23 NİSAN BAYRAMI DÜNYADAKİ İLK ÇOCUK BAYRAMI DA ÇOCUK BAYRAMI DA DEĞİL SAVIM

Savım ki 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı hem dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramı değil hem de bayram değildir, çocukları devlet, düzen, sistem yararına kullanmaktır.

Üstelik de çocuklar belki de zorla yani istekleri olmadan okullara toplanıp tören yapılıyor, nutuklar çekiliyor; çocuklar tören boyunca tören düzeninde ayakta durmaya zorlanıyorlar.

Örnek ki Yaşlılar günü'nde yaşlılara, Anneler günü'nde annelere, Babalar günü'nde babalara; meydanlara, sıpor(spor) sahasılarına toplandırılıp nutukçekilmez(nutuk çekilmez), gösteri yaptırılmaz.

İslamiyet dini inançındakı 'Ramazan bayramı' ve 'Kurban bayramı' çocuk bayramıdır gerçekte çünkü bu bayramlar, özellikle Ramazan bayramı, büyüklerden çok, çocukların işilerine(işlerine) yararlar; çocuklar el öpüp para toplarlar, ve topladıkları paraları gönüllerince, mutlulukları için harcarlar. 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı'nda devlet çocuklara para vermiyor, hediye vermiyor oysa çocuklar için bayram demek para ve hediye demektir.

Kurban bayramı'nın adında ve Ramazan bayramı'nın adında 'çocuk' geçmemesi, önemli değil, bu bayramlar zaten işlev ve amaç olarak çocukların işilerine yaramaktalar; bu bayramlarda çocuklara yeni giysiler, yeni ayakkabılar giydirilmekte ya da satın alınmakta ki zaten 'Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı'nda da 'çocuk' sözcüğü 'Ulusal egemenlik'in arkasına takılmış yani önce ulusal egemenlik, sonra çocuk bayramı.

Yani, çocuk bayramından amaç çocukları sevindirmekse Ramazan bayramı, ve Kurban bayramı zaten bunu 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı'ndan önce, ve üstelik de para, şeker ve yeni giysi hediyeleri ile de sevindirip yapmaktaydı.

Bence bu bayramın çocuk bayramı olması için devletin okullarda çocuklara para, kediye vermesi, ve okullarda nutuk ve tören yerine çocuklara eğlenceler düzenlemesi gerekir, nutukçekmek yerine yoksa çocuk bayramı değil devlet, düzen, sistem bayramı olur.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 2.5.20/10.27

 

(Öteki yazılarım ve şiirlerim (siir-defteri.com) sitesinden okunabilir.)

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020