YEMEK SEPETİ'NDEN YEMEK YEMEK DİNE DE TÜRKLÜĞE DE AYKIRI SAVIM

Akıldışı, ahlakdışı, küresel ve derin bir merkez tüm ülkelere akıldışılık ve ahlakdışılık pompalamaya çalışmakta, ve cehalet de, nefs de farkında olmadan buna alet olmaktadır. 

Farkındasınızdır ki Tv tantımları(reklamları) akıldışı-ahlakdışı; dine, Müslümanlığa ve Türklüğe aykırı sözde ünlülerle dolmakta; sanki ülkemizde akıla ve ahlaka uygun ünlüler yokmuş gibi. Yani ülkemizde de akıl, mantık, ahlak değil; bunlara zıt şeyler baştaçı edilmekte kapitalistlerce ve medyaca.

Ülkemizde sanki akıl, mantık, tutarlılık firar etmiş durumda gibi. İnsanlar hem kafalarına görme davranmaktalar, hem de kendilerini bu durumlarına aykırı şeylerle tanımlamaktalar. Örnek ki hem toplum içinde sütyen-külot yani bikini ile dolaşıp hem de kendilerini Müslüman ya da Türk olarak tanımlayanlar var; oysa Müslümanlığın da, Türklüğün de birinci özelliği ahlaktır. Yani alkoliklerin duvarlarda böcekler görmeleri gibi bir durum.

Biryandan(Bir yandan) akıldışı-ahlakdışı, insanlıktan çıkmış moda; biryandan akıldışı-ahlakdışı, insanlıktan çıkmış turizım(turizm); biryandan akıldışı-ahlakdışı, insanlıktan çıkmış ünlüler; biryandan akıldışı-ahlakdışı mekanlar, biryandan eşcinsel evlilik serbestliği, biryandan vahşi özel sektör dünyası; biryandan bu vatanı ve milleti sömürgeci ve faşist Batı işgalinden ve işgalci olarak anılmaktan kurtarmış Atatürk'e düşmanlık; biryandan öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını ve öz evladlarını bile öldürtmüş Osmanlı sultanlarını baştaçı etmek; biryandan da bunlara izin veren, gözyuman(göz yuman), destek de olan siyaset dünyası; açık ki ülke hayatı zıvanadan da, temeli bilim ve ahlak olan demokrasiden de, temeli bilim ve ahlak olan laiklikten de, temeli bilim ve ahlak olan özgürlükten de, temeli bilim ve ahlak olan dinden de uzaklaştıkça uzaklaşmış, ülkenin üzeri ya da bir yanı vahşi İran'a, altı ya da bir yanı ise ahlaksız Abd'ye benzemek yolunda olmak üzere bir durumda gibi. 

Ortada ki ülkemizde özel sektör çalmakta siyaset oynamakta; akıldışılık ve ahlakdışılık çalmakta, toplum ve hukuk oynamakta; bilimdışılığın ve ahlakdışılığın yasak olmaması, bir de korunulması, savunulması bunu göstermektedir.

Açık ki pısikoloji(psikoloji) açısından da bu durumun durumu akıl-ruh sağlığından uzaklaşmak tanımında çünkü akıl-ruh sağlığının birinci temeli, koşulu mantıklı ve tutarlı olmaktır ki bunu da yalnızca bilim ve ahlak sağlar yani bilimden ve ahlaktan uzaklaşmak akıl-ruh sağlığından da uzaklaşmak demektir.  Ahlak da zaten zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, akıl-ruh sağlığının en üst nitel aşamasıdır yani akıl-ruh sağlığına giden yol bilimden ve ahlaktan geçer, bu nedenle ki Muhammed de, Atatürk de 'Önce bilim ve ahlak' dedi.

Yemek sepeti diye birşey var, internetten pide, lahmacun, yemek gibi yiyecekler istenilen. Sorulsa, sahipleri belki Müslümandır, belki değildir; belki dinlidir, belki dinsizdir, bilemem. Ancak iki şey var: 1- Müslüman ya da dinli iseler Müslümanlığa ya da dine aykırı yoldalar., 2- Müslüman ya da dinli değilseler sorun yok.

Müslüman ya da dinli iseler neden yanlış yoldalar? Gördüm ki Tv tanıtımılarında(tanımlarında) Bülent Ersoy isimli; felsefe açısından da, bilim açısından da, din ya da İslamiyet açısından da, Türklük açısından yoz birini oynatmakta.

Bülent Ersoy kim? Dine, Müslümanlığa ve Türklüğe aykırı olmasına karşın cinsiyet değiştirmiş olan; İspanya'da bir çıplaklar pılajına(plajına) gitmiş olan; buna karşın bir de utanmadan, konserlerinde 'Allah, Allah!' diye bağıran; yüzünde makyaj diye bir başka yüzle yaşayan ancak  kendini yine de dinli, Müslüman ve Türk sanan ancak dine, Müslümanlığa ve Türklüğer aykırı, tuhaf biri.

Bu nedenle ki Yemek sepeti'nden yemek yemek dine, Müslümanlığa ve Türklüğe aykırıdır.

Türkiye de, tüm dünya da Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi bilimde ve ahlakta toplanmalı.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 19.7.2020/09.52

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEK DÜNYA SİSTEMİ Felsefe 03.07.2021
İslam niye doğru dindir? İslamofobi Felsefe 20.05.2021
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021