İREM DERİCİ VE CEHALET

Çağımızda, cehalet, ve cehaletin zirvesi olan akıldışı-ahlakdışı moda kendini cinsellik ve kas ile kendini göstermeye, kendini egemenleştirmeye, kendini onurlandırmaya, kendini mutlu etmeye çalışmakta; buna ek olarak da pirsing ve dövme ile.

Oysa; Muhammed de, Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dedi yani 'Doğru insan olmak ancak bilim ve ahlak ile olur' sonuçu, hali, durumu.

Ancak bilimsel ve ahlaklı olmak zordur çünkü ikisi de mantık, tutarlılık, ve topluma karşı da, insanlığa karşı da sorumluluk gerektirir oysa moda, sıpor, süs, takı kolay şeylerdir; verirsin parayı, olur. Buna bir de 'müzik' diye bir yozluk eklersin, içeriğe 'duygu', 'sanat' da katılmış izlenimi oluşur. 

Bu nedenle ki demokraside de, laiklikte de, sanatta da, hukukta da, özgürlükte de, eğitimde de önce 'Bilim ve ahlak' olmalıdır; bilimin kimde olduğu bakmakla hemen belli olmaz ancak ahlakın kimde olduğu değil de kimde olmadığı giyimden belli olur; bu nedenle ki ahlak ahlaklı giyime eşitlenemez ancak ahlaka giden yol ahlaka uygun giyinmekten geçer.

Ahlak neden önemli? Çünkü gerçekte ahlak zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, felsefenin, bilimin, demokrasinin, laikliğin, özgürlüğün, medeniliğin, medeniyetin, eğitimin, hukukun, insanlığın en üst nitel aşamasıdır yani bunlar ahlak ile zıt şeyler değildir; bu nedenle ki dahi Muhammed de, dahi Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dedi; yani bilim olmadan doğru ahlak, ahlak olmadan doğru bilim; ahlak olmadan doğru sanat, doğru sanatçılık, doğru ünlülük, doğru demokrasi, doğru laiklik, doğru özgürlük, doğru medenilik, doğru medeniyet olmaz; Mehmet Akif Ersoy'un, medeniyete 'Tek dişi kalmış canavar' demesinin nedeni Batıda medeniyetin ahlak yönünün dışlanmış olmasındandır yani yanlış, kötü, zararlı, çirkin olan şey medeniyet değil medeniyetten ahlakın dışlanmasıdır. Gerçek ki ahlak bilimdir ancak ahlakı dışlamak nefstir ki nefs hem en büyük cehalettir hem kötülüklerin nedeni hem de amaçıdır.

İnternette bakıldığında; İrem Derici'nin ahlaka aykırı giyimli olarak ahlaka; dövmeli olarak bilime aykırı pekçok fotoğrafı ve müzik videosu görülmekte.  Dahi Muhammed 'Önce ilim ve ahlak' demişken Müslümanların; dahi Atatürk 'Önce ilim ve ahlak' demişken Atatürkçülerin bu kadının müziğini sevmeleri İslamiyet açısından da, Atatürkçülük açısından da mantıksızlık, tutarsızlık ve tuhaflıktır. Yani; bilimsellik ve ahlakçılık dışlandıktan, önemsenmedikten sonra Muhammedçi olmanın da, Atatürkçü olmanın da anlamı kalmaz. İrem Derici'ni anlayamadığı asıl cehalet işte budur, konu cehalet ise asıl cehalet de budur.

İrem Derici isimli sözde sanatçı ve sözde ünlü; yoz sanatçı, yoz ünlü; boyununa(boynuna) biyolojide dişiyi simgeleyen simgeli bir kolye takmış. Zorunlu olarak da simgenin uçu(ucu) haça benzemekte; erkek simgesinin uçu da oka benziyor.

28 Nisan 2020 tarihinde astroloji yayını yaptığı için bilim açısından; ahlaka aykırı ünlüleri öven haberler yaptığı için ahlak açısından yoz Sözcü gazetesinin internet sitesinde bir haber: 'Paylaşımlarıyla her yaptığı olay olan şarkıcı İrem Derici, Instagram’da bu kez küplere bindi. YÜZLERCE TEPKİ MESAJI ALDI. Sosyal medyada paylaştığı fotoğrafında kadını simgeleyen kolyesi haç işaretine benzetilen İrem Derici’ye, yüzlerce tepki mesajı yağdı. İrem Derici: Sensin işte cehalet. Şarkıcı, Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafta, kadını simgeleyen kolyesi haç işaretine benzetilince çileden çıktı.'.

Yani; boyunundaki dişi simgeli kolyenin uçu haça benzetilince sinirlenmiş, öfkelenmiş, ve o kolyenin uçunu haça benzetenlere 'Sensin cehalet' demiş.

Pencerelerin haça benzeyen halleri için de aynı şey ileri sürülmüştü.

Ancak düşmanlık sinsidir. Düşmanın nereden, nasıl düşmanlık yapacağı belli olmaz. Uyanık, dikkatli, bilinçli, mantıklı, tutarlı, bilimsel, ahlakçı olmak gerekir tıpkı dahi Muhammed'in de, dahi Atatürk'ün de dediği gibi önce 'Bilim(İlim) ve ahlak' çünkü insanı ve insanlığı tek kurtarıcı ve tek koruyucu yalnızca bilim ve ahlaktır.

Bu durumların artniyet taşımadıkları kanıtlanamayabilir ancak dişi simgesine 'haç' biçimini andıran bir uç yapmak gereksiz olduğu için, haçı andıran bir uç yapmanın arkasında, 'Hıristiyanlık(Hristiyanlık)' amaçı olabilir çünkü dişi simgesi haçı andıran uçsuz da olabilirdi, yuvarlağın altında yatay, küçük bir çizgi de olabilirdi.

Diyelim ki o simgeyi haça benzeten kişinin hali cehalet. Peki; İrem Demirci'nin, boyununa, dişilik simgesi bir kolye takması da cehalet, ve cinsiyetçilik açısından da, cinsellik teşhiri açsından da ilkellik değil mi? Yani, İrem Demirci erkeğe mi benzetiliyor da boyununa dişilik simgesi asıyor? Neden belden aşağı kültürü kolye takmak; onca erdemsel, manevi, ruhsal anlamlı kolye varken?

Gerçek ki Atatürk'ün 'Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kesilmiş demektir' savı ancak 'Önce bilim ve ahlak' koşulu iledir yani bilim ve ahlak yoksa sanat zaten yanlış, kötü, zararlı yoldadır, Atatürk'e göre de yani Atatürk'ün 'Önce ilim ve ahlak' sözünü atlayıp 'Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kesilmiş demektir'  sözüne sarılmak da, bu sözü sanata kanıt göstermek de büyük bir cehalettir.

Açık ki cehalet yalnızca toplumun tabanını değil, tavanını da sarmış durumda çünkü hayatı 'Önce bilim ve ahlak' değil akıldışı ve ahlakdışı moda belirliyor, yönlendiriyor.

Yok 'Diva' imiş de, yok 'Süper star' imiş de, yok 'Star' imiş de, yok 'Sanat güneşi' imiş de, yok 'Ünlü' imiş de; bilim ve ahlak açısından neleri diva, süperstar, star, sanat güneşi, ünlü onların?

Türkiye'ye, dünyaya ve sanata bar, pavyon, gazino, disko, meyhane, Amerikan kültürü değil; Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' egemen, amaç ve önder olmalıdır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 28.4.20/11.33

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020