YOUTUBE’DA BRUCE LEE HAKKINDA BİR RÖPORTAJA YORUMUM

Öncelikle yanlış bilinen konuları aydınlatmamda vesile oldukları için Sayın Ayhan Kısrure’ye ve Sayın Mustafa Gürbüz’e teşekkürlerimle birlikte saygılarımı sunuyorum. Bu vesileyle MGTV Channel’a da abone olmuş olduk…

Hocalarımıza selam ederek ve güzel niyetlerini dikkate alarak kısa bir düzeltme yapmak isterim. Sözlerimin başında kamuoyu ortadayken Bruce Lee hakkında söylenenlerle ilgilenmediğimi belirtmeliyim. Fakat öğrencilerim adımın geçtiğini söyleyince, videoya baktığımda Türk dövüş sanatlarına çok emeği geçen Ayhan Hocayı ekranda görünce bir düzeltme ve katkı yapmak istedim. Yanlış anlatılanlara karşı Ayhan Hoca çok güzel cevaplar vermiş olduğundan o kısımları pas geçiyorum.

Öncelikle “ekmeğini yemek” kısmı sadece bu işten para kazananları bağlamaktadır. Bizim bu konuda vicdanımız rahat olup Ayhan Hoca elbette haklıdır. Çok pahalı seminerler verilmektedir. Hatta Bruce Lee’nin orijinal öğrencileri bile kendilerine seminer hazırlayan organizatörler kadar kazanamamıştır. Bizim bu konudaki tutumumuz ise öğrencilerimizin şahitliğinde gerçekleşmektedir. Hiç kimse maddi nedenlerden dolayı bizimle yolunu ayıramaz.

Bruce Lee’nin Wing Chun’u bırakma gerekçesini daha iyi anlamak için baltayı alıp Wing Chun’un kafasına vurmak doğru olmaz. Çünkü Amerika’ya gittikten sonra Wing Chun’la değil sistemleşmeyle alakasını koparmıştır. Kendi felsefesini gerçekleştirmesinde Wing Chun’un çok ciddi bir katkısı olmuştur. Hatta Wing Chun üzerine bina etmiştir bile dense bağışlanabilir… Bu konuyu genellikle Bruce Lee’nin Wing Chun ustası Wong Jack Man üzerinden okudukları için kısmen doğru ama noksan anlaşılmaktadır. Onunla yaptığı dövüşün uzamasının ona ilham olduğu doğrudur. Diğer nedeni şudur: Doug Palmer, Bruce Lee’nin Seattle’da vakit geçirdiği isimlerden biri olup kendisi bir avukattır. Bruce Lee’yi evriminden önce tanımış bir kişi olarak Bruce Lee’ye 1972’de Hong Kong yolculuğunda eşlik etmiştir. Böylece Hong Kong’ta bir yaz boyunca Yip Man’i ve Bruce Lee’nin birçok sınıf arkadaşını tanımıştır. Palmer’ı örnek vermemin sebebi hepsini yakinen tanıdığından Bruce Lee’nin Wing Chun’u bırakma nedeni olarak, hayatı boyunca yakalamak zorunda kaldığı çok sayıda ve çok iyi Wing Chun ustalarının mevcut olduğunu görmesidir. Wing Chun’un sınırlarında kalarak bu ustaları geçemezdi. Bu yüzden ABD’ye döndüğünde filmleri dışında en çok zamanını alan konu JKD felsefesidir. James Coburn ve Stirling Silliphant ile beraber kendi yazdığı bir senaryosu ve ondaki felsefe hakkında çalışmalar bile yaptı. Bunlar hep zaman alan şeylerdi… Uzamasın diye detaylandırmayacağım.

Bruce Lee son derece özgür, sokak kuralsızlığında bir “real combat”ın peşine düşmüştür. Yer dövüşüne de yer verdikleri için bizim Türk Wing Chun’cuları saymazsak klasik bir Wing Chun’cu bir Jiu Jutsu’cuyla yerde ne kadar dövüşebilir? Yahut ayakta bir Jiu Jitsu’cu bir Wing Chun’cu karşısında ne yapabilir? İşte Bruce Lee’nin istediği buydu. “Comfort in all ranges” yani her mesafede rahat dövüşebilmek. “Adabtability in all ranges” yani dövüşürken her pozisyona uyum sağlayabilmek. Akışkan olan zihnin kalıp içinde tıkanıp hapsolmaması. Ayhan Hocanın bahsettiği “yetersizlik” bununla ilişkilendirilmelidir. Bu yüzden ben hep derim ki: “Kuralların girdiği yerden Jeet Kune Do dışarı çıkar.”

Bruce Lee sadece Wing Chun çalışmamıştır. Hun Gar, Praying Mantis ve Tai Chi konusunda da fikir sahibidir. Sadece Yip Man’dan değil başta Wong Shun Leung olmak üzere Yip Man’in eski öğrencilerinden William Chung ve Hawkins Cheung’tan da Wing Chun dersleri almıştır. Ayhan Hocanın dediği gibi Western Boxing dediğimiz Batı boksundan da yararlanmıştır. Hatta bir katkı da ben yapayım, en çok da kardeşi Peter sayesinde Fencing’ten yani eskrimden yararlanmıştır. Yani Wing Chun’dan centerline, sabit dirsek teorisi, dört köşe teorisi, phon sau ve chi sau aldıysa belki daha fazlasını Fencing’ten almıştır. Stop hit, atağın beş yolu, power side forward, kırık ritim, manipülasyonlar, zamanlama, mesafe ayarı ve adım çalışmaları hep eskrimden alınmadır.

Gelelim okullarını kapatma nedenine… Bunun nedenini daha başlarken söyleyeyim; kesinlikle hele hele “JKD’yi” sistem görüp de protesto etmesi değildir. Düşünün şimdi babası nedeniyle daha çocukken film sahnelerinin içinde kendini bulmuş birinden bahsediyoruz. 3 aylık bebekken “Golden Gate Girl” filminde rol alıyor. 6 yaşında bir daha sahnede... 8 yaşında bir daha... 10 yaşında bir daha... 11 yaşında bir daha... sahne hayatı devam ediyor. 13 yaşında Yip Man’in dersleri başlıyor. 1959’da ABD’ye geliyor ve 1964’te Seattle’da ders vermeye başlıyor ama aynı yıl Oakland’a taşındığından birkaç ayda ne verip vermediği elbette tartışılır; orada da aynı yıl içinde okul açıyor. 1967’de de Los Angeles’ta son okulunu açıyor. Aynı yıl ünlü bir dizi filmde yer alıyor. Her şey hızlı gelişiyor. Adeta öğrencileri acilen yetişmek zorundalar. O sivil kıyafetle bile ders veriyor. Onlarla tartışıyor. Birilerini yetiştirmekten daha ziyade kendisini geliştirmek için ortam kurmuştur. Bir tekniği geliştirdiğinde öğrencilerinden onu değiştirip eskisinden vaz geçmelerini istiyor. Tekniğe yapışmıyor. Vaz geçmesini öğretiyor. Bruce Lee tüm okulları kapatsa da ders vermekten vaz geçiyor mu? Hayır. “Backyard” yani “arka bahçe” yöntemiyle devam ediyor. Çünkü okul olduğunda saati saatine orada bulunmak zorunda. Fakat “arka bahçe” yöntemiyle telefonlaşıp fırsat olduğunda buluşabiliyorlar. Bruce Lee’nin yokluğunda Bob Bremer, Dan Lee, Richard Bustillo, Jerry Poteet, Pete Jacobs burada derse devam ediyorlar. Çünkü Bruce Lee’nin en yoğun bu zamanları… Ortada bir protesto olduğunu düşünürsek bu grubu açıklayamayız. “Wednesday Night Group” bu vesileyle oluştu.

19 yaşında ABD’de ders vermeye başladığından “Ne öğrenebildi ki ne versin?” diyebilirsiniz. Fakat lütfen bir düşünün: Film yapar ve piyasaya sürersiniz; ama onun kadar beğendirebilir misiniz? İlk filmi 16,2 milyon ABD doları gişe yaptı. İkinci filmi 17,2 milyon ABD Doları gişe yaptı. Üçüncü filmi 27 milyon ABD doları gişe yaptı. Çeyrek olanı geçiyorum. Dördüncü filmi 90 milyon ABD doları gişe yaptı. Hala da izleniyorlar. Yani her defasında izleyicide hayranlık uyandıran arka arkaya filmler yaptı. Yaptığı her film patlama yapıyor. Hala da izleniyor. Sizce çok mu kolay? Milyonlarca hayran ayağa kalkıyor. Her dinden, her ırktan, her ülkeden insanların gönlüne girmeyi başarıyor. Sadece bu mu? 1967’de gerek New York’ta Madison Square Garden’da Amerikan Açık Karate Şampiyonası’nda ve gerekse hemen ertesi ay Long Beach Uluslararası Karate Turnuvası’nda gösterdiği müthiş performansa ne diyeceksiniz? Onu farklı kılan birçok şeyden ikisi de işte bunlardı: Filmleri tutmakla birlikte, sadece filmlerinde değil canlı gösterilerinde de çok iyiydi. Bir kişiyi eleştirirken eleştirenle eleştirileni videolarında dahi olsa yan yana izlemeli ve hakem siz olmalısınız. Neyse… Ertesi yıl hem Ulusal Karate Şampiyonası’na katılıyor hem de dizi filmlerle olan yoğunluğu sürüyor. Yani açtığı okula gitmeye zamanı olmuyor ki, niye kapatmasın? Sonraki yılı sorsanız yine dizi film işleri…Zaten olmuş 1968. Yıl 1969 yine dizi film işleri…1970’in altı ayı zaten hastanede. Bir de meşhur kitabını bu yıla sığdırıyor. 1970 yılı ilk uzun metraj başrol filmi. Hadi gel de okulunda ders ver. Sonraki iki yıl da aynı. Bütün bu süreçlerde Ed Parker, Wally Jay, Jhoon Rhee gibi ustalarla teatileri de var. Chuck Norris, Joe Lewis, Mike Stone, Louis Delgado gibi isimleri özel çalıştırmasını da ekleyelim. Bu adamlar salona gelmezler. Diğer yandan dönemin Hollywood kralı Steve Mc Quenn’le zaman geçiriyor. Hollywood sinema dünyasının ağa babaları olan Stirling Siliphant, James Coburn, James Garner, James Coburn, Roman Polanski, John Saxon, Bill Dozier ile de bağlantılarını koparamaz. Keza Joe Hyams, Tom Tannenbaum, Kerem Abdulcabbar, Jim Kelly, Bob Wall, Bolo Yeung gibi isimlerle de görüşmek zorunda… Çevresi çok kalabalık. Bir ailesi de var. Kısacası Bruce Lee JKD’yi fes etmedi. Bu yüzden günlükleri dahil JKD ile ilgili yazdığı her şey kayıt altına alınarak muhafaza edildi. Bruce Lee’nin karşıtları her şeyi söyleyebilirler. Fakat hiçbir yakını okullarını JKD’yi fes ettiğinden dolayı kapattığını söylememiştir. Ayhan hocamızın bunu nereden duyduğunu bilmiyorum. Bizler zaruretle sporlaşarak JKD felsefesinden uzaklaştığımız için onu yanıltmış olabiliriz. İkinci bir Bruce Lee kendi orijinal öğrencilerinin arasından çıkmamış olduğu için de olabilir. Teori ile pratik arasındaki korelasyonu kuramadığı için de olabilir. Belki de JKD felsefesinin uygulayıcıları tarafından bile çok özümsenmemesidir. Nihayet felsefesine tamamen hâkim olmadığınız bir hususta yanlış anlamak kaçınılmazdır.

JKD teoride elbette bir sistemdir; çünkü sistematik olmayan bir şeyin felsefi değeri de olamaz. Filozof olmayanların felsefe üretememe nedeni de zaten sistem oluşturamaması değil midir? Yoksa düşünebilen herkes felsefeci olurdu. Felsefe ortaya atılan fikir doğru da olsa yanlış da olsa sistematize edilmişse ona değer verir. Fakat JKD felsefesinde konu pratiğe gelince sistem, stil, bilgi, düşünce, karar hiçbiri yoktur. İşte sistemin olmadığı alan budur. Zihinsel tutum... Bruce Lee’nin pratikle alakalı söyledikleri ile teoride yaptıkları birbiriyle karıştırılmamalıdır. Onun “çevresi olmayan çember”i de, “şekilsizlik şekli” de teorilerindeki sistemle alakalı değiller; zihinsel boşlukla alakalılar. İşte bu yüzden Bruce Lee hep “farkındasız farkındalık” gibi paradoksal sanılan ama başka türlü anlatamayacağı ifadeleri bakılabilen tüm açılardan görüp doğru algılayalım diye kullanıyor.

Hayranlık ölçüleri dikkate alındığında bana “Bruce Lee hayranı” değil de belki “Jeet Kune Do hayranı" denilebilir. Hayran olduğum şey “hiçbir usta” değil, “her ustalık”tır. Belki farkımız da buradadır. Bruce Lee’nin dediği gibi, “Bilginin değil bilmenin peşinde ol”maya çalışıyorum. Bu yüzden tabularım yok. Beşerî olan her şey eleştirilebilir.

Yıllar önce “Jeet Kune Do’nun Felsefesi” isimli kitabımda Ayhan Hocamızın zikrettiği konuyu “Organize Çaresizlik” başlığı altında uzunca açıklamaya yorumladım. Fakat bunun içine JKD’yi sokmuyor. Onun iki kitabının da hatta hakkında yazılan birçok kitabın çevirisini yaptım ve hiçbirinde böyle bir ifadeye rastlamadım. O bu organize çaresizlikten okullarında ders verirken de bahsediyordu. Çünkü kastettiği taklitçilikti. Hatta “hoş saçmalıklar” da diyordu. Bu yüzden onun Ted Wong gibi bazı öğrencileri ya hiçbir şey katmayıp ama taklit de etmeyip postacı oldular yahut ilk öğrencisi Glover’ın kendi tuttuğu yola, deneyimine ve kendi JKD’sine “Non Classic Gung Fu”, öğrencisi İnosanto’nun “Jun Fan Jeet Kune Do”, öğrencisi James DeMile’nin “Wing Chun Do”, öğrencisi Joseph Cowles’ın “Wu Wei Gung Fu” demeleri gibi Bruce Lee’yi değil kendilerini temsil ettiler. Sosyal anlamda organize olurken klasik sistemler gibi ustaya kayıtsız ve şartsız bağlanmadılar. Eskiden deneyimi ve yeniden akışı, alternatifi almaya açık oldular. Mesela Bruce Lee organize çaresizlik bağlamında mekanik hareketleri, kata’ları ve formları eleştiriyor. Fakat hiçbir öğrencisi bu ilkeyi çiğnemiyor. Öğrencileri zihinsel olarak Bruce Lee kadar çok şey katamamış yahut bedensel olarak hızlı ve estetik olamayabilirler. Fakat asıl olan, bu felsefenin ilkelerini çiğnememektir. Kısacası özgür olmanızı istedi. Bu nerede var? Sokakta. Ne kadar sokak, o kadar JKD. Bu yüzden ben hep derim ki: “Kuralların girdiği yerden JKD dışarı çıkar.” Salonlarda yapılan JKD’nin “real combat” boyutu değildir: felsefesidir. Yani öğrenirsin, ama yapıyor değilsindir. Biz de Bruce Lee’yi temsil etmiyoruz. Kendimizi temsil ediyoruz. Bu yüzden JKD Kulelkavido diyoruz. Gerçek dövüş Bruce Lee’nin kriteriydi. Bu yüzden gerçekten dövüş olmadıkça JKD denemiyor. Ayhan Hocanın okuduğu pasajda geçen “şartlanmak” ifadesi sokağı salona taşıyamayacağımızdan salonlarda olmak zorundadır. Kısacası sistemden kastı terk ettiği klasik dövüş sistemleridir. Aslında neden evrildiğini anlatıyor. Bruce Lee, “…gerçekten ciddi olan kişi hiçbir stile sahip değildir…” derken sevgili Ayhan hocamız “Bu Jeet Kune Do için de geçerli” diyor ama ben de diyorum ki "bu sadece Jeet Kune Do için geçerli". Çünkü diğerleri stile sahipler. Fakat hangi Jeet Kune Do? Sokaktaki Jeet Kune Do. İşte bu yüzden Bruce Lee “stilsiz stil” diyor. Paradoksal gelebilir; stilsiz ama stil. Ayhan Hocanın bahsettiği JKD’nin özgürlüğü konularını ben zaten kitabımda yazdım. Fakat hiç kimsenin Bruce Lee sistemi çalıştığını söylemiyoruz. Aksine herkes onun ortaya koyduğu ilkelere kendi deneyimlerini katarak kendi JKD’sini çalışıyor. Bu yanlış anlama düzeltilmeli.

Sporlaşma tüm dövüş sistemlerini zorlamaktadır. Ya sporlaşır, yarışmalar yapar, ülkeni yabancılara karşı en iyi şekilde temsil ederek milletini ve siyasileri madalya ve kupalar kazanarak ve milli marşını dinleterek mutlu edersin yahut hiçbir anne babanın izlemek istemeyeceği maçlar yaparak yasaklarla, sahipsizlikle ve ilgisizlikle mücadele edersin. Muay Boranı Muay Thai yapan sebep buydu. Kadim Okinawa-Te karatesinin Funakoshi Gichin tarafından sistemleştirilme nedeni buydu. Hatta öğrencileri Funakoshi’den izin istediklerinde, Funakoshi, “Temel mücadele ruhuna zarar vermemek” şartıyla kumite müsabakasının organize edilebileceğini fakat bu tecrübeyi gözlemlemek istediğini ifade ederek onayını şarta bağlamıştı. Kısacası bu bir zorunluluktur. Bu yüzden merkezi New York’ta bulunan Dünya Jeet Kune Do Federasyonu “Next Generation JKD” sloganıyla bir akım başlatmıştır. Geçen yıl Delhi’de birçok ülkenin katıldığı bir şampiyonada hem yarışma yapıldı hem de Bruce Lee’nin ikinci jenerasyon öğrencileri seminer verdiler. Ben de verdim. Böylece hem şampiyonayla ailelere uygun bir heyecan yaşanırken -Bruce Lee değil- ülkeler temsil edildiler hem de seminerlerle JKD’nin aslında ne olduğu anlatıldı. Ondan önceki yıl 67 ülkenin katıldığı Bangkok’ta ve daha önceki yıl da Kandy’de aynı heyecanı yaşadık. Böylece kendimizi ifade ediyoruz. Biz bu işin hamallığını yaptığımız için para kazanmıyoruz. Belki bizden sonrakiler ekmeğini yiyecekler. Biz en doğrusunun bu olduğu inancıyla menfaat gözetmeden hareket ediyoruz.

Japon ve Çin husumeti doğrudur. Fakat Bruce Lee’ni Çin milliyetçisi olduğu da yanlıştır. Öncelikle Bruce Lee filmin patronu değildir. Mesela ilk filminin yapımcısı Raymond Chow gazetecilikten gelme milliyetçi bir yapımcı. Patron budur. Mühür onda. Yöneten Lo Wei. O da hem mafya üyesi hem milliyetçi. Bu filmini Taylan’da çekerken eşine düzenli olarak özlem mektupları yazmayı ihmal etmedi. Daha da ötesini söyleyeyim; bu filme başrol için başkası düşünülüyordu. Bu filmi çeviremeyebilirdi de. Hatta eşi Linda’ya yazdığı mektuplarında yapımcı hakkında şöhret aşığı ve dayanılmaz derecede kibirli değişik biri olduğundan yakındı. Şimdi bu adamın filmin konusuna karışmaya Bruce Lee’nin ne salahiyeti olabilir? Bruce Lee’nin ikinci filmini ilk filminin yönetmeni olan Lo Wei hem yaptı hem yönetti. Üçüncü filmi Bruce Lee yönetiyor ama onda da Çin milliyetçili işlenmiyor. Aksine Amerikalı Chuck Norris’i öldürüyor ama buna çok üzülüyor. Hatta bu filmde İtalyanların uşaklığını yapan Çinliler var. Bruce Lee dışında iyi dövüşen bir Çinli hiçbir filminde yoktur. Çin milliyetçiliği Bruce Lee’yi öne çıkarırken diğer Çinlileri niçin göz ardı etmiştir ve Bruce Lee onları kurtarmak zorunda kalmıştır? Yapımcısı yani patronu da zaten yine Raymond Chow olduğu için Japon karatesi elbette kötüleniyor. Fakat yapımcının Çinlileri övmekten ve Japonları kötülemekten ziyade para kazanmayı daha çok önemsediğini dikkate almalıyız. Bir tezinin kolun paçalarını ayarlarken omuz kısmını da unutmaması gerektiği gibi meseleyi tüm boyutlarıyla dikkate almalıyız. Bir cevap verildiğinde o cevabı lağvedecek bir soruyu doğurmamalı. Son filmini Amerikalılar teklif ettiklerinde o sıralarda çekmekte olan filmini tamamlamadan bırakıp Hollywood’a koşuyor. Yani dert başka. (Burada bir sahnede Bruce Lee’nin yeteneği karşısında karate çalışanlar “Karateyi bırakıyoruz” diyorlar. Dönemin “Karateci Türkiye”sinde bu sahne sonradan “Biz de ona karate öğretiriz” diye seslendirildi. O zamanlar Türkiye’de karate furyası vardı ve karateciler rahatsız olmuşlardı.) Filmlerine bakarak bu anlaşılamaz. Çünkü milliyetçi bir Çin’de milliyetçi sermayedarlarla film yapıyorsunuz. Hele o yıllarda… Milliyetçi bir seyirciniz var. Filmlere az masraf yapılmıyor ve seyirci getirmek zorundasınız. Dünya tarihinin en milliyetçi ülkelerinden birinden söz ediyoruz… Mustafa Gürbüz Bey de “siyah elbiseliye karşı beyaz elbiseli” ifadesini kullanırken Bruce Lee’nin beyaz üniforma giydiği “Fist of Fury” filmini ve bu filmde bazı Japonların koyu elbiseli olduklarını hatırlarsa bu ifadenin kısmen doğru olmadığını da dikkate alacaktır. Siyah üniforma hep mesaj olacaksa son filminin ilk sahnesinde üniformasız olarak mayolu haliyle ne mesaj vermiştir?

Fakat bir de Bruce Lee’nin gerçek hayatına bakınız. Karısı mı Çinli? Değil. En yüksek seviyeli öğrencisi Taky Kimura mı Çinli? Değil. O üstelik bir Japon. İlk öğrencisi Jesse Glover siyahi bir Çinli mi? Hayır o da Amerikalı. Son asistan Dan İnosanto mu Çinli? Hayır. Aslen Endonezyalı. Yetiştirdiği aklıma gelen sadece iki Çinli var. Aksine en çok da Çinlileri ihmal etmiş. Kızılderili öğrencisi bile var. Size üç okulunda koca bir liste sayabilirim. İçlerinde Dan Lee Çinlidir ki o da Bruce Lee'yi Long Beach Internationals'da gördüğünde ona katıldı. Dan o sırada Ed Parker ile Kenpo Karate'yi çalıştırıyordu. Bir de Ted Wong var ki o da şampiyonada etkileniyor. Gerisi hep başka uyruklar. Böyle milliyetçi mi olunur? Milliyetçi olsaydı bu kadar dövüş meraklısı olan biri olarak zaten halihazır olan Wing Chun’la olmaya da devam ederdi. Onu kimse ABD’de tutamazdı. Hem de Yip Man gibi bir ustaya rağmen ve tüm Wing Chun camiasını karşısına almayı göze alıp kendi yolunu tutmazdı. Yahut ABD’de kalsa bile Çin Mahallesinden dışarı çıkmazdı. Çünkü gerçek bir milliyetçilik gerçekten ödün vermeyi gerektirir.

Sizlere bir kez daha saygılarımı sunarak toparlıyorum: “Jeet Kune Do” ismi Jeet Kune Do” felsefesini kapsayamamıştır. “Yumruğu Durdurmanın Yolu” anlamındaki bu ifade karşısında Bruce Lee’ye latife olarak demişlerdir ki: “Sadece yumruğu mu durdurmuyor? Tekmeyi durduruyor mu?” Bruce Lee klasik sistemlerin şaşaalı anlamlarını bilen biri olarak demiştir ki: “O sadece bir isim. Asıl olan bu adın altındaki felsefesidir. Lütfen onun hakkında saçmalamayın.” Bruce Lee’nin bu müthiş cevabı karşısında çapsız bir soru sorarlar: “O halde neden hala Jeet Kune Do ismini kullanıyorsun?” diye. O da çapına göre cevap verir: “Artık o kadar çok kullandım ki bu isim kulağıma hoş geliyor.”

Bir filminde Batılıları hedef aldığı ve Ed Parker’la dövüştüğü de doğru değil. Hocanın aktardığı Bruce Lee’nin açtığı okul tarihleri de maalesef hatalıdır. Sonradan Mustafa Bey’le birlikte kullandığınız “evrensel” ifadesi daha isabetli olmuştur. Bruce Lee’nin parayla öğretilmesine karşı oluşunu söylemek yerine okulun arkadaşlık ilişkileriyle açıldığını ve kendi öğrencilerinden mesela İnosanto’dan kali, mesela Glover’dan Judo, mesela Bustillo’dan boks teknikleri aldığını dolayısıyla para almasının para vermesini de gerektireceği dikkate alınırsa bu mesele daha iyi anlaşılır. 

Son olarak bir de Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu'nu para konusunda eleştirirken parasız şampiyona ve kurs konusunda bir önerisi varsa onu da söylemesini isterdim. İşin içine hiç para karıştırmadan nasıl bir organizasyon düşündüğünü aynı zamanda bir iktisatçı olarak çözebilmiş değilim... Ben bireysel olarak verdiğim derslerden para almıyorum ama Federasyonun başında olsam Federasyona para kazandırma hesabım ister istemez olurdu... Ayrıca bir "kulüpler federasyonu"na bağlanmak için para vermeye de kazandırmaya da hazır yüzlerce "dernekler federasyonu" var. Eğer bağlanmakla para kazandıracaklarsa neden bağlanamıyorlar? Parayı sorun etmedikleri halde bağlanamıyorlarsa nedeni başka yerde aramak lazım.

Yorumumu kanalınızda yapacak iken kısa yazmayı başaramadığım için uzatınca makaleye çevirdim. Sonuç olarak Ayhan Hoca uzman olmadığı bir branşı anlatmaya çalışmasına rağmen anlattıklarının çoğuna katıldığımı belirtmeliyim. Savaş sanatlarına katkılarından dolayı Ayhan Kısrure Hoca ve Mustafa Gürbüz Hocaya teşekkürlerimi sunuyorum…

 

04.05.2020


Başlık Kategori Yayın Tarihi
GÜREŞ TEKKELERİNDE TASAVVUF Tarih 07.05.2021
ANLAMI İYİ OLMAYAN HER KELİMEYE GÜNAH DEMEYİN Genel 03.05.2021
SEN KATİLLERİN TORUNU DEĞİLSİN Tarih 28.04.2021
İLK KIBLEMİZ TEK KIBLEMİZDİR Genel 27.04.2021
İMAMIN AZAMI YOKTUR Genel 24.04.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
SPOR YEMİNİ ÖNERİM Spor 01.01.2021
Fenerbahçe'nin Yeni Teknik Direktörü Spor 04.03.2020
Sınırların takımı Beşiktaş! Spor 19.01.2020
Futbol Köyleri ve Bölgesel Milli Takım Karmaları Spor 17.01.2020
Şampiyon Galatasaray!! Spor 20.05.2019

Yazıya yapılan bütün yorumlar

sildenafil cost in canada 07.04.2021

sildenafil uk over the counter https://eunicesildenafilcitrate.com/ sildenafil 20 mg discount coupon

ubiyoic 26.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Cialis 20 Mg[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">Cialis 20mg</a> jxo.waek.yazarport.com.nwq.xv http://mewkid.net/when-is-rahava/

gkerap 25.06.2020

Usa deliveryOnline half a cialis tabletcialis no longer works Online [url=https://nowcialis.com]buy cialis online[/url] quem toma cialis

Marilynmot 24.06.2020

Yynsntezb [url=https://krovlyaguru.ru/vodostoki-pvh-plastikovye]внутренний водосток из пвх труб[/url] [url=http://otica.ru/tseny-i-prajs-listy]изготовление очков для зрения москва цена[/url] [url=https://krovlyaguru.ru/metallicheskie-otkosy]отливы для цоколя фундамента[/url] [url=http://otica.ru/zamenit-linzy-v-svoej-oprave-eto-prosto]изготовление солнцезащитных очков с диоптриями[/url] [url=https://accord-lux.ru/catalog/osveshchenie-doma/dlya-kukhni/]светильники для кухни[/url]

oxorjuwayiqu 23.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Cialis[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">Cialis</a> dhv.wcdy.yazarport.com.xad.np http://mewkid.net/when-is-rahava/

oqagapo 21.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Cialis 20 Mg[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">Cialis 20 Mg</a> bqf.rjrs.yazarport.com.yhs.ge http://mewkid.net/when-is-rahava/

uujoluna 20.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Cialis Online[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">36</a> hzf.zeqf.yazarport.com.cqc.gv http://mewkid.net/when-is-rahava/

ozikoiwis 17.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Cialis 20 Mg[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">Cialis</a> ius.fejl.yazarport.com.hbt.tp http://mewkid.net/when-is-rahava/

afuwurowki 16.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Cialis Online[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">Generic Cialis</a> iud.qqex.yazarport.com.tlm.eu http://mewkid.net/when-is-rahava/

avefasoh 16.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Tadalafil 20 Mg[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">Tadalafil 20 Mg</a> qyi.idmw.yazarport.com.gzk.uw http://mewkid.net/when-is-rahava/

zanomake 14.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Generic Cialis[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">Cialis</a> bcy.rcbh.yazarport.com.svt.ag http://mewkid.net/when-is-rahava/

BennyWheet 10.06.2020

Секрет евреев: Еврейские мужчины лечат простатит за 2-3 недели! Один раз в жизни! Раз и навсегда! Узнаем как... https://txxzdxru.diarymaria.com/

oyumivezunuz 09.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Cialis Online[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">Cialis</a> vxo.ifyc.yazarport.com.roy.ji http://mewkid.net/when-is-rahava/

uqodeahoa 08.06.2020

[url=http://mewkid.net/when-is-rahava/]Cialis Online[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-rahava/">Cialis Generic</a> vkd.olfq.yazarport.com.try.cs http://mewkid.net/when-is-rahava/

pinupcasinoone 08.06.2020

Добро пожаловать в онлайн [url=https://pin-up777.ru/]казино Пин Ап[/url]! Играйте в любимые игры, выигрывайте деньги, получайте бонусы!

contactvdcrjn 12.05.2020

Dear sir! Newsletters of Your commercial offers via contact configurationss to the sites of firms via any countries of the world in any languages. Your offer is sent to E-mail of organization hundred % will get to inside of the inbox folder! Test: ten thousand messages on foreign zones to your email - twenty dollars. We need from You only email address, title and text of the letter. In our price list there are more 800 databases for all domain zones of the world. Common databases: All Europe 44 countries 60726150 of domain names - 1100$ All European Union 28 countries 56752547 of sites- 1000$ All Asia 48 countries 14662004 of domain names - 300$ All Africa 50 countries 1594390 of sites - 200$ All North and Central America in 35 countries 7441637 of domains - 300$ All South America 14 countries 5826884 of domains - 200$ New domain names from around the world registered 24-48 hours ago. (A cycle of 15 mailings during the month) - 500$ Companies and Enterprises of the Russian Federation 3012045 - 300$ Ukraine 605745 of sites - 100$ All Russian-speaking countries minus RF are 14 countries and there are 1526797 of domains - 200$ New domains of the Russia, registered 24-48 hours ago (A cycle of 15 mailings during the month) - 250$ Databases: Whois-service databases of domains for all nations of the world. You can purchase our databases separately from newsletter's service at the request. P.S. Please, do not respond to this letter from your electronic box, as it has been generated in automatic mode and will not get anywhere! Contact E-mail: feedback-contact@seznam.cz PRICE LIST: Test mailing: $20 – 10000 contact forms websites All Europe 44 countries there are 60726150 websites – $1100 All EU 28 countries there are 56752547 websites – $1000 All Asia 48 countries there are 14662004 websites – $500 All Africa 50 countries there are 1594390 websites – $200 All North and Central America is 35 countries there are 7441637 websites – $300 All South America 14 countries there are 5826884 websites – $200 Top 1 Million World’s Best websites – $100 Top 16821856 the most visited websites in the world – $200 New websites from around the world registered 24-48 hours ago. (A cycle of 15 mailings during the month) – 500$ Businesses and organizations of the Russian Federation – there are 3012045 websites – $300 Ukraine 605745 websites – $100 All Russian-speaking countries minus Russia – there are 14 countries and 1526797 websites – $200 New websites of the Russian Federation, registered 24-48 hours ago. (A cycle of 15 mailings during the month) – 250$ 1499203 of hosting websites around the world (there are selections for all countries, are excluded from databases for mailings) – $150 142018 websites of public authorities of all countries of the world (selections for all countries, are excluded from databases for mailings) – $100 CMS mailings: Amiro 1794 websites $50 Bitrix 199550 websites $80 Concrete5 39121 websites $50 CONTENIDO 5069 websites $50 CubeCart 1062 websites $50 Datalife Engine 23220 websites $50 Discuz 47962 websites $50 Dotnetnuke 22859 websites $50 Drupal 802121 websites $100 Flexbe 15072 websites $50 HostCMS 5042 websites $50 InstantCMS 4136 websites $50 InSales 11081 websites $50 Invision Power Board 265 websites $30 Joomla 1906994 websites $200 Liferay 5137 websites $50 Magento 269488 websites $80 MODx 64023 websites $50 Movable Type 9171 websites $50 NetCat 6636 websites $50 NopCommerce 3892 websites $50 OpenCart 321057 websites $80 osCommerce 68468 websites $50 phpBB 2182 websites $50 Prestashop 92949 websites $50 Shopify 604387 websites $80 Simpla 17429 websites $50 Sitefinity 4183 websites $50 Textpattern 882 websites $30 Tilda 47396 websites $50 TYPO3 192006 websites $80 UMI.CMS 13191 websites $50 vBulletin 8407 websites $50 Wix 3379081 websites $250 Wordpress 1557405 websites $450 WooCommerce 2097367 websites $210 .com 141528448 websites commercial - $1950 .biz 2361884 websites business - $150 .info 6216929 websites information - $250 .net 15689222 websites network - $450 .org 10922428 websites organization - $350 .abogado 381 websites - $30 .ac 2365 websites - $30 .academy 34531 websites - $50 .accountant 96540 websites - $50 .accountants 1653 websites - $30 .actor 2287 websites - $30 .ad 323 websites - $30 .adult 10541 websites- $50 .ae 200462 websites UAE - $50 .ae 1820 websites International zone UAE:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .aero 23635 websites- $50 .af 3778 websites - $30 .africa 23341 websites- $50 .ag 11931 websites - $50 .agency 66462 websites - $50 .ai 24137 websites - $50 .airforce 592 websites - $30 .al 6078 websites - $30 .alsace 1982 websites - $50 .am 21995 websites Armenia - $50 .am 1684 websites International zone Armenia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .amsterdam 28141 websites Amsterdam, Kingdom of the Netherlands - $30 .ao 904 websites - $30 .apartments 3758 websites - $30 .app 661404 websites - $80 .ar 551804 websites Argentina - $80 .ar 64008 websites International zone Argentina:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .archi 2084 websites - $30 .army 2282 websites - $30 .art 69227 websites - $50 .as 10525 websites - $50 .asia 228418 websites - $80 .associates 3340 websites - $30 .at 1356722 websites Austria - $100 .at 181907 websites International zone Austria :.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .attorney 8204 websites - $30 .au 2432174 websites Australia - $150 .au 461279 websites International zone Australia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80 .auction 4125 websites - $30 .audio 23052 websites - $50 .auto 400 websites - $30 .aw 235 websites - $30 .az 11104 websites Azerbaijan - $50 .az 2036 websites International zone Azerbaijan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .ba 2291 websites international zone Bosnia and Herzegovina:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$30 .ba 7012 websites Bosnia and Herzegovina - $30 .baby 2051 websites - $30 .band 13515 websites - $50 .bank 20424 websites - $50 .bar 50267 websites - $50 .barcelona 7919 websites - $30 .bargains 2997 websites - $30 .bargains 2346 websites - $30 .bayern 32565 websites - $50 .bb 2277 websites- $30 .be 1349658 websites Belgium - $150 .be 184810 websites International zone Belgium:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .beer 13834 websites- $50 .berlin 58088 websites Berlin - $50 .best 93390 websites - $50 .bet 17637 websites - $50 .bf 238 websites - $30 .bg 37152 websites Bulgaria - $50 .bg 50685 websites International zone Bulgaria:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .bh 453 websites - $30 .bi 2328 websites Burundi - $30 .bible 1760 websites - $30 .bid 474509 websites - $80 .bike 15229 websites - $50 .bingo 1232 websites - $30 .bio 15531 websites- $50 .bj 147 websites - $30 .black 6582 websites - $30 .blackfriday 12106 websites - $50 .blog 178562 websites - $80 .blue 16852 websites - $50 .bm 8089 websites Bermuda - $30 .bn 20 websites - $30 .bo 2602 websites- $30 .bo 29415 websites International zone Bolivia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .boats 266 websites - $30 .boston 21762 websites- $50 .boutique 8834 websites - $50 .br 2589383 websites Brazil - $250 .br 933750 websites International zone Brazil:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80 .bradesco 179 websites- $30 .broadway 261 websites- $30 .broker 1060 websites- $30 .brussels 7181 websites - $30 .bs 330 websites- $30 .bt 284 websites- $30 .build 3857 websites- $30 .builders 3906 websites- $30 .business 35168 websites - $50 .buzz 534984 websites - $80 .bw 1160 websites - $30 .by 92679 websites Belarus - $50 .by 1574 websites International zone Belarus:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .bz 7751 websites - $30 .bzh 5403 websites - $30 .ca 2587463 websites Canada - $250 .ca 288395 websites International zone Canada:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .cab 3223 websites - $30 .cafe 15406 websites - $50 .cam 10316 websites - $50 .camera 5236 websites - $30 .camp 6315 websites - $30 .capetown 4750 websites - $30 .capital 14387 websites - $50 .car 342 websites - $30 .cards 5992 websites - $30 .care 23004 websites - $50 .career 1217 websites - $30 .careers 7555 websites - $30 .cars 309 websites - $30 .casa 24158 websites - $50 .cash 13193 websites - $50 .casino 5354 websites - $30 .cat 108569 websites - $50 .catering 3482 websites - $30 .cc 1920589 websites Cocos Keeling Islands- $200 .cd 5865 websites - $30 .center 39353 websites - $50 .ceo 2458 websites - $30 .cf 2291460 websites Central African Republic - $200 .cg 166 websites - $30 .ch 1627450 websites Switzerland - $150 .ch 205292 websites International zone Switzerland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .chat 15026 websites - $50 .cheap 3267 websites - $30 .christmas 15255 websites - $50 .church 24104 websites - $50 .ci 5663 websites Cote d'Ivoire - $30 .ci 112 websites International zone Cote d'Ivoire:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .city 46171 websites - $50 .cl 590401 websites Chile - $80 .cl 65996 websites International zone Chile:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .claims 2374 websites - $30 .cleaning 2385 websites - $30 .click 181015 websites - $50 .clinic 8006 websites - $30 .clothing 13639 websites - $50 .cloud 164113 websites - $50 .club 1230555 websites - $100 .cm 29221 websites Cameroon- $50 .cn 23160610 websites China - $600 .cn 1372416 websites International zone China:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$100 .co 1878923 websites Colombia - $200 .co 10854 websites International zone Colombia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .coach 16002 websites- $50 .codes 12044 websites - $50 .coffee 19257 websites - $50 .cologne 10157 websites - $50 .com.ar 657716 websites Argentina - $80 .com.br 942898 websites Brazil – $100 .com.cy 11153 websites Cyprus - $50 .com.ni 23747 websites - $50 .com.np 38828 websites - $50 .com.ru, .net.ru, .org.ru, .spb.ru, .msk.ru 98375 websites Russia - $50 .community 15013 websites - $50 .company 64217 websites - $50 .computer 5539 websites - $30 .condos 2192 websites - $30 .construction 7104 websites - $30 .consulting 27128 websites - $50 .contractors 3982 websites - $30 .cooking 1476 websites - $30 .cool 22008 websites - $50 .coop 7479 websites - $30 .corsica 1042 websites - $30 .country 7144 websites - $30 .cr 7934 websites - $30 .credit 4020 websites - $30 .creditcard 825 websites - $30 .creditunion 511 websites - $30 .cricket 33413 websites - $50 .cruises 2234 websites - $30 .cu 137 websites - $30 .cv 2279 websites - $30 .cx 15753 websites - $50 .cy 11092 websites Cyprus - $50 .cy 710 websites International zone Cyprus:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .cymru 7314 websites - $30 .cz 1001208 websites Czech Republic - $100 .cz 193400 websites International zone Czech Republic:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .dance 7490 websites - $30 .date 10800 websites - $50 .dating 2892 websites - $30 .de 15078512 websites Germany - $450 .de 3894156 websites International zone Germany:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$200 .deals 8332 websites - $30 .degree 2178 websites - $30 .delivery 6282 websites - $30 .democrat 1072 websites - $30 .dental 7841 websites - $30 .dentist 3046 websites - $30 .desi 2647 websites - $50 .design 103712 websites - $50 .dev 190456 websites - $50 .diamonds 2730 websites - $30 .diet 18291 websites - $50 .digital 49449 websites - $50 .direct 12129 websites - $50 .directory 15157 websites - $50 .discount 3898 websites - $30 .dj 7680 websites - $30 .dk 1319155 websites Denmark - $100 .dk 148164 websites International zone Denmark:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .dm 23318 websites - $50 .do 5255 websites Dominican Republic- $30 .doctor 5601 websites - $30 .dog 10030 websites - $50 .dog 12435 websites - $50 .domains 6253 websites - $30 .download 7886 websites - $30 .durban 2247 websites - $30 .dz 982 websites - $30 .earth 23412 websites - $50 .ec 11731 websites Ecuador - $50 .ec 2897 websites International zone Ecuador:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .edu 4445 websites - $30 .edu.np 4883 websites- $30 .education 25003 websites - $50 .ee 119701 websites Estonia- $50 .ee 10490 websites International zone Estonia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .eg 1699 websites - $30 .email 100440 websites - $50 .energy 12399 websites - $50 .engineer 3785 websites - $30 .engineering 6533 websites - $30 .enterprises 6253 websites - $30 .equipment 5060 websites - $30 .es 1509048 websites Spain - $150 .es 683845 websites International zone Spain:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80 .estate 9285 websites - $30 .et 134 websites - $30 .eu 3046076 websites Europe - $150 .eu 633384 websites International zone Europe:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80 .eus 10116 websites - $50 .events 25115 websites - $50 .exchange 10432 websites - $50 .expert 34040 websites - $50 .exposed 2880 websites - $30 .express 7019 websites - $30 .fail 3692 websites - $30 .faith 4019 websites - $30 .family 21577 websites - $50 .fan 28607 websites - $50 .fans 1688 websites - $30 .farm 17009 websites - $50 .fashion 9011 websites - $30 .feedback 1301 websites - $30 .fi 188337 websites Finland - $50 .fi 69631 websites International zone Finland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .film 4501 websites - $30 .finance 9082 websites - $30 .financial 5086 websites - $30 .fish 4562 websites - $30 .fishing 1422 websites - $30 .fit 109855 websites - $50 .fitness 10689 websites - $50 .flights 2169 websites - $30 .florist 2071 websites - $30 .flowers 1187 websites - $30 .fm 3775 websites - $30 .fo 10415 websites- $50 .football 4677 websites - $30 .forex 282 websites - $30 .forsale 7118 websites - $30 .foundation 15401 websites - $50 .fr 2810983 websites France - $250 .fr 639546 websites International zone France:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80 .frl 13028 websites - $50 .fun 485622 websites - $50 .fund 14501 websites - $50 .furniture 2276 websites - $30 .futbol 2709 websites - $30 .fyi 15872 websites - $50 .ga 5041 websites Gabon - $30 .gal 5106 websites - $30 .gallery 17663 websites - $50 .game 2066 websites - $30 .games 20294 websites - $50 .garden 2618 websites - $30 .gd 3038 websites - $30 .ge 17359 websites Georgia - $50 .ge 1676 websites International zone Georgia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .gent 3388 websites - $30 .gf 105 websites French Guiana - $30 .gg 7443 websites - $30 .gh 703 websites - $30 .gi 981 websites - $30 .gift 5001 websites - $30 .gifts 3357 websites - $30 .gives 1759 websites - $30 .gl 3558 websites - $30 .glass 3239 websites - $30 .global 48572 websites - $50 .gm 287 websites - $30 .gmbh 20786 websites - $50 .gold 9581 websites - $30 .golf 10319 websites - $50 .gop 1340 websites - $30 .gov 4195 websites - $30 .gov.np 1937 websites- $30 .gp 2014 websites - $30 .gq 63622 websites - $50 .gr 323168 websites Greece - $80 .gr 57984 websites International zone Greece:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$150 .graphics 6555 websites - $30 .gratis 4113 websites - $30 .green 5161 websites - $30 .gripe 1175 websites - $30 .group 65583 websites - $50 .gs 1008 websites Georgia - $30 .gt 15351 websites - $50 .guide 15044 websites - $50 .guitars 965 websites - $30 .guru 53088 websites - $50 .gy 2047 websites Guyana - $30 .hamburg 21585 websites - $50 .haus 5686 websites - $30 .health 13716 websites - $50 .healthcare 9001 websites - $30 .help 13098 websites - $50 .hiphop 518 websites - $30 .hiv 279 websites - $30 .hk 116093 websites - $50 .hm 229 websites - $30 .hn 4732 websites - $30 .hockey 1402 websites - $30 .holdings 5812 websites - $30 .holiday 4517 websites - $30 .homes 12499 websites - $50 .horse 2516 websites - $30 .hospital 1805 websites - $30 .host 79977 websites - $50 .hosting 3322 websites - $30 .house 19296 websites - $50 .how 2557 websites - $30 .hr 48565 websites Croatia - $50 .hr 16592 websites International zone Croatia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .ht 1299 websites - $30 .hu 618532 websites Hungary - $80 .hu 53940 websites International zone Hungary:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .icu 6331371 websites - $350 .id 61744 websites - $50 .ie 195987 websites Ireland - $50 .ie 49861 websites International zone Ireland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .il 196266 websites Israel - $80 .il 38537 websites International zone Israel:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .im 18701 websites - $50 .immo 15409 websites - $50 .immobilien 6805 websites - $30 .in 1143482 websites India - $100 .in 266179 websites International zone India:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .industries 4312 websites - $30 .ink 28117 websites - $50 .institute 12134 websites - $50 .insure 5015 websites - $30 .int 451 websites - $30 .international 25430 websites - $50 .investments 4813 websites - $30 .io 496216 websites British Indian Ocean - $80 .iq 2401 websites - $30 .ir 427735 websites Iran - $80 .ir 15487 websites International zone Iran:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .irish 3126 websites - $30 .is 32176 websites Iceland - $50 .ist 9060 websites - $30 .istanbul 12839 websites - $50 .it 2410105 webwebsites Italy – $250 .it 954040 webwebsites International zone Italy:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$100 .je 3016 websites - $30 .jetzt 18207 websites - $50 .jewelry 3250 websites - $30 .jo 555 websites - $30 .jobs 44024 websites- $50 .joburg 3138 websites - $30 .jp 1246243 websites Japan - $150 .juegos 644 websites - $30 .kaufen 6134 websites - $30 .ke 14677 websites - $50 .kg 3619 websites Kyrgyzstan - $30 .kg 664 websites International zone Kyrgyzstan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .ki 79 websites - $30 .kim 12007 websites- $50 .kitchen 6881 websites - $30 .kiwi 13426 websites - $50 .kn 3211 websites - $30 .koeln 23320 websites - $50 .kr 272463 websites Korea- $50 .krd 374 websites - $30 .kred 8921 websites - $30 .kw 484 websites - $30 .ky 5783 websites - $30 .kyoto 658 websites - $30 .kz 113180 websites Kazakhstan - $50 .kz 5876 websites International zone Kazakhstan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .la 34189 websites Laos - $50 .land 15474 websites- $50 .lat 4171 websites - $30 .law 12002 websites - $50 .lawyer 10996 websites- $50 .lc 481 websites- $30 .lease 1755 websites- $30 .leclerc 165 websites- $30 .legal 13047 websites- $50 .lgbt 2247 websites- $30 .li 10044 websites - $50 .life 195950 websites - $50 .lighting 5870 websites - $30 .limited 5365 websites - $30 .limo 1981 websites- $30 .link 117273 websites - $50 .live 662010 websites - $80 .lk 4971 websites - $30 .llc 12888 websites - $50 .loan 23738 websites - $50 .loans 3994 websites - $30 .lol 8121 websites - $30 .london 48933 websites London, United Kingdom- $50 .love 28434 websites - $50 .ls 236 websites - $30 .lt 94484 websites Lithuania- $50 .lt 27710 websites International zone Lithuania:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia- $50 .ltd 100152 websites - $50 .lu 47052 websites Luxembourg - $50 .lu 4125 websites International zone Luxembourg:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .luxe 14037 websites - $50 .luxury 805 websites - $30 .lv 67886 websites Latvia - $50 .lv 8887 websites International zone Latvia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .ly 8413 websites - $30 .ma 41462 websites Morocco - $50 .madrid 2919 websites - $30 .maison 1003 websites - $30 .management 10788 websites- $50 .market 18741 websites- $50 .marketing 22656 websites- $50 .markets 899 websites- $30 .mba 2510 websites- $30 .mc 3046 websites Monaco - $30 .md 16135 websites Moldova - $50 .md 1293 websites International zone Moldova:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .me 761596 websites Montenegro - $80 .me 86897 websites International zone Montenegro:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .media 49573 websites - $50 .melbourne 10041 websites - $50 .memorial 712 websites - $30 .men 24451 websites - $50 .menu 5002 websites restaurants- $30 .mg 3680 websites Madagascar- $30 .miami 9210 websites Miami, USA - $30 .mk 12704 websites - $50 .ml 128001 websites - $50 .mma 1705 websites - $30 .mn 17044 websites - $50 .mo 775 websites - $30 .mobi 381422 websites- $80 .moda 2741 websites - $30 .moe 8709 websites - $30 .mom 2085 websites - $30 .money 12000 websites - $50 .monster 54325 websites - $50 .mortgage 3198 websites - $30 .moscow 17741 websites Moscow Russian Federation- $50 .movie 3275 websites - $30 .mq 119 websites - $30 .mr 199 websites - $30 .ms 7265 websites - $30 .mt 1402 websites Malta - $30 .mu 6475 websites - $30 .museum 1260 websites - $30 .mv 1905 websites - $30 .mw 8579 websites Malawi - $30 .mx 670901 websites Mexico- $80 .mx 174571 websites International zone Mexico:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .my 143039 websites Malaysia- $80 .mz 985 websites - $30 .na 1094 websites - $30 .nagoya 7807 websites - $30 .name 120331 websites- $50 .navy 799 websites - $30 .nc 999 websites - $30 .network 51331 websites - $50 .news 57899 websites - $50 .ng 23864 websites - $50 .ngo 3421 websites - $30 .ninja 31719 websites - $50 .nl 3925784 websites Netherlands - $200 .nl 1019697 websites International zone Netherlands:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$100 .no 620882 websites Norway - $80 .no 74318 websites International zone Norway:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .nra 131 websites - $30 .nrw 17487 websites - $50 .nu 236821 websites Niue- $50 .nyc 64003 websites - $50 .nz 593127 websites New Zealand - $80 .om 1701 websites - $30 .one 71859 websites - $50 .ong 3420 websites - $30 .onl 7059 websites - $30 .online 1356725 websites - $100 .ooo 15719 websites - $50 .org.np 7082 websites - $30 .org.ua 41362 websites - $50 .organic 1631 websites - $30 .osaka 664 websites - $30 .ovh 50056 websites - $50 .pa 1578 websites - $30 .page 61259 websites - $50 .paris 19098 websites - $50 .partners 8576 websites - $30 .parts 6042 websites - $30 .party 19563 websites- $50 .pe 83224 websites Peru - $50 .pe 59157 websites International zone Peru:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .pet 10381 websites - $50 .pf 319 websites - $30 .pg 2105 websites Papua - $30 .ph 17940 websites Philippines - $50 .photo 17365 websites- $50 .photography 45234 websites- $50 .photos 21407 websites- $50 .physio 1159 websites- $30 .pics 5559 websites- $30 .pictures 8375 websites- $30 .pink 8173 websites- $30 .pizza 6365 websites - $30 .pk 44464 websites Pakistan - $50 .pl 1795299 websites Poland - $150 .pl 327587 websites International zone Poland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .place 3504 websites - $30 .plumbing 2815 websites - $30 .plus 18915 websites - $50 .pm 4051 websites - $30 .poker 3207 websites - $30 .porn 10323 websites- $50 .post 441 websites - $30 .pr 1229 websites - $30 .press 35132 websites - $50 .productions 7907 websites - $30 .promo 5720 websites - $30 .properties 13804 websites - $50 .property 3274 websites - $30 .ps 1572 websites - $30 .pt 263136 websites Portugal - $80 .pt 17691 websites International zone Portugal:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .pub 25225 websites - $50 .pw 8023 websites - $30 .py 5593 websites Paraguay - $30 .py 653 websites International zone Paraguay:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .qa 9080 websites - $30 .quebec 8742 websites - $30 .racing 3320 websites - $30 .radio 2274 websites - $30 .re 11013 websites - $50 .realestate 18187 websites - $50 .realtor 39865 websites - $50 .realty 2204 websites - $30 .recipes 6245 websites - $30 .red 24701 websites - $50 .rehab 1756 websites - $30 .reise 1071 websites - $30 .reisen 4805 websites - $30 .reit 101 websites - $30 .ren 16501 websites - $50 .rent 4474 websites - $30 .rentals 11901 websites- $50 .repair 6828 websites- $30 .report 7269 websites - $30 .republican 852 websites - $30 .rest 47992 websites - $50 .restaurant 7735 websites - $30 .review 12121 websites - $80 .reviews 17432 websites- $50 .rio 1062 websites- $30 .rip 3599 websites- $30 .ro 423021 websites Romania - $80 .ro 42046 websites International zone Romania:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .rocks 90108 websites - $50 .rs 85503 websites Serbia - $50 .ru 514668 websites International zone Russian:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80 .ru 5025331 websites Russian - $250 .ru, .su, .рф websites 5800000 - $250 .ru.com 6499 websites Russia - $30 .ruhr 9687 websites - $30 .run 19122 websites - $50 .rw 3245 websites - $30 .sa 20421 websites Saudi Arabia- $50 .sa 5064 websites International zone Saudi Arabia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .saarland 3925 websites - $30 .sale 15249 websites - $50 .salon 2722 websites - $30 .sarl 919 websites - $30 .sc 4442 websites Seychelles- $30 .school 14272 websites - $50 .schule 2913 websites - $30 .science 13625 websites - $80 .scot 11375 websites - $50 .sd 515 websites - $30 .se 1383322 websites Sweden - $150 .se 293316 websites International zone Sweden:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .seat 688 websites - $30 .security 287 websites - $30 .services 50298 websites - $50 .sex 7751 websites - $30 .sexy 5756 websites - $30 .sg 150351 websites Republic Of Singapore - $50 .sh 2706 websites - $30 .shiksha 911 websites - $30 .shoes 4676 websites - $30 .shop 631693 websites - $80 .shopping 6337 websites - $30 .show 12092 websites - $50 .si 39749 websites Slovenia- $50 .si 12879 websites International zone Slovenia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .singles 3589 websites - $30 .site 1855897 websites - $150 .sk 301001 websites Slovakia- $80 .sk 31572 websites International zone Slovakia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .ski 5530 websites - $30 .sl 1504 websites - $30 .sm 8897 websites - $30 .sn 4465 websites Senegal - $30 .sn 344 websites International zone Senegal:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .so 9703 websites - $30 .soccer 2933 websites - $30 .social 23263 websites - $50 .software 16006 websites - $50 .solar 6575 websites - $30 .solutions 78770 websites - $50 .soy 1405 websites - $30 .space 409707 websites - $80 .sport 8578 websites - $30 .sr 580 websites Suriname - $30 .srl 5591 websites - $30 .st 8041 websites - $30 .storage 411 websites - $30 .store 328721 websites - $50 .stream 12901 websites - $80 .studio 53390 websites - $50 .study 5136 websites - $30 .style 11421 websites - $50 .su 110538 websites Russian- $50 .sucks 7329 websites - $30 .supplies 3079 websites - $30 .supply 5280 websites - $30 .support 23377 websites - $50 .surf 7373 websites - $30 .surgery 1778 websites - $30 .sv 8432 websites Salvador- $30 .swiss 17623 websites - $50 .sx 2901 websites - $30 .sy 2663 websites - $30 .sydney 10073 websites - $50 .systems 29044 websites - $50 .sz 321 websites - $30 .taipei 5664 websites - $30 .tattoo 7394 websites- $30 .tax 7388 websites - $30 .taxi 6034 websites - $30 .tc 16384 websites Turks and Caicos Islands- $50 .team 27421 websites- $50 .tech 276164 websites - $50 .technology 31533 websites- $50 .tel 90552 websites- $50 .tennis 1804 websites - $30 .tf 19841 websites - $50 .tg 1230 websites - $30 .th 22368 websites Kingdom Of Thailand- $50 .theater 1253 websites - $30 .tickets 1941 websites - $30 .tienda 1902 websites - $30 .tips 29380 websites- $50 .tires 941 websites - $30 .tirol 5472 websites - $30 .tj 6874 websites Tajikistan- $30 .tj 34 websites International zone Tajikistan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .tk 20085806 websites Tokelau - $500 .tl 2748 websites - $30 .tm 6395 websites Turkmenistan- $30 .tm 44 websites International zone Turkmenistan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .tn 16345 websites - $50 .to 16987 websites Tonga- $50 .today 81155 websites - $50 .tokyo 166544 websites - $50 .tools 13341 websites - $50 .top 3609373 websites - $250 .tours 10771 websites - $50 .town 4104 websites - $30 .toys 4566 websites - $30 .tr 243347 websites Turkey - $80 .tr 138818 International zone Turkey:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia -$50 .trade 16130 websites - $50 .trading 1150 websites - $30 .training 19811 websites - $50 .travel 20461 websites - $50 .tt 535 websites - $30 .tube 3252 websites - $30 .tv 559502 websites Tuvalu - $80 .tw 982620 websites Taiwan - $100 .tz 4708 websites - $30 .ua 553216 websites Ukraina - $80 .ua 147202 websites International zone Ukraine:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .ua, .com.ua, .kiev.ua 193080 websites - $50 .ug 2561 websites Uganda - $30 .uk 4606907 websites United Kingdom - $350 .uk 3304606 websites International zone United Kingdom:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$150 .university 6821 websites - $30 .uno 18694 websites - $50 .us 3139563 websites USA - $250 .us 578927 websites International zone USA:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80 .uy 15571 websites Uruguay - $50 .uy 31812 websites International zone Uruguay:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .uz 38357 websites Uzbekistan - $50 .uz 365 websites International zone Uzbekistan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .vacations 3826 websites - $50 .vc 18641 websites - $50 .ve 14015 websites Venezuela - $50 .ve 2898 websites International zone Venezuela:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .vegas 17708 websites Las Vegas NV United States of America - $50 .ventures 13870 websites - $50 .versicherung 2005 websites - $30 .vet 7060 websites - $30 .vg 8389 websites - $50 .vi 109 websites - $30 .viajes 1065 websites - $30 .video 21392 websites- $50 .villas 11791 websites - $50 .vin 5494 websites - $30 .vip 1324303 websites - $100 .vision 7120 websites - $30 .vlaanderen 6014 websites - $30 .vn 436005 websites Vietnam - $80 .vn 161855 websites International zone Vietnam:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia - $50 .vodka 1410 websites - $30 .vote 2316 websites - $30 .voto 3180 websites - $30 .voyage 2663 websites - $30 .vu 1051 websites - $30 .wales 12863 websites - $50 .wang 1352025 websites - $100 .watch 9902 websites - $30 .webcam 17340 websites - $50 .website 308840 websites -$50 .wedding 20162 websites - $50 .wf 1133 websites - $30 .wien 14413 websites - $50 .wiki 18129 websites wikis - $50 .win 73425 websites - $50 .wine 14831 websites - $50 .work 608563 websites - $80 .works 20702 websites - $50 .world 134234 websites - $50 .ws 99308 websites Samoa- $80 .wtf 17638 websites - $50 .xin 56857 websites - $50 .xn--3ds443g 26521 websites - $50 .xn--55qx5d 36965 websites - $50 .xn--6qq986b3xl 16188 websites - $50 .xn--czr694b 19910 websites - $50 .xn--czru2d 21621 websites - $50 .xn--fiq228c5hs 12145 websites - $50 .xn--io0a7i 24704 websites - $50 .xn--j6w193g 31764 websites - $50 .xn--kput3i 33006 websites - $50 .xn--mgbaam7a8h 2038 websites - $30 .xn--mgberp4a5d4ar 2534 websites - $30 .xn--mk1bu44c 6001 websites - $30 .xn--rhqv96g 7723 websites - $30 .xn--ses554g 126268 websites - $80 .xn--tckwe 6197 websites - $30 .xn--vuq861b 19706 websites - $50 .xxx 119879 websites- $50 .xyz 2650949 websites - $250 .yachts 254 websites - $30 .ye 18 websites - $30 .yoga 11563 websites - $50 .yokohama 8140 websites - $30 .yt 2004 websites - $30 .za 986900 websites South Africa - $100 .zm 508 websites - $30 .zone 26798 websites - $50 .бг (.xn--90ae) 3470 websites - $30 .дети 169 websites - $30 .москва (.xn--80adxhks) 19582 websites Moscow - $50 .онлайн 3403 websites - $30 .орг 1160 websites - $30 .рус (.xn--p1acf) 110789 websites - $50 .рф (.xn--p1ai) 869759 websites Russia - $80 .сайт 1005 websites - $30 .укр (.xn--j1amh) 10563 websites- $50 .بازار 550 websites - $30 .شبكة 834 websites - $30 .موقع 479 websites - $30 .संगठन 106 websites - $30 .みんな 946 websites - $30 .コム 6533 websites - $30 .世界 4172 websites - $30 .公司 46162 websites - $50 .商城 6906 websites - $30 .商标 9866 websites - $30 .我爱你 15466 websites - $50 .手机 31544 websites - $50 .机构 244 websites - $30 .游戏 162 websites - $30 .移动 1152 websites - $30 .网店 3710 websites - $30 .网络 30809 websites - $50 .닷컴 5938 websites - $30

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.