BAMBİ'NİN SAÇMASAPAN TELEVİZYON TANITIMI SAVIM

Gerçek ki tanıtımcılarda(reklamcılarda) bir kendinibeğenmişlik, şımarıklık, 'Ben yaptım oldu', yozluk havası gibi bir hava; ve mantıksızlık ve tutarsızlık hali gibi bir hal var.

İşin kolayına kaçmak felsefe, mantık, tutarlılık, bilim ya da ahlak içermiyorsa yanlıştır, kurnazlığa kaçar. Yani, işin kolayına kaçmak değil yanlış, kötü olan; işin kolayına mantıksızca kaçmak yani kurnazlık yapmak.

Anlaşılan ki Bambi işin kolayına kaçıp Hülya Avşar isimli bir sözde ünlüyü tanıtımında(reklamında) oynatmakla işi kotarmak istiyor.

Ancak yanıldığı birşey var: Herkes Hülya Avşar'ı sevmez.

Ben de gerek oynadığı filımlarda(filmlerde) örnek ki 'Berlin in Berlin', gerek özel hayatında; gerek dine aykırı gerek Türklüğe aykırı halleri, ve gerek dine aykırı gerek Türklüğe aykırı giyimleri nedeni ile onu sevmem. Açık söyleyeyim; eğer Bambi almak isteseydim, sırf onun yüzünden almazdım çünkü Bambi'nin yatağında yatarken hep onun dine ve Türklüğe aykırı halleri gözümde canlanırdı, bu da beni çok rahatsız ederdi, yani Bambi artık bana bedava yatak verse almam.

Şimdi ise Hülya Avşar yerine sıradan bir bayanı oynatmış.

Ancak mantıksızlık yine de sürmekte yani demek ki Bambi'nin özünde 'mantık' yok, yalnızca nefs var çünkü o sıradan bayan, tanıtımda saçmasapan birşey söylüyor; diyor ki 'Bambi'm var benim, ne şanslı anneyim, bu keyif bir bende var'.

Felsefenin, mantığın ve bilimin bu sözden çıkaracağı anlam şu: Bambi'yi dünyada yalnızca bu bayan beğenmiş, yalnızca bu bayan sevmiş, yalnızca bu bayan almış, yalnızca bu bayan kulanmakta yani demek ki Bambi tutulmayan, satılmayan bir mal olmakta, değil mi bu durumda?

Bambi'nin bu durumu 'Bindiğidalıkesmek/bindiği dalı kesmek'i, ve padişahın altın para hazinesine küreği ters daldıran adamın durumuna benzemekte.

Mantıklı ol çünkü en azından 'mantıklı olmak'ı kazanırsın ki çok önemli birşeydir, öyle ki mantık felsefenin de, bilimin de, dinin de, akıl-ruh sağlığının da, insanca dünyanın da temelidir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 10.5.20/19.53


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020