Ruhumun Cam Boyası

“Ruh, beden kadar sağlam değildir.” diyor Dr. Alexis Carrel ve İnsan Denen Meçhul kitabının başka sayfalarında şu satırları yazıyor: “Estetik eylemler çoğu kişide gizli bir potansiyel olarak kalıyorsa bunun sebebi endüstiryel medeniyetin bizi çirkin, kaba ve vasat görüntülerle çevrelemesidir.”

Ben de nicedir ruhumu besleyecek, ruhumun bağışıklık sistemini güçlendirecek, içimde potansiyeli olduğuna inandığım estetik yeteneklerimi gün ışığına çıkarmanın peşindeyim..

Beni takip edenler bilir şimdi anlatacağım anımı.. 2 sene önce kızımı metidasyon müziği ile uyuturken ben de yere serdiğim matın üzerinde egzersiz yapıyordum.. Yapmayı düşündüğüm hareketler bitti ve kızım hâlâ uyumamıştı..

Ben de matın üzerinde bağdaş kurup gözlerimi kapatıp öylece durdum.. Kendimi müziğin ritmine bıraktım.. Rüzgarın dallarını salladığı bir ağaç gibi sağa sola sallanıyordum.. Kollarımı kaldırdım gökyüzüne.. Rüzgarı yüzümde hissediyor, arkamda akan şelalenin sesi ve serinliği sırtıma vuruyordu adeta.. Çimenlerin üzerindeydim.. 4 K kalitesinde bir görüntüydü.. Yeşil daha yeşil, arkamda duran göl mavi ötesi bir mavi.. Ağaçlar sanki birazdan canlanıp yanıma gelip, benimle bir o yana bir bu yana sallanacaklar gibi, o kadar canlı o kadar hareketli.. Gözlerimi açtığımda hemen gördüklerimi çizmeye  başladım.. O kadar hızlı çiziyordum ki, sanki yetiştiremezsem, görüntü bitecek ve başa saramayacağım gibi geliyordu.. Kızım şaşkın bakışlarla beni izliyordu...

O dönemde eve resim öğretmeni geliyordu. Birkaç teknik gösterdi öğretmenimiz bana ve resmi tuvale aktardım.. Hayatımda yaptığım ilk resim çalışmasıydı bu. Ben resmin ortasında yeşilliklerin içinde bağdaş kurmuş oturuyorum. Sol arkamda ağlayan bir kaya var, gözyaşlarından akan şelale bir göl, deniz oluşturmuş.. sağ tarafta benimle birbirlikte sallanan ağaçlar ve gökyüzünden bana akan helezon şeklinde yedi çakranın yedi rengi... Efsane bir tablo oldu, tabi ki benim için


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Lacivert Geceler Yaşam 24.10.2019
Hem Sana, Hem Bana Yaşam 11.10.2019
“Bizim zamanımızda ... “ ile cümleye başlıyorsa, kaç.. Yaşam 21.09.2019
Sosyal Medya, İşsizlik mi? Özgürlük ve Mutluluk mu? Yaşam 15.09.2019
Kendi Kendime Konuşuyorum.... Edebiyat 06.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Düğün Konvoylarına Düzenleme Yaşam 29.07.2021
Sel Zararı Devletin Sorunu Değil Yaşam 27.07.2021
İçimizdeki Yeşermeye Çalışan Filiz Yaşam 03.07.2021
Rahat Bir Günümüz Olacak mı ? Yaşam 13.06.2021
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Hazal Seyitoğlu 22.11.2019

Sayın Okuyucu, Teknik bir problemden ötürü yazımın yarısının ekrana yansımadığını görüyorum. Konu hakkında yardım talep ettim. Bilginize, Hazal..

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.