PANDEMİDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Pandemi basit bir kavram değildir. Yanlış kullanılması yersiz korkuya veya hastalığa karşı mücadelenin bir faydasının kalmadığı düşüncesi vesilesiyle daha fazla ölüme yol açabilir.

Daha önce bir korona virüsten kaynaklanan bir pandemiyle karşı karşıya kalmamıştık. Ama öte yandan kontrol altına alınabilecek bir pandemi de görmemiştik.

Bu pandeminin yani Covid-19 salgın hastalığının seyrini değiştirmek ülkelerin elinde.

Her ülke kamu sağlığını korumak ile ekonomik ve sosyal faaliyetlere yönelik kısıtlamaları en az seviyede tutmak arasında hassas bir denge bulmalı, bunları yaparken insan haklarına da saygılı olmalıdır.

Ülkemizde mart ayı başından beri devam eden ve sürekli artan Covid-19 salgın hastalığının sürekli arttığı maalesef gözle görülmektedir. Sosyal mesafeyi koruma, başta 65 yaş üstü yaşlılara uygulanan sokağa çıkma yasağı, lokanta ve kahvehanelerin kapatılması ve son olarak 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma yasağı uygulamaları yetersiz kalmış olup salgın hastalık sürekli artmıştır. Bunlar da yetrsiz kalınca 30 büyükşehirde il dışına çıkma yasağı uygulaması kararı alındı. Buna rağmen bence çok geç kalınan bir uygulama olan kısmi ve süreli olarak sokağa çıkma yasağı uygulanmasına sonunda karar verildi. 10 Nisan 2020 günü gece 22.00 sıralarında T.C.İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklama ile 48 saat yani 2 tam gün 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bu alınan karar televizyonlardan, web sayfalarından ve sosyal ağlardan halka duyuruldu. Sokağa çıkma yasağının başlayacağı gece 24.00 zamanına 2 saat kala her sokakta her mahallede büyük bir hareketlenme başladı. Kimi temel ihtiyacı olan ekmek, su ve bazı ihtiyaçlarını karşılamak için olsa da kimi de önümüzdeki 2 gün ihtiyaç olmayacak ürünlerden bile almak için sokağa çıktı. Bu kargaşada tüm halk bırakın sosyal mesafeyi korumayı, koruyucu maske ve eldiven takmayı bile unutarak bakkalların, marketlerin, kuruyemişçilerin önlerinde sıra oldular.

Bir de bu haberi alır almaz evinde olmayan kişiler yafa mesaisi gece bitecek olan çalışanlar vardı ki bu sayıda bayağı çok olacak ki sokak ve caddelerde araba trafiği de yoğunlaştı. Bu kişilerde hemen evlerine dönmeye çalıştılar.

Böyle bir karar alındığında, tüm market ve işyerlerinin kapanma saatinden sonra duyurulması gerekirdi. Ayrıca güvenlik güçlerinin başta ana caddeler olmak üzere market ve işyerlerinin yoğun olan yerlerinde tedbir alması makul bir uygulama olacaktı.

Haftalardır başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm kamu yöneticilerimizin canla başla salgın hastalığı ile vermiş oldukları mücadeleyi dün akşam ki 2 saatlik manzarada boşa çıkardık. Dün akşam sokağa çıkma yasağının 2 saat önceden duyurulması maalesef on binlerce insanın sokağa çıkması ve yola düşmesi kötü neticelerini önümüzdeki günlerde temennimiz vaka sayısında büyük bir artış ile görmeyiz.

Son söz olarak Covid-19 salgınının önünü kesmek ve sonlandırmak için Evde Kal Türkiye diyorum.

Şevket GÖLÜK

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÜLKEMİZDE KADIN İŞÇİLER Yaşam 31.03.2021
AZERBAYCAN ve DAĞLIK KARABAĞ Politika 24.03.2021
EMEĞİN KARŞILIĞI Yaşam 10.12.2020
ÇALIŞMA HAYATINDA EYT ÇIKMAZI Genel 21.10.2020
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ve ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMASI Ekonomi 22.09.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ANLAMI İYİ OLMAYAN HER KELİMEYE GÜNAH DEMEYİN Genel 03.05.2021
İLK KIBLEMİZ TEK KIBLEMİZDİR Genel 27.04.2021
İMAMIN AZAMI YOKTUR Genel 24.04.2021
HOCAM AHMET BAYDAR’DAN TUTTUĞUM NOTLAR (4) Genel 17.04.2021
NEFSİN KIRBACI: HÜRRİYET(!) Genel 16.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.