi. Benzeri bir durum felsefede de var; felsefe tarihini bilmek, felsefe tarihi konusunda laklak etmek 'Felsefe bilmek' sanılıyor.

Felsefe yalnızca felsefe tarihi, felsefe mazisi ile ilgilenmek değil, herşey ile, her konu ile ilgilenmektir; yani felsefe insanlığın yalnızca düşünce merkezi değil, çözüm merkezidir de. Yani, felsefe diye yalnızca felsefe tarihi laklakı yapanların felsefe bildiklerini sanmayın sakın; nasıl ki tıp bilimi tıp tarihini bilmek değil, tıp bilimini bilmektir; din de dini inanç bilmek değil, dini tanımlayan, 'Din ilimdir(bilimdir), ahlaktır, vicdandır, tarafsızlıktır, medeniliktir, güvenilirliktir, nefssizliktir' gibi şeyler diyen Din hadisileri'ni bilmektir; demokrasi ve laiklik de serbestlik değil özgürlüktür, özgürlük de serbestlik değil bilime ve ahlaka uygunluktur; Türkçe Türklerin konuştuğu-yazdığı dil değil, 'dil felsefesine göre' Türkçe olan dildir; felsefe de felsefe tarihini değil felsefe bilimini bilmektir; ancak ne yazık ki bunları beden başka öğreten bulunmamakta dünyada henüz çünkü ülkeleri siyaset yönetmekte, ve siyaset de düşünürler, alimler, alimeler, bilgeler yaratmak, ve gerçekler, doğrular ya da bilimsellik ve ahlak peşinde değil de oy ve akıldışı-ahlakdışı ünlüler, ve akıldışı-ahlakdışı hayat yaratmak peşinde.

Yani, gerçekte çağımız teknolojik bir Taş dönemi(deviri) mantığı içinde henüz; bu nedenle ki corona salgını ortamında bile evde kalmayı 'Hapishane, esirlik(kölelik)' olarak yorumlayan, üstelik de ünlü kimseler var. Gerçek ki Taş dönemi'nde de insanları evde kalmaya yönlendirmek olanaksızdı. Ruh insanı olmak evde yaşamayı, okumayı, öğrenmeyi, yazmayı, düşünmeyi gerektirirken beden insanı olmak evin dışını, sokakları, doğayı, hoplayıpzıplamayı, gezmeyi, kas ile mutlu olmayı, düşünmemeyi, mantıksızlığı, tutarsızlığı, beyini-bilimi-felsefeyi reddi gerektirir çünkü; bu nedenle ki sözde ünlü bir ünlü 'Corona var diye evde oturmaktansa sokağa çıkıp ölmeyi yeğlerim' diyor.

Gerçek ki nefs önce akılı, mantığı yok eder, sonra da ahlakı. Bu nedenle insanın, ve insanlığın en büyük düşmanı nefstir; nefs hem en büyük cehalettir, alimi bile cahil durumuna düşürür; hem de kötülüklerin hem nedeni hem amaçıdır; yani doğru demokrasi, doğru laiklik, doğru özgürlük, doğru hukuk, doğru eğitim, doğru medya, doğru ekonomi, doğru hayat, doğru mutluluk, doğru sevgi, doğru aşk, doğru evlilik, doğru sanat, doğru sanatçı, doğru dinlilik, doğru Atatürkçülük nefse karşı olandır, nefsin kölesi olan değil; nefsin en azgın, en utanmaz, en zirve, en insanlıkdışı hali de akıldışı-ahlakdışı turizıma(turizme) de neden olan, akıldışı-ahlakdışı modadır.

Hastalıklar konusunda kış çıkışı ve kış girişi çok önemlidir çünkü bu dönemlerde yani zıt(karşıt) özelliklli mevsim geçişlerinde beden dirençi(direnci) düşer, dolayısı ile de bağışıklık düşer; bu nedenle bu dönemler coronadan korunmak için özel, ayrıntılı önlemler almayı ve çok dikkatli olmayı zorunlu yapar.

Örnek ki havalar ısındı diye mayıs ayında dondurma, soğuk içecek alımı artar, soğuk şeyler mevsim geçişlerinde, boğaz enfeksiyonu, bademcik enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara neden olabilirler, bu durum da beden dirençini daha da düşürür; ve beden coronaya karşı daha da savunmasız duruma gelir. Sonbahar başlangıçı(başlangıcı) da bedende iyi bir C vitamini bulunumu durumu gerektirir ancak yaz mevsiminin hoş durumu içinde buna pek dikkat edilmez, özen verilmez; biryandan da çok çay içilir, çay hem demir minerali alımını azaltır hem de çayın şekeri C vitaminine de, beden dirençine de, bağışıklık sistemine de olumsuz etki yapar; biryandan da yaz mevsiminde gösterilen kassal canlılık nedeni ile hem beden direnç düşmeye başlar hem de kasların yoğun kullanımı sonuçu(sonucu) kanda artan kıreatinin(kreatinin) beden dirençine ve bağışıklık sistemine olumsuzluk verebilir; bu nedenle sonbahar başlarında ya da yaz sonlarında C vitaminli beslenmeye, şeker/tatlı tüketimini azaltmaya, ve kana yeterli miktarda olumlu sıvı almaya özen gösterilmelidir.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 15.5.20/10.01


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Corona Günlerinde AKP (2) Sağlık 20.04.2021
Pandemi, seni mi zihnini mi esir aldı? Sağlık 16.01.2021
Teknik Düşünceler 27- FETTÖ 4.0- MikroPiyolojik İncelemeler Sağlık 13.01.2021
MS Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi Sağlık 30.12.2020
Teknik Düşünceler 21- Topal Sağlık 12.12.2020