ÜLKEMİZDE PANDEMİ TEHDİTİ

Pandemi, en basit tanımıyla dünyada eşzamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim olarak tanımlanmaktadır.

2009 yılında domuz gribi, pandemik hastalık ilan edilmişti. Uzmanlar, domuz gribi nedeniyle yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tanımlamasına göre, bir hastalığın pandemi olabilmesi için kabaca üç kriter aranıyor:

- Yeni bir virüs olması

- İnsanlara kolayca geçebilmesi

- İnsandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması

Pandemi hastalıklarına örnek olarak geçtiğimiz yıllarda yaşanan salgınları verebiliriz ;

1918 yılında ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan İspanyol gribi,

1957 yılında Singapur’da milyonu bulan kişinin ölümüyle sonuçlanan Asya gribi,

1968 yılında Hong Kong’da 500 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Hong Kong gribi gibi…

Bu salgınlar sadece dünyayı kasıp kavurmakla kalmadı;

2009 yılında biz de bu salgınlardan nasibimizi aldık ne yazık ki. Domuz gribini hatırlamayan yoktur. İlk olarak Meksika’da görülen ancak sonra ülkemize kadar ulaşan domuz gibi binlerce insanın ölümüne neden oldu. Domuz gribi günümüzde, onca yıl geçmesine rağmen hala varlığını sürdürüyor olsa da etkisi biraz daha azaldı diyebiliriz. Domuz gribi teşhisi konan hastalar, gelişen ilaçlar ve/veya aşılar sayesinde tedavi edilebiliyor.

Tarihteki pandemiler arasında kara veba, kolera, tifo gibi hastalıklar da bulunuyor.

Korona virüsü 1960 yılında tespit edilen, birkaç çeşidi olan bir hastalıktır. Daha çok hayvanlarda görülen virüs, geçen yıl itibarıyla ilk kez insanlarda da görülmeye başlandı. Şu anki salgın ilk olarak 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktı.

Hızla Çin’de yayılmaya başlayan bu virüs salgını ilk başlarda sadece Çin ile sınırlı kalacak gibi gözükmüşse de ilerleyen haftalarda diğer ülkelere yayılmaya başlandı ve Dünya Sağlık Örgütü, Çin'de ortaya çıkan ve pek çok ülkeye yayılan koronavirüsü 11 mart 2020 tarihinde Covid-19'u pandemi olarak ilan etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı basın açıklaması ile 11 Mart itibarıyla 114 ülkede 118 bin vakanın görüldüğünü ve 4 bin 291 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 'ya göre yeni virüsün "kuluçka dönemi", yani enfeksiyonun kapıldığı andan belirtilerin görüldüğü zamana kadar olan dönem yaklaşık 14 gün.

Ama bazı araştırmacılar bu sürenin 24 güne kadar çıkabileceğini söylüyor.

Ülkemizde T.C.Sağlık Bakanlığı, 11 Mart Çarşamba gününün ilk saatlerinde yaptığı açıklamayla, Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasını doğruladı.

Türkiye'de 29 mart tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre yeni Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile ilgili mevcut durum:

Toplam Test Sayısı :      65.446

Toplam Vaka Sayısı :     9.217

Toplam Vefat Sayısı :    131

Toplam İyileşen Hasta Sayısı : 105

Her geçen gün dünyanın farklı ülkelerinden binlerce yeni vaka bildiriliyor. Dünya geneli vaka sayısı maalesef yaklaşık 700 bin sayısına ulaşmış durumda olup halen her gün artmaktadır.

Daha önce salgın hastalıklarda görev almış bulunan uzmanlar, asıl rakamların bildirilenden 10 kat fazla olabileceği uyarısını yapıyor.

Tüm dünyada etkili olan bu yeni virüs ise solunum yollarını etkiliyor. O nedenle öksürük ve temas yoluyla bulaşıyor olması yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

Dünya genelinde Covid-19'dan ölenlerin oranı ise %3'ün üzerinde. Hastalığın 9 yaşın altındaki çocuklarda pek görülmediği; 80 yaş üzerinde ve solunum yolları hastalıkları olanlarda ise ölüm oranının çok yükseldiği anlaşılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsten korunmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

- Ellerinizi yıkayın - sabun veya el temizlik jelleri virüsü öldürebilir

- Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın ve sonrasında virüsün yayılmasına engel olmak için ellerinizi yıkayın

- Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının - elleriniz virüsün değdiği bir yere dokunursa virüs vücudunuza bulaşabilir

- Öksüren, hapşıran veya ateşi yüksek kişilerden uzak durun - 1 metre uzak durmak havaya bulaşabilecek virüsten korunmanızı sağlar.

Elbette yukarıda sıralanan virüsten korunma yöntemleri tam bir %100 koruma değildir. Bu tavsiyeler evde kendini izole edemeyip dışarı çıkması gerenler ile çalışmak zorunda olanlar için geçerli olabilir.

Böyle pandemik hastalık ilan edilmiş olan bir salgında yapılacak en iyi korunma tam önleyici olacak olan bir aşı yada ilaç bulunana kadar insanların mümkün olduğu kadar ve imkanları zorlayarak kendilerini dış dünyadan yani insanlardan izole ederek bir müddet evde kalmasıdır.

Evde kalın sağlıklı kalın diyerek yazıma son veriyor, başta ülke insanlarımız başta olmak üzere tüm insanlığa sağlık, sabır ve kolaylıklar diliyorum.

Şevket GÖLÜK

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÜLKEMİZDE KADIN İŞÇİLER Yaşam 31.03.2021
AZERBAYCAN ve DAĞLIK KARABAĞ Politika 24.03.2021
EMEĞİN KARŞILIĞI Yaşam 10.12.2020
ÇALIŞMA HAYATINDA EYT ÇIKMAZI Genel 21.10.2020
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ve ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMASI Ekonomi 22.09.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tüm Yanlışlar Gibi Unutulacak Bir Dışa Vurum Yaşam 02.05.2021
KAÇAK DUYGULAR Yaşam 11.03.2021
DOSTLUK... Yaşam 07.02.2021
Milli Yol Yaşam 02.02.2021
'Masumlar Apartmanı' sandığımız kadar masum mu? Yaşam 01.02.2021

Yazıya yapılan bütün yorumlar

EndeakE 19.12.2020

Amoxicilina Antibiotic Tablet Jodiamog [url=https://bansocialism.com/]buy cialis 5mg[/url] bealllep Real Progesterone Where To Buy Price On Line

Mustafa ALDOĞAN 10.12.2020

Şevket bey, ülkemizde halen devam etmekte olan pandemi sürecini ve yaşadıklarımızı çarpıcı bir dille anlatmışsınız.Elinize sağlık ve kolay gelsin.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.