2019 YILINDA YAŞADIKLARIMIZ

Sevinciyle, kederiyle, gururuyla ve umut dolu düşünceleriyle 2019 yılını geride bırakıyoruz. Elbette geriye dönüp baktığımızda günlerin, haftaları, haftaların ayları kovaladığı hızla geçip bir yıl yaşadığımızı da düşünsek aslında millet olarak zor bir yıl geçirdik.

Yaşamış olduğumuz ve kısa bir süre sonra bitecek olan 2019 yılında dünyada ve Türkiye'de çok önemli siyasi ve güncel olaylar yaşandı. Türkiye'de 31 Mart ve 24 Haziran'daki belediye seçimleri, dünyadaki krizler, pek çok ülkede yaşanan protestolar, salgın hastalıklar, şiddet olayları, ülke sınırımızdaki terör olayları gibi birçok gelişme yaşandı.

Zor bir yıl geçirmemize sebepler, gerek ülke içinde yaşadığımız gerekse dünya genelinde yaşanan ülkeler arası ilişkilerdeki krizler, sürekli artan ekonomik enflasyon ve terör olayları başını çekmektedir.

Ülkemizde hızla değişen gündem ve yaşanan olaylardan dolayı daha önce yazılarımda değinemediğim aklımda yer tutan bazı konu başlıklarım var. 2019 yılında yaşadığımız ve kısa cümleler ile değineceğim olaylar şunlardır:

İSTANBUL KARTAL'DA APARTMAN ÇÖKTÜ, 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

6 Şubat tarihinde İstanbul ilimizde bir apartman yanında yapılan inşaattan dolayı çöktü ve maalesef 21 insanımız kaybettik. Sebebi ise hep bilinen yanlış planlama ve alınmayan çalışma önlemleri gibi görünse de aslına büyük şehirlerde sürekli yaşanan inşaat rantıdır.

T.C.KARA HAVACILIK KOMUTANLIĞINA AİT HELİKOPTER DÜŞTÜ

12 Şubat tarihinde Ankara’nın Gölbaşı ilçesi yakınlarında   eğitim uçuşu yapan askeri helikopter  düştü. Kaza!da iki pilot ve iki teknisyenimiz şehit oldu. Kaza Gölbaşı  Konya  Karayolunun  10.  kilometresinde meydana geldi. T.S.K. gerekli incelemelerin başlatıldığını duyurdu.Şehitlerimize Allah(cc)’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar dilerim.

31 MART YEREL SEÇİMLERİ

31 Mart yerel seçimlerinde Ankara'da Mansur Yavaş kazandı. Bu sonuçla Ankara 25 yıl sonra CHP'ye geçti. İstanbul'da ise Ekrem İmamoğlu rakibi Binali Yıldırım'a karşı seçimi önde götürdü. 17 Nisan 2019 tarihinde Mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu, İBB'nin Saraçhane'deki binasında görevi eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'dan devraldı.İlerleyen günlerde Türkiye’nin yerel seçimler tarihinde eşi görülmemiş tuhaflıkta yapılan itirazlar sonucunda İstanbul'da seçim 23 Haziran'da yeniden yapılmak üzere iptal edildi.

CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA ÇUBUK'TA SALDIRI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Çubuk ilçesinde şehit sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı'nın cenaze namazının ardından bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğradı. Güvenlik güçleri Kılıçdaroğlu'nu çevredeki bir eve götürdü. Kılıçdaroğlu zırhlı araçla bulunduğu evden çıkarıldı.

Bu olayın aydınlatılması için yapılan soruşturmalar kamuoyu tarafından yetersiz kabul edildi. Birkaç kişi polis sorgusuna alınsa da sonradan yaşanan olaylar ve bazı açıklamalardan dolayı bir çok karanlık noktalar kaldı.

İSTANBUL'DA EKREM İMAMOĞLU ZAFERİ

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından 23 Haziran tarihinde İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen yeniden sandık başına gitti. CHP ve İYİ PARTİ’nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu İstanbul'da yenilenen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini bu kez 800 binden fazla oy farkla kazanarak istanbul’da ikinci kez seçildi. İmamoğlu seçim sonrası yaptığı konuşmada “Bu bir zafer değildir, yeni bir başlangıçtır. Yarın birbirimizin yüzüne bakacağımızı, yarından itibaren ben bir belediye başkanı olarak 16 milyon insana eşit davranacağımızı buradan duyurmak istiyorum.”  sözlerini söyledi.

BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GELDİ

Yıllardır ülke gündemini meşgul eden yeni askerlik sistemi yasası TBMM’de kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Askerlik süresini 6 aya indiren ve bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa 26 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Bu kanunun eşitsizliklere yol açacağı bir çok parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

TARIMDA ÜRETİM AZALDI

2000’li yıllarda tarımsal hasıla bakımında Avrupa’da birinci, dünyada yedinci ülke olmakla övünürken dolar bazında değerlendirildiğinde hasılada düşüş var. Türkiye’nin 2010 yılında tarım hasılası 52 milyar dolar iken, 2019’a gelindiğinde 40 milyar dolara gerilediği görülüyor. İstihdamda da tarımın payı azalıyor. Tarım sektörünün 2010 yılında yüzde 23 olan istihdamdaki payı 2016’da yüzde 20’nin altına düşerek yüzde 19 oldu, 2019 yılında ise bu oran yüzde 16’a geriledi. Tarımda adı “milli” olsa da ulusal politika yerine ithalata dayalı politika uygulanıyor. Hububattan bakliyata, yem hammaddelerinden yağlı tohumlara ve son yıllarda patates, soğan gibi üretimi en kolay olan ürünlere kadar bir çok tarım ürün ithal ediliyor. Hayvancılıkta hayvan materyali,yem,canlı hayvan,kasaplık,besilik sığır, küçükbaş hayvanlar,sperma,ilaç, kırmızı et,saman dahil hemen her şey ithal ediliyor.Bu yanlış tarım politikaları sonucu 2019 yılında da milletçe yüksek enflasyonla karşılaştık.

“ÖLMEK İSTEMİYORUM” FERYADI

Emine Bulut, 18 Ağustos'ta Kırıkkale'de eski eşi Fedai Baran ile buluştuğu kafede kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürüldü. Görüntüler ve annenin 'Ölmek istemiyorum' feryadı tüm Türkiye'de yürekleri yaktı.

İSTANBUL'DA DEPREM

26 Eylül'de İstanbul'da Silivri açıklarında 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından ilerleyen günler boyunca çok sayıda artçı sarsıntı kaydedildi. Ertesi gün tüm Türkiye’nin gündemi deprem oldu. Çok konuşuldu ama maalesef yeterli önlemlerinin halen alınmadığı ortaya çıktı.

BARIŞ PINARI HAREKATI BAŞLADI

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı 9 Ekim'de Barış Pınarı Harekatı'nı başlattı. Harekat kapsamında Rasulayn ve Tel Abyad ilçeleri terörden arındırıldı. Harekâta ABD ve Batılı ülkeler tepki gösterdi. ABD'de harekât gerekçe gösterilerek 3 bakan ve 2 bakanlık yaptırım listesine alındı.

ABD BAŞKANI TRUMP'TAN TÜRKİYE'YE ÇİRKİN TEHDİT

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye'ye yönelik küstah tehditlerine bir yenisini daha ekledi. 10 Ekim'de Trump Twitter'dan yaptığı açıklamada "Türkiye'ye oyunu kurallarına göre oynamazlarsa, onları ekonomik olarak ve yaptırımlarla sert bir şekilde vuracağımı söyledim" dedi. 18 Ekim'de ise Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektup basına sızdırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasette gündem olan mektup için 'Trump'a iade edeceğim' dedi.

ABD MECLİSİNİN SKANDAL 'SOYKIRIM' TASARISI

29 Ekim'de ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti. 12 Aralık'ta ABD Senatosu tasarıyı kabul etti. 13 Aralık'ta ise Trump yönetimi, 'bizim pozisyonumuz değişmedi' açıklamasında bulundu. Trump, 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanmayarak 'büyük felaket' ifadesini kullanmıştı. Türkiye'den tasarıya ilişkin çok sayıda tepki geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: GEREKİRSE İNCİRLİK'İ KAPATIRIZ

ABD Temsilciler meclisin almış olduğu soykırım tasarısına karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tasarıya karşı olarak yaptığı açıklamada, 'Gerekirse İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız' açıklamasında bulundu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NA GİDEN CHP'Lİ İDDİASI

20 Kasım'da Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan'ın CHP Genel Başkanlığı için bir CHP'linin Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğüne ilişkin iddiası siyaset gündemine bomba gibi düştü. Haftalarca konuşulan iddiada haber kaynağının gazeteci Talat Atilla olduğu ortaya çıktı. Muharrem İnce'den Beştepe'ye gittiği iddialarına çok sert yanıt geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu iddiaları yalanladı. CHP yönetimi ile Muharrem İnce arasında da iddialarla ilgili olarak gerginlik yaşandı ve ülke gündemi boşu boşuna dolduruldu.

BİR KADIN CİNAYETİ DAHA !

3 Aralık'ta balerin Ceren Özdemir, Ordu'da evinin önünde Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olayın detayları ve görüntüleri tüm Türkiye'de infial yarattı. Art arda yaşanan kadın cinayetlerinin ardından Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin genelge yayımlandı.

2020 ASGARİ ÜCRETİ 2324 TL OLARAK BELİRLENDİ

Ülkemizde milyonlarca vatandaşın heyecan içinde beklediği 2020 asgari ücret zammı belli oldu. Açıklanan asgari ücrete AGİ’nin dahil olup olmadığı ise merakla araştırılıyor. Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2020 yılı için asgari ücret teklifini bekar bir işçi için brüt 2.943 net 2.324 TL olarak açıkladı. Asgari ücretin üzerinde büyük yük olan vergi ve sosyal prim yükü kaldırılmadığı için yine işçinin en azından nefes alabileceği bir iyileştirme yapılmadı. İşçi sendikalarının planladıkları ücretin altında kalan bu zam işçi sendikalarından, muhalefet partilerinden ve sivil toplum kuruluşlarından büyük tepki çekti.

YERLİ OTOMOBİL

27 Aralık günü, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) yerli elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Gebze'de törenle tanıtıldı. Fabrika yapımının 2020'de bitmesi, ardından yerli otomobilin üretimine başlanması planlanıyor. Yerli otomobilin ilk serisinin üretiminin de 2022'de tamamlanması hedefleniyor.

Buraya kadar sıralamış olduğum 2019 yılında yaşadığımız olaylara baktığımızda yerli otomobil atılımı hariç diğer olayların ülkemiz için karamsar bir resim çizdiğini görüyoruz. 2020 yılı için umutlarımızı ve özlemlerimizi maalesef içerimize atarak yeni bir yıla giriyoruz.

2019 yılı yaşanmışlıklarımızı geride bırakırken önümüzdeki yeni yılın tüm okurlarıma ve milletimize sağlık, huzur, mutluluk ve işlerinde bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum.

Mutlu Yıllar…

Şevket GÖLÜK


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÜLKEMİZDE KADIN İŞÇİLER Yaşam 31.03.2021
AZERBAYCAN ve DAĞLIK KARABAĞ Politika 24.03.2021
EMEĞİN KARŞILIĞI Yaşam 10.12.2020
ÇALIŞMA HAYATINDA EYT ÇIKMAZI Genel 21.10.2020
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ve ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMASI Ekonomi 22.09.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tüm Yanlışlar Gibi Unutulacak Bir Dışa Vurum Yaşam 02.05.2021
KAÇAK DUYGULAR Yaşam 11.03.2021
DOSTLUK... Yaşam 07.02.2021
Milli Yol Yaşam 02.02.2021
'Masumlar Apartmanı' sandığımız kadar masum mu? Yaşam 01.02.2021

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Marksteep 25.03.2020

Provera Shop [url=https://apcialisle.com/#]Cialis[/url] Cialis 2.5mg Review <a href=https://apcialisle.com/#>Cialis</a> Doxycycline Online Pharmacy No Prescription

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.