“STOP-HITS & STOP-KICKS”

Bruce Lee “stop-hit” derken bazen herhangi bir şekilde düşmanın atağını durdurmayı kasteder. Fakat bu ifadenin yanında “stop-kick” geçiyorsa işte o zaman oradaki “hit” yumruktur.

“Stop” durmak ya da durdurmakla alakalı olarak kullanılır. Aslında Jeet Kune Do felsefesinde “durdurmak” dendiğinde “intercepting” akla gelir. Fakat burada isim olarak değil, salt ifade olarak kullanılır; ilke içeren bir teknik söz konusudur. Fakat her iki terim de sonuç olarak aynı kapıya çıkar. Vurarak durdurmak Jeet Kune Do’nun karakteristik bir özelliğidir. Çincesi “jeet” dir. Jeet Kune Do “Durduran Yumruğun Yolu” demek olduğu için “durdurmak” önceldir.

Aslında iki tür “stop-hit” vardır. Bunlardan biri teknikle, diğeri taktikle alakalıdır. Teknikle alakalı olan stop-hit’te size hamle yapan düşmanı yumrukla durdurursunuz. Fakat bu yumruk hamleyi durdurmalıdır ki stop-hit olsun. Hamleden hemen sonra bile vursanız atağı durdurmuş olmayacağı için stop-hit olmaz.

Hasmın atağını vurarak iki türlü durdurursunuz: Birincisi “saldıran uzva vurarak”, ikincisi “saldıran uzvun dışında bir hedefe vurarak.” Hasım size yumruk kullanırken o koluna yumruk atmakla birincisini, hasım size yumruk veya tekme kullanırken eşzamanlı olarak göğsüne yumruk vurarak atağını engellemekle ikincisini gerçekleştirmiş olursunuz.

“Stop-kick” te aynı engelleme işlemini tekmeyle gerçekleştirirsiniz. Mesela hasım size yumrukla hamle yaparken aynı anda göğsüne tekmeyle vurarak onu engellemek gibi.

Bruce Lee, “Durdurma vuruşu (stop-hit), çılgınca saldıran, kendini korumak için yeterli özen göstermeyen veya çok yaklaşan bir rakibe karşı bir savunma / saldırıdır” der.

Ona göre zamanlamanın isabetli gerçekleşmesi için şu 3 şey gerekir:

1. Saldırının yapıldığı son an beklenmelidir.

2. İcracı kapalı (korumalı) olmalıdır.

3. Vuruşun zamanlaması mükemmel olmalıdır.

Bunlardan birincisi çok erken yahut geç davranmayı önler. İkincisi hem güveli hem de dengeli olmayı sağlar. Üçüncüsü ise tekniği mümkün kılar. Böylece hem daha etkili ve hem daha denge bozucu olacaktır.

Niçin “zamanlama” konusuna girdim? Çünkü “stop-hit” ve “stop-kick” için zamanlama şarttır. Öncü dirsek, diz veya kavalla da durdurmayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu çalışma sadece öğrenilecek en etkili ilkelerden biri değil, aynı zamanda en pratik bir savunma türüdür. Her sparring çalışmamda bu prensip işime yaramıştır. Bunun için doğrudan vuruş çok önemlidir. Yani hasım dolaylı bir atak yaparken siz kestirme bir yol kullanarak yarı yolda durdurursunuz. Engellemeyi salt kol ya da bacak kuvvetiyle değil, bel ve kalçayı da katarak bütün vücut yüküyle ama ağırlık merkezinin çok dışına çıkmadan yaparsınız. Stop-kick vuruşunda kullanılan en yaygın ayak çalışması ileriye doğru ayağı sürterek (shuffle forward) veya geriye doğru ayağı sürterek (shuffle backward) gerçekleşir. Bazen de ayağın sürünmesini sarkaç şeklinde (pendulum shuffle) yaparsınız ve bu bazen kayarak (slide) veya adımla (step) gerçekleşir. Zamanlamada daha başarılı olabilmek için bu durduran vuruş daha ziyade ön yumruk veya ön tekmeyle gerçekleşir. Haber vermemek için de ön vuruşlar daha elverişlidirler. En uzun silahınızı rakibin en yakın hedefine vurursunuz.

Durduran vuruş effektif açıdan pasif ve agresif olarak iki kısım kullanılabilir. Pasif karşılamada ardından mesela bir kombinasyon veya trapping’le hasmı kontrol altına almak gerekir. Agresif karşılamalar ise genellikle tek veya iki vuruşla sonuç alır. Bu nasıl ve nereye yani ne kadar etkili vurduğunuza bağlı olarak değişir. Kendi tecrübeme göre stop-hit’i hangisiyle yaparsanız yapın şiddet içermek zorundadır. Dizlerden tekmenin ve dirseklerden yumruğun izlenmesi mümkündür. Çünkü dizi hiç oynatmadan tekme, dirseği hiç oynatmadan yumruk atılamaz. Yumrukta dirsek oynatmanın en minimize olduğu teknik inch-punch’tır.

Stop-hit ve stop-kick alıştırmalarında farklı vuruşlar çalışmalısınız. Stop-finger punch, stop-elbow, stop-knee, stop-head butt ve saire gibi. Bunu asılı bir torba karşısında da yapabilirsiniz. Torbayı itersiniz ve gelişini okur, vurarak durdurur ve vurmaya devam edersiniz. Bruce Lee bu şekilde “ducking and kicking” çalışması da yapmıştır.

Taktikle alakalı stop-hit benim kullandığım bir ifade olup burada aslında “vaz geçmiş gibi yap ve aniden vur” demek isterim. Fakat bu aslında Bruce Lee’nin bir önerisidir. Böylece hasım vaz geçtiğinizi sanarak hemen hazır olamayacaktır. Bu da tipik bir “dur-vur” durumunu doğurur. Bu yüzden buna “taktiksel dur-vur” diyoruz. Diğerine de “tekniksel dur-vur” diyerek birbiriyle karışmamasını sağlayabiliriz.Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.