Kadına şiddet

Bir kadının şiddet göremesi demek illa bu fiziksel şiddet mi olmalı?

 

Mesela bir kadının giydiği etek boyuna karışmak da şiddettir. O an kadına duygusal olarak çok tatlı gelebilir erkek arkadaşının ona o eteği giyme demesi.. Sosyal medya da paylaştığı dekolteli fotoğrafı kaldır demek de şiddettir. Kadının yaptığı yanlışları toplum için de azarlayıcı bir şekilde eleştirmesi de şiddettir. Çalıştığı iş yerinin ataerkil bir topluluk düzeni üzerine kurulu olması kadına işi hakkında akıl vermesi de şiddettir. Kadının daha fazla duygusal olması, duygusal davranışlarını küçümsemesi de kadına şiddettir. Kadını sevgisiz, şefkatsiz bırakmak da şiddettir. Hayellerini, hedeflerini görmezden gelip hayasızca yorumlar yapması da şiddettir. Kadının fikirlerini almayıp en iyisi olarak kendi bildiğini söylemesi de dışlanmış bir şiddettir. Kararlar ortak alınmalı. Ekonomi özgürlüğü olmayan kadınlara ekonomik baskı kurması da şiddettir. Kadının ekonomi durumuna karışması da şiddettir. Paraları ne yapıyorsun? Harcamaların neler? Gibi karışmalar..

 

Ne yaptığınızı anlık olarak fotoğraf istemesi de şiddettir. O an ki tatlı duygusallık bağı olduğunda bunu şiddet olarak algılamaz kadın, ama şiddettir. Güvensizliktir.

 

İş, sosyal çevrenizle görüşmelerinizi kısıtlamak ister. Bu şiddettir. Ağır travmaya yol açar. Size bir yabancı gibi davranır ve gün geçtikçe sizi kendine yabancılaştırır.


Yazarın daha önce yayınladığı yazı yok
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Güçlü Bir Kadının Hikayesi "KARA FATMA" Kadın / Aile 24.09.2020
Bir Zamanlar Savaşçıydılar Kadın / Aile 06.05.2020
Aşk ne olsun? Kadın / Aile 02.12.2019
Yaşayamıyoruz, Yaşatamıyoruz! Kadın / Aile 28.08.2019
Feminizim Ve Kadın Hakları Kadın / Aile 22.07.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.