MASKE ÇIKARILMAYAN HERYER SERBEST OLMALI ÖNERİM

Geçenlerde, bir gazetenin internet sitesinde eğitim ile ilgili bir haber vardı. Haberin fotoğrafında bir ilkokul sınıfı vardı; öğrenciler ve öğretmen maskeli idiler ancak öğrencilerin burunları açıkta, öğretmenin maskesi ise çenesinin altında idi. Yani, okulda böyle iken, okul dışındaki hayatta nasıllar acaba? Sonra da 'Okullarda neden korona var?'mış.

Neden olacak? Nefs köleliğinden yani mantıksızlığın zirvesinden.

Kuşkusuz ki akıldışı-ahlakdışı moda serbestliği olan bir eğitimden, mekanda mantıklılık da beklenilemez. Yani gerçek ki önce 'Eğitimi bilim ve ahlak ile eğitmek' gerekir, 'Önce bilim ve ahlak' diyen Muhammed'in, ve 'Önce bilim ve ahlak' diyen Atatürk'ün de dediği gibi. Nedir yani bu tuhaf saçlı, pirsingli, dövmeli, daracık pantolonlu, akıldışı-ahlakdışı moda içindeki akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve tıpçılar? Akıldışı-ahlakdışı moda mantıksızlığın en zirve durumudur çünkü akılsızlığın ve ahlaksızlığın en zirve durumudur çünkü zina, fuhuş yapan bile kapalı yerde yapar ancak bikini diye sütyen-külotla, mini şort diye külotla herkesin içindelik var yani utanmazlığın ortalık yerde seks yapmanın bir tık altı bir durum.

Gerçek ki korona salgınına neden olan şey genelde nefs köleliği, özelde ise mantıksızlıktır ki nefs köleliği de zaten mantıksızlığın zirve durumudur.

Bu durumda açık ki insanlarda ya da toplumlarda mantıksızlık oldukça koronaya karşı aşısız, ilaçsız başarı sağlanılamaz ancak gelecekte olabilecek başka hastalık salgınılarına(salgınlarına) yine köle olunur. Yani, önce mantık zorunlu. Açık ki 'Önce mantık' üzerine kurulu olmayan siyasetin 'Önce mantık' düzeni kurması beklenilemez.

Korona salgınını önlemek için sokağa çıkma yasağı çözüm gibi görünse de gerçekte çözüm değildir çünkü hem önce mantıksızlığın sona ermesi gerekir hem de insanlar sokağa çıkmazlar ancak toplu konutların içlerinde birbirlerine gidipgelebilirler. Yani insanlar mantıklı olmadıkça bu tür salgınlara karşı başarı aşısız ve ilaçsız olmaz yani gerçekte bu tür salgınlara karşı harcanılan paraların nedeni toplumların mantıksızlıklarıdır ki toplumların mantıksızlıklarından ülkeleri yöneten siyaset sorumludur öncelikle. Yani; cehalet=mantıksızlık=siyaset.

Şimdi de sokağa çıkma yasağı değil de 'Sokağa kısıtlı çıkma' yasağı getirilmiş yani insanlar konutlarına en yakın market, bakkal, fırın gibi yerlere, araçsız, yürüyüp gitmek hakkına sahipler; saat 10-17 arası. Yine mantıksızlık çünkü bu durumda insanlar yalnızca apartmanlarındaki komşularına değil iki sokak ötedeki komşularına da gidebilirler. Dedim ya, önce mantık; mantık olmazsa çözüm de olmaz ki zaten Muhammed'in de, Atatürk'ün de 'Önce bilim ve ahlak' demesi gibi, 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmeyen ülkelerde, devletlerde zaten mantık yok demektir, mantık olmayınca da çözüm olmaz çünkü bilim de, ahlak da mantığın açılımlarıdır.

Öyle ise mantığı kullanalım ancak 'mantığımızı' değil mantığı yani mantık bilimini yani bilimsel mantığı. Öncelikle gerçek şu ki 'Maske takıyorsan, ve masken virüs öldürücü birşey ile sıteril(steril) ise hiçkimse maske takmasa da, öteki insanlar maske takmıyorlar diye sana korona bulaşmaz' yani aşı, ilaç yoksa koronaya karşı temel silah sürekli dezenfekteli maske takmak; yani bu durumda; sokağa çıkma yasağı yerine, işyerilerini kapatmak yerine, maske çıkarılmayan işyerilerini serbest bırakmak mantıklı olur çünkü koronaya karşı alınması gereken ilk önlem 'maske takmak'tır. Örnek ki marketlere maskesiz girmek yasak yani marketlerin açık kalması da, mantıklı ancak maskenin çıkarılması gereken kahvehane, birahane, meyhane, lokanta gibi yerlerin de; hastahanelerdeki kantinlerin ve yemekhanelerin de, işyerilerindeki yemekhanelerin de, işyeri alanındaki lokanta-pideci-börekçi gibi yerlerin kapalı olmaları da mantıklı.

İnsanlar ya da toplum mantıklı olmadıktan sonra; 1 ay bile sokağa çıkma yasağı olsa yine çözüm olmaz çünkü apartmanlardaki insanlar birbirlerine gidipgelebilirler. Yani insanlar ya da toplum mantıklı olmazsa koronaya karşı başarı ancak 'Yangın yanacak birşey kalmadığı için kendikendine söndü' durumuna benzer yani 'Koronalı ölecek insan kalmadı, korona kendikendine bitti' durumu olur ki bu durumda toplumların yüzde kaçları ölmüş olur acaba?

Yani, maske çıkarılmayan, sosyal mesafeye uyulan ve havalandırması olan heryer serbest olmalı, maske çıkarılması zorunlu olan heryer yasak olmalı; toplum aşılanıncaya kadar.

Yani, 'Maskeni hiç çıkarmayacaksan sokağa çık', ancak maskesini çıkaranlar ya da maske takmayanlar da para cezası yanında bir de akıl-hastahanesinde tedavi olmak zorunda olmalılar çünkü 'Mantık şart'.

Zaten, insanlar ya da toplumlar ya da ülkeleri yönetenler mantıklı olsalardı korona vakası olurdu ancak korona salgını olmazdı.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 5.12.20/09.01


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Corona Günlerinde AKP (2) Sağlık 20.04.2021
Pandemi, seni mi zihnini mi esir aldı? Sağlık 16.01.2021
Teknik Düşünceler 27- FETTÖ 4.0- MikroPiyolojik İncelemeler Sağlık 13.01.2021
MS Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi Sağlık 30.12.2020
Teknik Düşünceler 21- Topal Sağlık 12.12.2020