Boşanmış Kadın Ve Hülle

Boşanmış bir kadının başka birisiyle evlenip boşanmadiktan sonra boşanmış kişi ile evlenemiyecegi ve arkadaş olamayacağı yönünde face de bir paylaşım yaptım.

Yoğun bir yorum trafiğini yaşadım.

Üç telakla, boşanma şartlarının tamamı gerçekleşmiş ve de iddet zamanı bitmişse, ikinci bir evlilik yapip boşanma şartları oluşup iddet süresi dolmadan ilk eşi ile evlenmesi Kur'an ve hadise göre mümkün değildir.

Evlenme niyeti ile bir başka erkekle konuşma belli ölçülerde arkadaş olması mümkün iken boşanmış kocası ile arkadaş olması da dogru olmadığıdır.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem;"ikinci eşiyle zifaf olmadan birinci eşiyle evlenmesinin helal olmadığını" belirtmiş. (Buharı Ebu Davud Talak)

Dini hassasiyetı olamayan, tv dizi ve yorumcuların "boşandık ancak dostuz", "arkadaşız", "birlikteliğimiz devam ediyor, "barıştık tekrar evleniyoruz"... batıyı da örnek göstererek "medeni iki kişi" gibi yaklaşımlarda yanlıştır.

Batının içinde bulunduğu gayri meşru çocuk sayısı, evlilik oranının giderek düşmesi ve aile kurumunun iflasın eşiğine gelmesi onları örnek almamız da doğru değildir.

Yapılan pedogojik araştırmalar sonucu islamın boşanma sonrası katı tutumunun doğru olduğu ve boşanmayı caydırıcı özelliğini ortaya koyduğudur.

Bir başka gerçek te yasal olan herşey helal olmadığıdır. 

İçki içmek, Faiz, Genel evde zina... yasal olmasına rağmen dinen haramdır. 

Yasal olduğu için haram olan fiil ve davranışları yapanların mahkeme-i kubrada muaf olunur diye bir kaide ve hukum olmadığıdır.

Onun için evliliğin yasaya uygun olmasına özen gösterirken dinen caiz ve helal olmasına da dikkat etmeliyiz.

Dinen geçerli olmayan bir nikah akdi yasal olsa da helal değildir.

Ülkemiz yasaları evlilik akdini islamın hassasiyetlerini göz önünde bulundurmadiğinda bir çok sıkıntılar da beraberinde getirmiştir.

Bu sıkıntılardan bazıları inkah ve tezviç yani haram olanın bazi fiil ve davranışların nikah ile helal olma manasina gelen nikah akdinin yasalar ile belirlenirken dini hassasiyetin önem verilmemesi olayıdır.

Yine süt kardeşliği, boşanan kadınin kocasıyla ikinci bir evlilik yapmadan tekrar evlene bilme ve Kadın veya velisinin miktarını belirleyecek mehrın (sadakasinin) belirtilmemesi olayıdır.

Keşke Ezanın aslına uygun için yapılan mücadele ondan kat be kat dinen daha önemli olan nikah akti için de yapılsaydı.

Boşanmış (tüm şartlar gerçekleşmiş ve dinen boşanmış) bir kadının durumuna gelince Yüce Allah:

"Eğer erkek karısını (üçüncü defa) boşarsa, kadın, onun dışında bir başka kocayla nikahlanmadikça ona helal olmaz. (Bu koca da) onu boşadığı takdirde, onlar (kadın ile ilk kocası) Allah'ın koyduğu ölçüleri gozetebileceklerine inanıyorlarsa tekrar bibirbirlerine dönüp evlenmelerinde bir günah yoktur. İşte bunlar Allah'ın, anlayan bir toplum için açıkladığı ölçülerdir. (Bakara 230 Diy. Meal)

"Hülle" olayı halle filinden türemiş "helal kılma" manasına gelir.

Ikinci bir evlilikten boşandıktan sonra ilk kocası ile evlenmesi haram olmasının önündeki engelin kalkması "helal kılma" olayında da "Hülle" denir.

Ancak bu hülle olayı sinema, filim ve halkın beyninde yer edinmiş bir anlaşmalı evlilik değildir...Devamı gelecek yazıda.

Selam ve dua ile.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ayasofya'dan Bana Ne Evrensel 08.07.2020
Dua Edelim Genel 13.04.2020
15 Şubat Ve Sevgililer Günü Genel 13.02.2020
Diyanet Ve Taburede Namaz Genel 21.12.2019
Kardeşlik Hukuku Genel 17.10.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
UÇUŞ ESNASINDA NÜKLEER RADYASYON Eğitim 14.05.2021
Evde Geri Dönüşüm Eğitim 11.05.2021
Psikoloji Eğitimleri - Psikolog Marketi Eğitim 09.04.2021
Allah’ın İlminin Sonsuzluğunun Mükemmelliği… Eğitim 27.02.2021
YÜZYÜZE EĞİTİME HAYIR Eğitim 06.10.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Сontractorelins 06.01.2020

When preparing Inner parts renovators New York or even General building and construction The big apple, experienced specialists and proven property products are actually chosen. But we are being contacted not simply for these causes. Along with each client of the business our experts construct the best trusting relationships, because of the following functions: Preliminary budgeting as well as miscalculation of the expense of fixing an apartment or condo; Delivering frequent records on the development of repair; Inside renovations, General construction-- solutions that are supplied through several organizations in Manhattan. Yet our firm continues to be the market place innovator for years. On our account, a substantial lot of examples of participation with both individuals as well as legal entities. [url=https://grandeurhillsgroup.com/]General construction ny[/url]; Explaining the level of intended prices of property components; The manufacture of aesthetic aspects as well as furniture for an specific concept that can easily change any sort of area.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.