NİYE BEN???

Bazen hayat seni öyle bir noktaya getirir ki elini başına götürür, yukarı bakar ve “Evet niye ben” diye isyan edersin. Her sabah minibüsü kaçırırsın, dolar alırsın dolar düşer, satarsın yükselir, sınava gireceksin sistem değişir. Liseye başlarsın lise 4 yıla çıkar. Fen-edebiyat kazanırsın formasyon kalkar. Eğitim kazanırsın herkes atanır.

Liste giderek uzar ve bu yazıyı okuyan herkes ya kendinden bir şeyler bulur ya da kendisi mutlaka bir şeyler ekleme isteği bulur. Bunlar veya bunlara benzer şeyler mutlaka herkesin başına gelmiştir. Hele ki Türkiye’de yaşıyorsanız eğitim hayatınızda mutlaka ve fazlasıyla yaşamışsınızdır. Hatırladığım kadarıyla 1997 lise mezunları son kredili sistem mezunları oldu ve 1998 mezunları niye biz diyorlardı. 1998 mezunları son ÖSS-ÖYS sistemiyle ikili üniversite sınavına girdiler ve niye biz dediler. Onlardan sonrakiler ve onlardan da sonrakiler bu ve buna benzer bir sürü değişiklik yaşadılar. Söylenen ortak şey “Niye ben?”

“Niye ben?” ile başlayan ve kendisini kısa bir süreliğine ki bu süre “bazen kısa bazen uzun sürer” kişinin kafasındaki bu tür şeyler sadece benim başıma gelir algısını yıkana, yada yıkılana kadar devam eder. İşin aslı bu bir genelleme hatasıdır ve kişi bu tür olayların sadece kendi başına geldiğini düşünerek kocaman bir genelleme yapar. Adeta kendini bir lanetli ilan eder. Trawmanın ağırlığı kişinin zihinsel donanımı ve psikolojik sağlamlık derecesine göre hafifler, tersi yönde daha sade bir ifade ile bünyesi zayıf olanlarda daha ağır seyreder.

Şüphesiz ki, bugüne kadar yaşananların en ağır vakasını ne yazık ki bugünlerde yaşamaktayız. KPSS, YKS veya bir LGS hazırlık öğrencisi olduğunuzu düşünün “Evet niye ben” demez miydiniz? Derdik dediğinizi duyar gibiyim. Sınava olanca gücünüzle ve tam motivasyonla hazırlanırken bir anda kendinizi eve hapsolmuş bir şekilde buluyorsun kolay mı? Kesinlikle kolay değil. Okul yok, öğretmen yok, teneffüs yok bir anda bunların ortadan kaybolması öğrencinin tüm sıkıntılarıyla bir anda başbaşa kalması kolay mı? Hiç kolay değil.

Yeni Corona Virüs çıkış yeri olan Çin başta olmak üzere İran, İtalya, Fransa, İspanya, Almanya ve Türkiye’de sokağa çıkma yasağına götürecek kadar yoğun yaşasa da saydıklarım dışında kalan diğer ülkeleri de etkiledi. Birçok ülkenin ekonomi ve sağlık sistemlerini yerlebir ederken yine bir tık önde gibi görünen ve deyim yerinde ise ayakta kalmayı başaran Türkiye de virüsten nasibini aldı. Bugün itibarıyla yaklaşık bir aydan beridir okullar tatil, tedbir üstüne tedbir alınıyor. Olaydan en fazla etkilenen kesim başta öğrenciler olmak üzere kalabalık olması itibariyle eğitim camiası oldu.

Sınavlara hazırlanan ve sınava girecek olan herkes için söylüyorum. Bu süreç hiç kolay değil, size denk gelmesi ise tamamen bir rastlantı, bu durumun yaşanması sizin suçunuz değil ve sizinle en ufak bir bağlantısı yok. Dünya nüfusunun %70 kadarını doğrudan yada dolaylı olarak etkileyen bu olayın sadece sizi değil tüm dünyayı etkileyen bir vaka olduğunuzu bilmenizi isterim. Bu olumsuz durumu fırsata çevirin, eksiklerinizin üzerine gidin ve onları tamamlayın, sık sık tekrar yapın, bol bol kitap okuyun, müzik dinleyin, sınava sadece sen girmeyeceksin, bu unutmayın.

Diğer taraftan, dışarıda çalışmak zorunda olmadığınız, evine ekmek zorunda olan biri olmadığınız, tüm bu kötü koşullara rağmen çalışma olanağı bulduğunuz için şükredin. Kendinizi bir sağlık çalışanı, bir tekstil, bir inşaat işçisi yerine koyun ve öyle düşünün.

Çalışmayı bırakmayın, bıraktığınız anda rakipleriniz önünüze geçmek için beklemeyecekler. Sınavların başarı değil, sıralama sınavı olduğunu unutmayın, siz geride kaldıkça birileri önünüze geçecek ve dışarıda kalacaksınız.

Sağlık, mutluluk ve başarı üçgeninde kalın. EVDE KALIN

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
HANGİNİZ DAHA ZEKİ? Eğitim 31.01.2020
BENİM BABAM DAHA BABA Eğitim 30.01.2020
İSTİYORUM VERİYOR MUSUN? Eğitim 29.01.2020
HER KIVILCIM BİR YANGINA GEBEDİR Eğitim 15.01.2020
İYİ USLU ÇOCUK ENGELİ Eğitim 31.12.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.