MARGOT ROBBIE KARANTİNADA RUH SAĞLIĞINI NASIL KORUDUĞUNU ANLATMIŞ

Tuhaf birşey ki dünyada asla düşünürler(filozoflar), alimler, alimeler, peygamberler, evliyalar, dervişler çoğalmıyor; çoğalan tek şey bilimdışılık ve ahlakdışılık yani insanlıkdışılık. Bu nedenle ki hiçbir ülkenin başında düşünür, alim, alime, bilge yok; ancak buna karşın cehalette ve nefste, öyle ki ahlaksızlıkta ya da delilikte adeta uzmanlık yapmış kişilere de rastlanabiliyor. İnsanlığın temel sorunu da bence bu: İnsanlık henüz felsefeye, bilime, ahlaka, dine, düşünürlere, alimlere, alimelere, bilgelere yönelemiyor ancak sinema filımlarından(filmlerinden), Tv dizisilerinden görülmekte ki ilkel çağlar, Orta çağ barbarlıklarına, ve akıldışı-ahlakdışı modaya, akıldışı-ahlakdışı ünlülere kolayca sarılmakta. Ancak tuhaf ki dünyada binlerce üniversite var, ve kimse sorsan dinli.

Savım ki yetişkin insan dişisi türü 'Özgür olmak' ve 'Kadın hakları' diye yetişkin insan erkeğinin yaptığı, sevdiği şeyleri yapmak, istemek sanmakta. Yani, 'özgürlük', 'hak' ve 'kadın olmak' diye yapılan, istenilen şey erkekleri taklit etmek; yani 'Erkek egemenliği'nden kurtulmak diye yapılan ya da yaptırılan şey gerçekte 'erkek egemenliği'ne daha açıksaçık, daha ahlaksız, daha utanmaz, daha akıldışı- daha mantıksız biçimde köle, yem, meze, çerez olmak. Açık ki ortalıkta yetişkin insan dişisi bedeni görmek isteyenler yetişkin insan dişisinin ahlaka uygun giyinmesini istemezler, bunu da 'moda' adı altında yaptırmak istiyorlar. Yani açık ki küresel ve derin bir güç yetişkin insan dişisini 'Özgür' yapmak diye daha da 'Erkek kölesi' yapmaya çalışmakta.

Yine savım ki akıldışı-ahlakdışı, küresel ve derin bir güç ülkelere, toplumlara, insanlara, insanlığa akıldışılık ve ahlakdışılık yamamak istiyor; bunu da moda, turizım(turizm), medya, bilgisayar oyunu, magazin, ünlü, sanat, siyaset, hukuk, demokrasi, laiklik, özgürlük gibi adlar altında yapmaya çalışıyor.

Moda belli ki yalnızca ahlaksızlık, utanmazlık, pısikopatlık(psikopatlık), sosyopatlık peşinde değil nitel düşük  ve tarihsel gerilik peşinde de.

Abd'de akıldışı-ahlakdışı, insanlıkdışı moda bayanlar için; boyundan göbek deliğine kadar açık, geniş ve derin bir dekolte giysi türü icat etti; yani onu giyen bayan 'İçimde sütyen yok, memelerim boşta, serbest, sallanıyor ve dokunulacak ya da görülebilecek kadar açıkta, bak ancak elleme, kokla ancak dokunma' demiş gibi olmakta yani örnek ki kavun durumu gibi, kavundan tek farkı: Ellemek, dokunmak yasak. Belki tümden çıplak olursa bu sorun da ortadankalkar(ortadan kalkar) ki sinema, resim, heykel, porno, çıplakları kampı gibi şeylerle durum oraya doğru da götürülmekte.

Ancak bu moda bundan en az 50 yıl kadar önce, Türkiye'deki bazı baylarda vardı; gömleklerinin düğmelerini göbek deliklerine kadar açarlardı yazları ki Türkiye'deki sinema tarihine bakarsanız bunu görebilirsiniz. Ve bu durum en olumlu hali ile 'Külhanbeyilik, kabadayılık', en olumsuz hali ile de 'Berduşluk, serserilik, utanmazlık' olarak yorumlanırdı, değerlendirilirdi. Abd'nin akıldışı-ahlakdışı, insanlıkdışı, akıl-ruh sağlığı düşmanı modası Türkiye'de en az 50 yıl önce baylarda görülen bu durumu 21. yüzyılda 'moda, medenilik, saygınlık, farklılık, ünlülük' diye bayanlara taşımış ki bu akıldışı-ahlakdışı, insanlıkdışı moda hemen ülkemizdeki bazı yoz, akıldışı-ahlakdışı sözde ünlülerde de kullanılmaya başlandı.

Yoz Sözcü gazetesinde 8.5.2020 tarihinde magazin haberi: 'Margot Robbie, karantinada ruh sağlığını nasıl koruduğunu anlattı'. Bu bayan 'Zihnini rahatlatacak şeyleri her gün düşünmeye öncelik verdiğini belirtmiş ve eklemiş, 'Bir şeyi aklımdan alıp listeme ekliyorum ve eğer o gün o işi halledemezsem stres yapmıyorum. Ertesi gün bıraktığım yerden devam ediyorum. Bence zihninizi rahatlatan şeyleri düşünmek ve bunu gününüze uygulamak için kendinize zaman ayırmak oldukça önemli' demiş. Yani, akıl-ruh sağlığından anladığı bu. Yani, akıl-ruh sağlığının sırrına, amaçına(amacına) ve erdemine ulaşmış da, bir de akıl veriyor.

Bu bayan listesine ne ekleyebilir; felsefe, mantık, bilim, ahlak, din öğrenmek gibi şeyleri mi yoksa yiyecek, içecek, moda, takı, makyaj, tırnak boyamak, sigara, içki gibi nefs şeylerini mi? Yani, akılına taktığı şeyleri yapmazsa akıl-ruh sağlığı bozuluyormuş, yaparsa bozulmuyormuş yani bir insanın hem sanık hem yargıç olması gibi birşey. Oh ne güzel; sıtrese(strese) girmiyorsan kendini akıl-ruh sağlıklı say, girersen sayma; yani içki bağımlısı isen içki içmezsen sıtrestesin ve akıl-ruh sağlığın yerinde değil, içki içersen sıtresin gider ve akıl-ruh sağlığın yerinde! Anlaşılan ki kadın takıntıları, saplantıları ve önyargıları tatmin etmeyi akıl-ruh sağlığı sanmakta oysa savım olduğu üzere akıl-ruh sağlığının temeli bilime ve ahlaka uygunluktur yani özetle bilimsel mantıklı olmaktır, mantıklı insan da akıldışı-ahlakdışı hallerden uzak durur. Görülmekte ki Abd' de topluma akıl-ruh sağlığı diye gülünç şeyler öğretilmekte yani akıldışı-ahlakdışı-insanlıkdışı düzene, sisteme uyarsan akıl-ruh sağlığın yerinde, uymazsan yerinde değil! Bazı bayanlar var; 'Makyaj yapınca rahatlıyorum' diyen, bu akıldışı-ahlakdışı yoz kadın da pısikoloji(psikoloji) bilimini 'rahatlamak' olarak öğrenmiş ya da anlamakta olmalı belliki(belli ki)! Birileri pısikoloji biliminin doğrusunun bilim ve ahlak olduğunu; akıl-ruh sağlığının temelinin de mantık olduğunu öğretmeli insanlığa artık ancak dövme, pirsing, akıldışı-ahlakdışı moda kölesiliği(köleliği) içinde olan, ortalıkta bikini/mayo diye sütyen-külot dolaşan, ortalıkta mini şort diye külotla dolaşan; zinaya-fuhuşa ve eşcinselliğe karşı olmayan; astrolojiye inanan; bilimdışı inançlara inanan; akıldışı-ahlakdışı sanatçılarla-ünlülerle mutlu olan, kendilerine onları örnek alan pısikologlar(psikologlar), pısikiyatırlar(psikiyatrlar) varken bu nasıl olacak, bunu kimler yapacak?

Yazının fotoğrafında, kadının, boyundan göbek deliğine kadar, derin ve geniş dekolteli yani ahlaka da, dine de, akıl-ruh sağlığına aykırı giysili bir fotoğrafı. Yani bundan en az 50 yıl önce, Türkiye'de bazı bayların uyguladığı 'Külhanbeyilik, kabadayılık, berduşluk, serserilik, utanmazlık' olarak tanımlanan durum.

Ahlak sanılır ki yanlış, akıldışı, mantıksız birşeydir. Bu durum dini 'Halkın afyonu' olarak sanan cehaletten de öz alır oysa din dini tanımlayan Din hadisileri'nin de dediği gibi 'Bilim, ahlak, merhamet, vicdan, medenilik, tarafsızlık, dürüstlük, nefssizlik ve inziva' gibi özelliklerdir açık ki 'Din halkın afyonudur' diyen Marx belli ki dinin örtük tarihini anlamaktan uzak, bilimsel derinliği olmayan, nicel, yüzeysel, algısal bir yüksek zekaya sahipmiş çünkü eğer dini inanç tarihini doğru biçimde anlamış olsaydı dini inanç tarihinin yalnızca ahlak arayışı değil gerçekleri ve doğruları yani bilimi arayış tarihi de olduğunu anlardı.

Dini 'Halkın afyonu' sanan nicel mantık açık ki ahlakın da gerçekte zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, felsefenin, bilimin, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, medeniliğin, medeniyetin, insanlığın ve akıl-ruh sağlığının da en yüksek nitel zirvesi olduğunu anlayamaz.

Açık ki bazıları dine de, ahlaka da henüz dini inanç açısından yaklaşmakta oysa din başkadır, dini inanç başkadır çünkü din 'Din önce ilim(bilim) ve ahlaktır, ilim ve ahlak yoksa din de olmaz' diyen Muhammed'in de dediği gibi önce bilimdir.

Yani gerçek ki dine aykırılık da, ahlaka aykırılık da yalnızca bilime aykırılık değil akıl-ruh sağlığına da aykırılıktır yani ortalıkta çıplak ya da ahlaka aykırı giysilerle bulunan kişilerin nitel zekalarının da, akıl-ruh sağlıklarının da yerinde olduğu söylenilemez.

Yani, akıl-ruh sağlığı açısından; ahlaka ya da dine aykırı giysilerle toplum içine çıkmak ile, hayvanlara eziyet etmek arasında bir fark yoktur; ahlaka aykırı giysiler de, hayvanlara eziyet etmek de sadistliktir çünkü ahlaka aykırı giysilerle toplum içine ya da karşısına çıkmak yetişkin insan erkeği türüne ruhsal saldırganlık, ve sadistlik yapmaktır, ahlaka aykırı giysinin ek olarak bir de mazoşistlik katkısı vardır.

Bu durumda açık ki ahlaka aykırı giysi ile ortalıkta dolaşan Margot Robbie nasıl oluyor da akıl-ruh sağlığını korumuş oluyor acaba?

Bu bayan toplum karşısına ahlaka aykırı giysiler ile çıkmakla gerçekte 'Akıl-ruh sağlığımı hayvanlara eziyet ederek sağlıyorum' diyen bir kişiden farklı bir durumda olmuyor.

Anlaşılan ki Abd'nin yalnızca coronaya karşı sağlık malzemesilerine değil dini tanımlayan Din hadisileri'ne de gereksinimi var; insanlığın da yalnızca coronaya karşı aşıya ve ilaça değil, dini tanımlayan Din hadisileri'ne de gereksinimi var.

Belli ki insanlık demokrasinin de, laikliğin de, özgürlüğün de, medeniliğin de temelinin bilime ve ahlaka uygunluk olduğunu; ve özgürlüğün serbestlik, serbestliğin özgürlük demek olmadığını çünkü özgürlük bilime ve ahlaka uygunluk iken serbestliğin serseriliğin kardeşi olduğunu; dinin başka, dini inançın başka olduğunu henüz anlamamış durumda.

İnsanlık şunu öğrenmeli artık: Bilime ve ahlaka uygun değilseniz demokrasi içinde de, laiklik içinde de, özgürlük içinde de, medenilik içinde de, din içinde de, ahlak içinde de, akıl-ruh sağlığı içinde de değilsiniz demektir.

Kadın, göğüsünü, berduşlar gibi göbek deliğine kadar açmış, 'Akıl-ruh sağlığım yerinde' diyor. Çok tuhaf.

Belli ki birileri akıl-ruh sağlığı ve özgürlük diye Afrika'nın çıplak yerlilerini örnek almakta.

Yoz medya da onları övüyor, onlara çanaktutuyor(çanak tutuyor). Bir de; Muhammed de, Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' demiş olmasına karşın, kendilerini 'Din' ya da 'Atatürkçü' olarak tanımlıyorlar.

Yani, yalnızca bu kadın değil, herşey tuhaf durumda. Yani, kadın 'Makyaj yapabiliyorsam' ya da 'Ahlakdışı şeyler giyebiliyorsam' ya da 'Başkalarına akıl verebiliyorsam akıl-ruh sağlığım yerinde' diyor gibi bir durumda.

İnsanlığa önerim ki ahlakdışı şeylerden de, ahlakdışı insanlardan da uzak durulmalı çünkü ahlak giderse akıl da, akıl-ruh sağlığı da, mantık da gider.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 8.5.20/19.13


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020