Anlatacaklarım var..

Orucu sevmek..

Oruç için sahura kalkmak, oruçla bir sabaha çıkmak ve onunla günün batışına kadar birlikte olmak onu şüphesiz ki sevenler için bir huzur ve mutluluk kaynağıdır.  Öyle olmasaydı onun için susuzluk ve açlık çekilmezdi. Öyle olmasaydı onun için sabır edilmezdi. Sevenin ayakta tutan onun varlığı ve sevgisidir. Varlığı ve sevgisinden oluşan ise bereketi, mağfireti ve rahmetidir. Oruç tutanlar bunun iklimini, güzelliğini hissedebiliyor. "Çok şükür ki böyle bir nimet vermiş bize Mevlam" diye söyletiyor. İnsan oruçlu iken birşeye canı çekebilir nefsi. Fakat nefsine değil de onu yaratan Yaradana yöneldiği zaman nefsinin arzuladığı şeyler ondan uzak durur ve iftara kadar beklemek onun için kolaylık olur, hatta şevk olur, aşk olur. Yaradanı kuluna oruçu emreder ve tutması için ona güç ve kuvvet verir. Onun rızası için tutulduğu zaman oruç bal ve şekerde bulunmayan bir tat birakır insanda. Bu yüzden de onun adına aşk koyulabilir. Bir maksat var ki, oruç tutuluyor. Bir hedef var ki, bunun için zahmeti çekiliyor. Bir riza var ki, sabrediliyor.  Onu bilenler ve onunla haşır neşir olanlar onun feyzini alır.  "Ya Rabbi niyet etmek senin rizan için oruç tutmaya"  demekle insanoğlu oruçu güzel karşılaşmış olur. Oruçlu iken kişi, kötülük, çirkinlik ve hoş olmayan davranış ve haraketlerden uzak kaldığı müddetçe oruçun hakkını vermiş olur. Bu hal ramazanın son gününe kadar yapılsa amel defteri unutmayan güzellikler ile taçlanmış olur. Çok sıcak veya çok soğuk demeden oruçu kiymetini bilmek ve değerini anlamaya çalışmak islamın şartın birisi olan bu güzel misafirin hatır gönlünü ve mükafatını almaktır  inşaallah. Sadece kolay ve güzel günlerde değil zor ve kötü  günde de onu sevmek samimi, saf ve temiz sevgiye ve bağlılığa işarettir. Onu sevenlerden, onu yaşayanlardan ve mükafatını alanlardan eylesin bizleri Yüce Rabbimiz. Kusurumuz çok, günahımız çok. İster veya istemez hata yapıyoruz. Bizleri af ve mağfiret eylesin inşaallah.. 

(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.

Bakara Suresi, 185.Ayeti

Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez. "

Tirmizi, Savm 82

"Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.'' 

Tirmizi, Cihâd, 3

"Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur." 

Buhari, Savm, 5

 

Değerli bir Sermaye..

 

Ona baktıkça bakasımız, sevdikçe sevesimiz gelir. Bazen bakmaya kıyamadığımız, sevmeye doyamadığımız olur. Onu heyecanla beklediğimiz günün ayrı bir güzelliği, doğduğu günün ayrı bir güzelliği vardır. İlk attığı adımları görmek ve ilk sözleri duymak bir başka anlamı var bizim için. Onunla hayat hoş geçer. Zor zamanları olsa bile ona kol kanat gerip teselli olmaya çalışırız. Bizleri bilerek veya bilmeyerek üzmüş olmalarına rağmen onlara karşı kapımızı daima açık tutarız. Yaptıkları yanlış birşeyden dolayı onlara çok kızmış olsak bile onunla barışık halde kalırız. Çünkü kendisi vazgeçilmeyen bir varlıktır. Candan bir can olduğu için ondan uzak kalmak bize ağır gelir. Bu duyguyu bizlere veren ve bu duyguyla bizleri yaşatan Cenabı Allah'a sonsuz hamdu senalar olsun. Evet, değerli bir Sermayedir Evlat. Onun değeri bilindiği zaman ve onun için doğru adım atıldığında paha biçilmez bir hazine olur bizler için.. 

 

"Yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin; onlara ve size Biz rızık veririz. Şüphesiz, onları öldürmek büyük bir hata (suç ve günah)dır." 

 

İsra Suresi, 31. Ayet

 

"Göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Dilediğini yaratır. Dilediğine dişiler armağan eder, dilediğine de erkek armağan eder. Veya erkekler ve dişiler olarak çift (ikiz) verir. Dilediğini kısır bırakır. Gerçekten O, bilendir, güç yetirendir." 

 

Şura Suresi, 49-50. Ayeti

 

 

"Erkek çocuk nimet, kız çocuk ise hasenedir; yüce Allah nimetin hesabını sorar, haseneye ise mükâfat verir."

 

el-Mehaccet'ül-Beyzâ, c.2, s.64

 

Bir gün iki çocuğuyla birlikte Resulullah'ın (s.a.a) yanına gelen biri, yanındaki çocuğun birini öpüp diğerine ilgisiz kaldı. Bunu gören Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdu:

 

"Neden farklı davranıyorsun, diğerini de öpmen gerekir."

 

Mekarim'ul Ahlâk, s.113

 

"Çocuklarınız ağladığında onları dövmeyin; çünkü ilk dört aydaki ağlamaları 'lâ ilâhe illallah' zikridir, ikinci dört aydaki ağlamaları Peygamber'e (s.a.a) 'salâvattır', üçüncü dört aydaki ağlamaları ise anne ve baba hakkında duadır."

 

Vesâil'uş-Şia, 63. bab, s.1

 

Dünyayı zehirleyen 

bir eylem: AYRIMCILIK.. 

 

İnsanlar arasında olan ilişkiyi ister istemez zayıflatabilir, hatta öyle bir duruma getirebilir ki, bu yüzden görüşmeler az olabilir veya  olmayabilir. Bu davranış kalpleri incitebilir. Ayrımcılık yapan kişiye karşı insanın tavrı değişebilir. Mesela; insanların içinde birini diğerinden daha çok sevmesi, diğerinden daha çok bağlı olması, yanında bunu belli etmesi veyahut yüzüne karşı söylemesi gibi. Ayrımcılığın atılan ilk adımları bunlardır. Aynı zamanda bunun ahlak dışı bir tarafı da vardır. Oda şudur; insanın rengine, görüşüne veya haline vs. hedef alınabilir. zengin-fakir, beyaz-siyah, güçlü-zayıf vs. gibi sınıflara ayırabilir. Bazı meselelerde irkçılıkla aynı fikirde olabilir. Merhamet ve şefkat duygusunu, kin, nefret, öfke gibi şeytani haraketleri ortaya çıkarabilir. Tarihe bakıldığında bu sapkın ideoloji , nice insanları yoksul biraktı, fitne, fesat, bozgunculuk, savaş çıkmasına neden oldu ve kan, gözyaşı ve hastalık meydana getirdi. Bazı insanlar diğer insanlardan kendini üstün görerek kulluk ve insanlık değerini kendi eliyle yitirmiştir.. 

 

"Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır." 

 

(Hucurat Suresi, 13.Ayet)

 

"Ey İnsanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem'in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Allah yanında en kıymetli olanınız, Ondan en çok korkanınızdır. Arabın Arap olmayana takvâdan başka üstünlüğü yoktur"

 

(Veda Hutbesi) 

Selam ve Dua ile.. 

 

 

 

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Düğün Konvoylarına Düzenleme Yaşam 29.07.2021
Sel Zararı Devletin Sorunu Değil Yaşam 27.07.2021
İçimizdeki Yeşermeye Çalışan Filiz Yaşam 03.07.2021
Rahat Bir Günümüz Olacak mı ? Yaşam 13.06.2021
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.