İNSANIN SATIN ALINMASI

İnsanın konuşulacağı bir panel düzenlesek katılan her panelist insanın değerine paha biçemez ve insanı manevi değerlerle ödüllendirir. Lafa gelince insanın değeri budur. Peki ya muamelatta da böyle midir? Dünya politikalarında böyle midir? Göz göre göre Orta Doğunun kanı Amerika ya da Avrupa'dakilerden daha ucuz değil midir? Monako'nun faresi ya da bir bilim adamının sıçanı bile daha değerli değil midir?

Gelişmiş ülke emperyalistleri için gelişmemiş ülke insanlarının zaten ne dünyaya ya da ne de kendilerine bir hayrı yoktur. Dolayısıyla az yaşaması daha az acı çekmesi demektir. Nasıl ki Teksas'ta bacağı kırılan bir atı vururlar, öyleyse emperyalistler için Orta Doğulunun bacağı kırılan bir attan ne farkı vardır? 

Pencere bu hakikatten açılınca medeniyetin tek dişi kalmış bir canavar olduğu ortaya çıkıyor. Anlaşılıyor ki insan gelişmiş ülkelerin sermayesi ve atığıdır. Sermayedir, çünkü kullanılıyor; atıktır, çünkü değeri yok.

Peki bu düzen bozulabilir mi?

Her ülke toplumu toplumca barış ve adaleti öne çıkarmadıkça aslında değerine paha biçilemeyen insanlık birbirinin bacağını ısırmaya devam edecek, onu da bulamazsa kendi bacaklarını ısıracaktır. Politikalar vatandaşları satın almaktadır. Hani değerine paha biçilemiyordu? Panelerde böyle... İnsanın değerini karakteri belirler...

Mideden bağlı olanın gönlüne hak girmez. Gönülden bağlı olanın midesine batıl girmez. Midesine batıl girene laf kar etmez. Gönlüne hak girene laf gerekmez.

O yüzden çok uzatmayacağım. Politikacıyı şımartan en az onun kadar alçalır. Milletleri bitiren insanlık değeri az olduğu halde idarecilik yapan politikacılar ve göz göre göre onlara yalakalık yaparak yahut yapmadan destek olan yandaşlar ve yoldaşlardır. Cetvelin eğri olunca en doğru kalem bile doğru çizemez. Doğru cetvelden doğru çizgi çıkmaz, eğri gönüle doğru sevgi girmez. "Yıkılmadım, ayakta uyuyorum" diyen bir toplum mu olacağız? Yoksa biz başka türlü mü uyuyoruz? Yani her şeyin farkında olduğumuz halde sadece kişisel menfaatlerimiz için zalimleri destekliyor muyuz? Eğer öyle isek bu "başka türlü uyku"nun adı "ölmüş" olmaktır.

Adam satan adam şeytan,
Satan demek şeytan demek.
Satanisti şeytanisti
Şeytan demek satan demek...


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AK Parti'nin Akı, Karası Politika 01.06.2021
Üst Akıl Faaliyeti Politika 31.05.2021
FİLİSTİN’DE KALICI BARIŞ MÜMKÜN MÜ? Politika 19.05.2021
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021