TEKNOLOJİ ve İLETİŞİM KİRLİLİĞİ

Günümüz şartlarında teknoloji insan gelişimine büyük katkılar sağlamak ile birlikte beraberinde bazı olumsuz etkileşimlerde yaratmaktadır. Günümüz şartlarında teknolojinin hızla ilerlemesi ve genişlemesi neticesinde iletişim teknolojisi önemini iyice pekiştirmekte ve kullanım alanı daha da artırmaktadır.

İletişim iki canlı varlık arasındaki görsel veya duysal olarak aralarında kurdukları bağ olarak açıklanabilir. İletişim olgusu insan varlığı için çok büyük önem arz eden bir duygu ve araçtır.

Daha bir on beş yıl öncesine göre iletişim denince akla mektup, telgraf ve sabit telefonlar akla gelirdi. Ama ilerleyen teknolojimiz ile birlikte şimdi akla cep telefonu,cep mesajı veya internet e-mail ve mesajları akla gelmektedir.Hayatımıza cep telefonlarının ve sanal ortamdaki iletişim yollarının girmesi ile birlikte özellikle son birkaç yılda iletişim kirliliği sözü de hayatımıza girmiş oldu.

Bizler hayatımızı kolaylaştıran ve günümüz teknolojisine uygun olarak hızla çoğalan iletişim yollarının gerçekten yerinde ve kararında kullanabiliyor muyuz? Maalesef iletişim araç ve yollarını verimli ve kararında kullanamıyoruz.Gün geçtikçe de bu iletişim kirliği dediğimiz olaylar çığırından çıkacak gibi bir yol izlemektedir.

Daha düne kadar her gün geçtiğimiz yol üzerinde olan mahalle bakkalımızdan tutunda okul arkadaşlarımıza kadar geniş bir yelpazeyi oluşturan tanıdığımız ve her gün sabahları bir günaydın yada akşamları bir iyi akşamlar dileyip hatırlarının sorduğumuz insanları artık görmüyor onlara e-mail veya kısa mesaj yolları ile hal hatır sorar duruma geldik.

Bayramlarda ve insanların özel günlerinde birbirlerine yazmış oldukları mektup ve tebrik kartlarını artık kullanmıyor bir cep telefonu ile kısa bir mesaj yazarak yada internet üzerinde bir e-mail göndererek kutlama yollarına başvuruyoruz. Geçmiş yıllarda bir bayram gelmeden önce insanlarımız bir birlerine göndermek için beş on tebrik arktı almak için kırtasiyeleri gezer en güzelini bulur eve getirir ve özenle tebrik yazılarını yazarak mektup zarflarına koyar ve postanelerin yolunu tutar orada da pul alıp yapıştırarak birbirlerine gönderirlerdi.Tüm dost ve akrabalarda bekledikleri bu kart ve mektupların yolunu gözlerdi.Bu saydığım işler her bayramlarda ve özel günlerde yapılır hem mahalle esnafları ile görüşülür hem de tanıdıklarımıza,yakınlarımıza ve dostlarımıza verdiğimiz değerleri ortaya koyardı.

Günümüz teknolojik iletişim yollarının kullanmak elbette gerekir ve bu yolları öğrenmemiz gerekir.Fakata günümüz teknolojisinin bize getirmiş olduğu rahatlık ve hızı kötü kullanmamalıyız.Şöyle ki gerek cep telefonlarımızı gerekse diğer iletişim araçlarımızı (bilgisayar, tv, tablet ,...) gerektiği kadar ve gerektiği zamanlar kullanmalıyız.Yoksa şimdilik bayramlarda ve ulusal özel günlerimizde aşırı yoğunluktan dolayı telefonlarımızdan duyduğumuz ‘‘Sayın Abonemiz aşırı Yoğunluktan Dolayı Şu An Hizmet Veremiyoruz,Daha Sonra Tekrar Deneyiniz’’ anonsunu duyabilir yada aradığınız web sayfasına yoğunluktan dolayı ulaşılamıyor ekranı karşımıza gelebilir daha da önemlisi çok acil bir durumda(hastalık,kaza,yangın, v.b.) ihtiyacımız olan iletişim araçlarını  kullanamayabiliriz.

Teknolojik gelişimin adeta baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde insanın var oluş doğasında olan gerçek iletişim kanalları olan duygu ve gönül birlikteliğini kaybetmemek adına çocuklarımızı teknolojinin doğru kullanımını ve sınırlarını öğretmeliyiz.

Önümüzdeki yıllarda iletişim araçlarını daha verimli, yerinde ve özenli kullanmamız gereklidir. İletişim kirliliğine meydan vermemek için hepimiz üzerimize düşeni yapmalı, çocuklarımızı, kardeşlerimizi ve çevremizdeki tüm insanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

Şevket GÖLÜK

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÜLKEMİZDE KADIN İŞÇİLER Yaşam 31.03.2021
AZERBAYCAN ve DAĞLIK KARABAĞ Politika 24.03.2021
EMEĞİN KARŞILIĞI Yaşam 10.12.2020
ÇALIŞMA HAYATINDA EYT ÇIKMAZI Genel 21.10.2020
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ve ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMASI Ekonomi 22.09.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
5G nedir ? Teknoloji / İnternet 24.04.2021
Disney+ Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek? Disney İzle Teknoloji / İnternet 16.02.2021
MICROSOFT'TAN HAKSIZ KAZANÇ SAVIM Teknoloji / İnternet 27.09.2020
Teknoloji ve Dijitalizm Teknoloji / İnternet 18.08.2020
WHATSAAP'TA ERKEKLER ÖPEMİYOR Teknoloji / İnternet 28.02.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.