DEMET AKALIN VE ORUÇ

İnsanlar var; yılda bir ay sabah-akşam arası aç ve susuz kaldılar diye kendilerini ve yaptıkları şeyi oruç sanıyorlar. Açlık ve susuzlukla dinli olunsa kayalar alim, alime olurlardı. Din de, oruç da başka birşeydir.

Evliya yer, içer de, oruçlu sayılır da cahil yemez, içmez, oruçlu sayılmaz.

Savım ki akıldışı-ahlakdışı, küresel ve derin bir güç moda, turizım(turizm), medya, magazin, sosyal medya, sanat, bilgisayar oyunu, Tv yarışması, oyuncak, ünlü gibi şeylerle ülkeleri ve insanlığı egemenliği altına almaya ve buna uygun bir ünlülük anlayışı geliştirmeye çalışmakta. Tüm insanlığın ve tüm ülkelerin bu güce karşı birlik ve savaşım içinde olması bilimsel ve ahlakçı yani insanca, doğru bir dünya için zorunludur ki en başta, özellikle ünlüler bu güce karşı koymalıdırlar çünkü düşünürler(filozoflar), alimler, alimeler, bilimciler, bilgeler yerine cehalet ve nefs içindeki ünlülerin toplumlarındaki ve dünyadaki etkileri ne yazık ki büyüktür, öyle ki etkileri siyasetçilerden de büyüktür.

Tuhaf ki ülkemizde de hem akıldışılık, bilimdışılık, mantıksızlık içinde olup, hem de ahlaka, dine aykırı moda içine girip topluma çokbilmişlik, egemenlik, önderlik, liderlik taslamaya kalkan sözde ünlüler var. Sorulsa ki felsefenin f'sini, bilimin b'sini, dinin d'sini bilmezler ancak ünlüler ve zenginler diye büyük bir kibir tuhaflığı içindedirler. Kuşkusuz ki onları ünlü yapan şey cehalet, nefs ve yoz medyadır; felsefe, bilim, ahlak, din, insancalık, akıl, mantık, erdem(fazilet) değil. Abd'nin sözde ünlü, sözde sanatçı, akıldışı-ahlakdışı ünlülerinin pornoyu aratmayan görüntüleri medyada durmakta; ve onlar hayır kurumlarına, hayr işilerine(işlerine) çok para vermekteler diye kendilerini birhalt sanmaktalar ki felsefe de, bilim de, din de der ki 'Onlardan gelecek hayr gelmez olsun' çünkü insanlığa en büyük hayr evrensel dahi Muhammed'in de, evrensel dahi Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim(İlim, İlm) ve ahlak'tır, yoksa para batakhanelerde de bulunmakta.

Oysa görülmekte ki ünlü kişi uyuşturucudan yakalanmış ya da zinada yakalanmış ya da fuhuşta yakalanmış; utanıp, yıllarca yerindibinegirmek(yerin dibine girmek), ortalıkta görünmemek yerine ortalıkta cirit atmakta oysa Din hadisileri diyor ki 'Din utanmaktır da, utanmak yoksa din de yoktur.'. Yani, ortalıkta sütyen-külot, mini şort, mini etek, tayt pantolon, dekolte gezmeler, bunun nesi utanmak? Belli ki birileri kendi kafalarına göre dini inanç ya da din yaşamaya çalışmakta oysa Din hadisileri ile, dinin kuralları, dinin şifresi var.

Bir de hem öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını, öz evladlarını bile öldürtmekten çekinmemiş yani İslam'a, Türklüğe, insanlığa, vicdana, merhamete, dine aykırı davranmış olan Osmanlı hanedanlığı'nı, Osmanlı sultanılarını baştaçı edenler hem de kendilerine 'Müslüman, dinli, imanlı' diyenler var.

Yani, cehalet ve nefs baştaçı edilmiş, din diye gidilmekte.

Türkiye'deki; bilime ve dine aykırı sözde sanatçılardan, sözde ünlülerden bri olan Demet Akalın isimli bayan kişi demiş ki 'Televizyonda, canlı yayında su içenler oruç tutanlara saygı göstermeli, canlı yayında su içmemeliler. Orucuz. Ramazan ya, oruç tutmasanız da saygı!'.

Öncelikle şu ki 'Ramazan' değil, 'Ramazan ayı' çünkü hadis diyor ki 'Ramazan değil, Ramazan ayı deyin çünkü Ramazan Allah'ın sıfatlarından biridir.'.

Ramazan ayı demek İslamiyet demektir; İslamiyet demek de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' diyen evrensel dahi Muhammed'in dediği gibi 'Önce ahlak'tır da.

Yani hem ahlaka aykırı giysiler giyip hem oruç ya da din olmaz. Din ya da İslamiyet Ramazan ayı'ndan Ramazan ayı'na var olan, uyulması gereken birşey değildir.

Peki; internet medyası Demet Akalın'ın açıksaçık, ahlaka aykırı, İslam'a aykırı, dine aykırı fotoğrafları ve kılipleri(klipleri) içermekte iken; Demet Akalın bikini, mayo diye sütyen-külot bulunmakta iken acaba İslam'a, Müslümanlara, dine saygıyı neden düşünmedi?

Televizyonda ve sosyal medyada küfürler derken İslam, din, Allah, oruç, Ramazan ayı, saygı neden akılına hiç gelmedi?

Açık ki Demet Akalın cehaletinin ve nefsinin etkisi ile, İslam konusunda çokbilmişlik taslamak istemektedir.

Öteyandan; 'Oruçlunun yanında yiyilmez, içilmez' diye birşey yanlıştır çünkü gerçekte oruç nefse karşı, nefssizlik için bir savaştır ki bu savaşın başarıya ulaşıp ulaşmadığının saptanması için de sınanması gerekir yani oruçlu olmak hiçkimseye dokunulmazlık, üstünlük, egemenlik vermez çünkü oruç zaten insanın kendi nefsine karşı savaştır ki oruçlu insanların 'Ben oruçluyum, yanımda yiyip içmeyin' demeleri zaten nefse yenikliklerini, nefsi yenemediklerini gösterir.

Yani, hem corona salgınında, evine özel kebabçı çağırıp, kebab pişirtip hem de Ramazan ayı'ndan, oruçtan, nefssizlikten, dinden söz etmek ancak yozluğa yakışır birşey olabilir.

Yani asıl önemli olan şey oruça ya da oruçluluğa saygı değildir; 'Din ilimdir(bilimdir), ahlaktır, vicdandır, merhamettir, dürüstlüktür, tarafsızlıktır, güvenilirliktir, medeniliktir, nefssizliktir, ve bunlarla inzivadır' diyen Din hadisileri'ne yani dine saygıdır çünkü zaten oruç nefse karşı savaşım olduğu için, nefsini yenmiş, nefsini yok etmiş insanların oruçlu olmalarına da gerek yoktur yani oruç 'Yılda otuz gün aç kal, öteki aylar da nefsini yaşa' demek değildir, 'Hayatın boyunca nefsten uzak dur' demektir çünkü nefs hem en büyük cehalettir hem de kötülüklerin hem nedeni hem amaçıdır; bu yüzden din bilime, ahlaka ve nefssizliğe karşı olan herşeye karşıdır. Gerçekten oruçlu olan insanın önüne iftarda bir kuru ekmek parçası ve bir de pirzola koyulsa, pirzolayı değil kuru ekmek parçasını alan kişidir yani nefsi yalnızca Ramazan ayı'nda değil tüm aylarda yenen insandır.

Öteyandan(Öte yandan); oruç 'tutulmaz', 'olunur' yani oruç gerçekte bedenle değil ruh ile yapılan birşeydir. Bu nedenle ki nefssiz insanın yemesi, içmesi oruç kapsamındadır da nefse köle insanın oruç tutması oruç kapsamında değildir çünkü oruç gerçekte nefse karşı ruhun savaşımıdır yani oruçta bedene değil ruha bakılır; bu nedenle ki su içip ya da yemek yiyip de oruç olabilir ki bunu başka bir yazımda anlatırım.

Acaba Demet Akalın sigara, içki gibi şeyler kullanıyor mu? Çünkü bunları kullanmakta olan insanlar dini inançlı olsalar da dinli olmazlar çünkü bunlar bilime de, nefssizliğe de, ve topluma yanlış, kötü, zararlı örnek olmak açısından da ahlaka aykırıdırlar. Ramazan ayı'nda su içenlere söz söyleyen Demet Akalın acaba bikini, mayo diye ortalıkta sütyen-külot; mini şort diye ortalıkta külotla; tayt pantolon diye ortalıkta koyulaştırılmış çıplaklıkla gezenlere; akıldışı-ahlakdışı modaya, akıldışı-ahlakdışı turizıma, akıldışı-ahlakdışı medyaya, akıldışı-ahlakdışı ünlülere söz söylüyor mu?

Din bilimdir; bilim de, din de insanlara uymaz; insanlar bilime ve dine uyarlar yoksa hiç bilimden ve dinden söz edilmesin.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 30.4.20/13.51


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020