KARAVAN PAZARINDA PATLAMA OLACAĞINI 2014 YILINDA YAZMIŞTIM

Fizikçi 'Bana bir kaldıraç verin, dünyayı yerinden oynatayım' der; felsefe ise 'Bana dünyayı verin, dünyayı yerinden oynatayım' der. Yani, felsefesiz insanlık, güneşsiz dünyaya benzer.

Ülkemizde de, öteki ülkelerde de okullarda, üniversitelerde, felsefe 'Felsefe tarihi, felsefe mazisi, felsefecilerin hayatları, felsefecilerin savları' olarak öğretilmekte oysa felsefe de tıp, kimya, fizik gibi bilimdir; tıp diye tıp tarihi, kimya diye kimya tarihi, fizik diye fizik tarihi mi öğretiliyor?

Benzeri bir yanlış da demokrasi, laiklik, özgürlük ve din konusularında(konularında) öğretilmekte; demokrasi, laiklik, özgürlük diye 'Bilimsellik ve ahlak', din diye de dini tanımlayan Din hadisileri öğretilmemektedir; ülkemizde buna ek olarak bir de Türkçe diye gerçek Türkçe değil 'Türkçe varsayılan' bir dil, 'Türkçe olmayan sözcüklerle Türkçe' gibi tuhaf bir dil öğretilmektedir. Sonra da binlerce üniversite, bilimci olan dünya 21. yüzyılda bile bilimdışılık, ahlakdışılık, barbarlık, düşmanlık, savaş, terör içinde. Açık ki eğitimin başını felsefe değil de siyaset ya da özel sektör ya da nefs tutarsa eğitim bile bilim içinde cehalet durumuna gelir. Gerçek ki ülkelerin ve dünyanın önderi, lideri, egemeni siyaset de, özel sektör de değil felsefe, bilim, ve Din hadisileri olmalıdır yoksa siyaset, özel sektör, moda, turizım(turizm), medya, bilimdışılık yani nefs çalar, eğitim oynar ki nefs hem en büyük cehalettir hem de kötülüklerin hem nedeni hem amaçıdır(amacıdır).

İnternette 31 ocak 2014 yılında 'Karavan pazarında küresel patlama olabilir savım' başlıklı bir yazımı yayınmıştım.

Corona salgını nedeni ile yalnızca Türkiye'de, karavana talep(istek) %300 oranında artmış.

O yazım şöyle:
'KARAVAN PAZARINDA KÜRESEL PATLAMA OLABİLİR SAVIM
Bence; dünyada bir genelde karavan, özelde ise ve özellikle çekmeli karavan üretimi pazarı ve karavan satışı pazarı alanında patlama yaşanabilir ya da olacaktır.
Karavan yani şu eve, otele benzeyen, içinde yaşanılan iri ve hoş taşıt türü.
Neden dünyada karavan patlaması yaşanabilir? Kanımca aslında insanlar karavana bayılıyorlar ancak yakıt sorunu nedeniyle karavandan uzak duruyor gibiler. Ancak artık yakıtı sorun etmeyecekler çünkü güneş enerjili, elektirikli(elektirikli) taşıt üretimi geliştikçe, güçlendikçe bunun yansımaları karavana da olacaktır. Yani düşünün; hemen hemen sıfır yakıt maliyetli, salon gibi bir karavan; içine çoluk çocuk doluşmuşsunuz ya da iki eş; yahu insan Türkiye turuna değil dünya turuna bile çıkar. Yiyecek içinde, yatacak içinde, kitap içinde, televizyon içinde, bilgisayar içinde, buzdolabı içinde, çamaşır makinası içinde, ütü içinde, bulaşık makinası içinde, teleskop içinde, tavla-satranç-dama-okey-bilardo-masa tenisi içinde; yazın serin-kışın sıcacık; heryer de senin, git gidebildiğin kadar. Belli ki karavan pazarına güneş enerjisi ve elektirik etkisi insanların doğa ile kucaklaşmalarını hızlandıracak ve küreselleştirecek. Karavan köyleri, karavan halkı ve karavan göçebeliği bile oluşabilir.
Bu yüzden; ülkelerin bence bir an önce bu konuda yatırımlar yapmaya ve önlemler almaya başlamaları iyi olur. Nasılsa taksi türü taşıt pazarı ya yeterince doydu sayılır ya da doymaya yakın. Önlem diyorum da karavanlara geniş yollar gerek, yerleşim yerleri içinde ve park sorunları olacaktır ve örneğin yerleşim yerileri(yerleri) içinde de dışında da karavan parklarına gerek olacaktır. Karavanlara olan isteğin artması; bahçeli konutlara isteği de arttıracaktır, park konusu yüzünden. Emekliler ve evde yaşamayı sevmeyenler karavanlarda yaşamayı seçerlerse konut fiyatları da düşebilir. Çok katlı karavan parkları teknolojisi de gelişmek zorundadır ayrıca. Bu durumda; karavanlara uygun binek taşıt türü teknolojisi de gelişmek zorunda kalacaktır yani acaba her taksiye karavan takılabilir mi? Kişinin elinde taksi türü arabası varsa gereksinimi olan şey yalnızca bir karavan olur. Bunun yanında; minibüs türü yani tek gövde karavan teknolojisi de gelişecektir. Öyle ya da böyle, bence, yakıtın neredeyse bedava olması yüzünden karavan pazarı ve buna bağlı olarak turizim(turizim) pazarı ve bunlara bağlı yan pazarlar küresel olarak büyüyecektir. Buna dikkat etmeli diyorum. Necdet Gürçiftçi. İnternetde yayınlandığı zaman: 31 ocak 2014/07.32'.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 15.5.20/10.09

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020