KUSURSUZ KATLİAM VE KUSURSUZ CİNAYET KORONA

Korona salgını 21. yüzyılda bunca üniversiteye, bunca üniversite mezununa, bunca üniversite öğrencisine, bunca akademisyene, bunca rahat yaşam(hayat) olanağına, bunca bilimsel ve teknolojik ileriliğe karşın insanlığın ne kadar büyük bir insanlıkdışılık içinde olduğunu gösterdi. Yani gerçekte herşey yaldız imiş, yaldızın altı paslı teneke imiş.


Koronayı salgın yapan şey cehalet değil nefstir gerçekte çünkü sorun cehalet olsa, cehalet eğitilebilir ve yok edilebilirdi oysa nefs hem en büyük cehalettir, hem kötülüklerin hem nedeni hem amaçıdır, hem de önce akılı yok eder, sonra da ahlakı, utanmayı, vicdanı.

Görmektesiniz; bunca bilimsel, teknolojik, eğitimsel ve ekonomik gelişim içinde, insanlığın akıllı, mantıklı, medeni olması, ve koronaya karşı bilimsel önlemlere seve seve uyması beklenirdi ancak hem korona önlemlerine uymamak, hem de korona önlemleri konusunda uyaranlara cinayete varan saldırılar yaşanmakta.


Bu durumun temel nedeni cehalet değil nefstir.


Nefsi ise en başta akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı turizım(turizm), akıldışı-ahlakdışı mekanlar, akıldışı-ahlakdışı medya, akıldışı-ahlakdışı ünlüler, akıldışı-ahlakdışı sanat türüleri(türleri) ve özel sektör insanlığa pompalamakta, ve sürekli pompalamakta, bu durumda insanlarda ve toplumlarda 'Sokağa çıkma bağımlılığı hastalığı' ve 'Kurallara uymamak bağımlılığı ve hastalığı' yaratmakta. Bunlara siyasi iktidarlar izin verdiğine göre de kuşkusuz ki bu konuda ilk sorumlu ve ilk suçlu olan şey siyasettir çünkü siyaset akıldışılığı ve ahlakdışılığı yasaklamamakla insanlığa karşı en büyük suçu işlemektedir, insanlığa karşı en büyük sorumsuzluğu sergilemektedir.


Görülmekte ki bilim korona salgınına karşı savaşırken siyaset bu savaşımı baltalamak için savaşmakta; örnek ki Abd başkanı tuhaflık Dünya sağlık örgütü'ne para yardımını kesti ya da kesecek; bilime göre, 20 gün sokağa çıkma yasağı koronaya karşı savaşta zorunlu ancak siyaset bunu istemiyor çünkü keyifi için harcayacağı paraları insanların geçimlerini sağlamak zorunda kalacak; özel sektör de para kazanabilmek için karşı olmakta, 20 gün sokağa çıkma yasağına.


Yaz, turizım(turizm) zamanı geldi diye korona verilerini düşük göstermeler ya da saklamalar falan. Gördünüz işte; bir devlet başkanı, dua ile; bir devlet başkanı zencefil, zerdeçal gibi şeylerle korona salgınını yendiklerini açıkladı; bazı devlet başkanları da ülkelerindeki korona verilerinin açıklanmasını yasakladılar, öyle ki bir devlet başkanı ülkesinde korona sözcüğünün söylenilmesini bile yasakladı. Açık ki yalnızca özel sektör değil siyaset de bilim ile çatışma, terslik, zıtlık içinde oysa Muhammed 'Din ilimdir(bilimdir), bilim yoksa din de olmaz', Atatürk de 'Hayatta en doğru yol gösterici ilimdir(bilimdir)' dedi oysa görülmekte ki siyaset bilimle yani Muhammed'le ve Atatürk ile ilgisiz birşey, ve hem Muhammed'e, hem Atatürk'e aykırı birşey asla çözüm olamaz yani ne Muhammed olan, ne Atatürk olan birşey ülkeler için de, insanlık için de asla çözüm değildir; bu nedenle ki insanlık birgün özel sektörü de, siyaseti de, ahlakdışılığı da, bilimdışılığı da insanlık suçu olarak yasaklayacaktır.


Korona salgını insanlığın cehaletini ve mantıksızlığını sergilemek yanında bir de yeni bir 'kusursuz cinayet' olanağı yaratmaktadır; hem devletler yani siyasi iktidarlar hem de kişiler açısından.


Önce, devletler yani siyaset açısından anlatayım: Devletler ya da siyasi iktidarlar korona salgınına karşı zorunlu bilimsel önlemleri almamakla ya da aksatmakla ülkelerinin nüfuslarını, azaltmak katliamı içine girmekteler.


Kişiler açısından ise şu durum var olabilir: Yaşlılarından ya da sevmedikleri eşlerinden kurtulmak isteyen kişiler bu kişileri, sıkça sokağa ya da başka yerleşim yerlerindeki ailelerini görmeleri için gezmeye gönderip, koronaya yakalanma olasılıklarını arttırmak istemekte olabilirler.


Açık ki sokağa çıkma yasağı yalnızca bilim açısından doğru bir seçim değil, insanlık açısından da medeni bir seçimdir.


Çözüm dünya nüfusunun azalması değil; ülkelerin Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi bilim ve ahlak üzerine kurulması; ahlakdışılığın, bilimdışılığın, özel sektörün ve siyasetin yasaklanması. Dünya herkese yetecek kadar büyük ve çok.

 


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 19.7.20/05.41


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEK DÜNYA SİSTEMİ Felsefe 03.07.2021
İslam niye doğru dindir? İslamofobi Felsefe 20.05.2021
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021