CUMHURİYET GAZETESİNDE BİRGÜN GAZETESİNDE VE HALK TV'DE SAÇMASAPAN EBA KARŞITLIĞI DURUMU

Ahlak zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, felsefenin, bilimin, akıl-ruh sağlığının, insanlığın, evrimin, evrenin en üst soyut nitel aşamasıdır. Dini tanımlayan Din hadisileri'ne göre de din 'Bilim, ahlak, vicdan, merhamet, dürüstlük, tarafsızlık, medenilik, nefssizlik, inziva' demektir.

Yandaşlık iki türdür:
1- Cehalet yandaşlığı. Cehaletten ileri gelir, hiçbir çıkar beklemez yani masumdur, iyiniyetlidir yani öğretim-eğitim-bilgi-açıklama-kanıt ile yok edilebilir.
2- Kasıtlı yandaşlık. Yapılan şey yanlış ya da kötü olduğu bile bile yapılır yani masum değildir, kötü niyetlidir, çıkarcıdır.

İnsanlık bunca düşünür(filozof), alim, alime, peygamber, bilimci, bilgi ile cehaleti ve nefsi aşmayı beceremedi ancak korona bunu başarmakta. Korona virüsü doğanın ürünüdür ancak korona salgını cehalet, ahlakdışılık ve nefs içindeki insanlığın bu durumunun ürünüdür. Yani korona salgını sayesinde insanlık az da olsa akıllı, mantıklı, tutarlı, bilimsel yaşamayı öğrenmekte. Bu nedenle de korona salgınının dayattığı Uzaktan öğretim-eğitim de gerçekte geleceğin ve insanlığın en doğru öğretim-eğitim durumudur yani Uzaktan öğretim-eğitime karşı olmak tıpkı koronaya karşı maske takmamak gibi akıldışılık, mantıksızlık ve gericilik durumudur yani Uzaktan öğretimü-eğitime karşı olmak koronayı anlamamaktır yani insanlık insanca yaşamak istiyorsa yalnızca bilime ve ahlaka değil Uzaktan öğretim-eğitime de alışmak zorunda.

Nefs hem en büyük cehalettir, hem kötülüklerin nedeni ve amaçıdır, hem de önce akılı, mantığı yok eder, sonra da ahlakı ve vicdanı yani nefs akıl-ruh sağlığını da, doğru kişiliği de engeller. Bu nedenle ki felsefe de, bilim de, din de nefse karşıdır.

Ahlaksızlık da, yandaşlık da nefstir. Yandaşlık dürüstlüğü yok eder; dürüstlüğün yok olması da mantığı yok eder. Bu nedenle felsefe, bilim ve din tarafsızlık ister.

Bu nedenle Türkiye'deki medyada hayr yok çünkü Akp karşıtı medya da, Akp yandaşı medya da yandaşlık içinde.

Bazı insanlar 'akıllılık' ettiklerini sanıp bir de sabit telefon faturası ödememek için sabit telefonlarını kapattırdılar, ve ceptelefonu(cep telefonu) kullanmaya başladılar ancak öğrenci çocukları olan insanların bu yaklaşımı Eba ile boşa gitti.

Eba ne yapar? Yalnızca öğretim-eğitim yapmaz; çocukları salgın hastalıklardan da korur, engelli çocukların okullarda rencide edilmelerini de önler, okullarda şiddeti de önler, öğretmenlerin akıldışı-ahlakdışı moda hallerinden öğrencileri korur, okul çevresinde uyuşturucu satanlardan öğrencileri korur; soğukta, yağmurda, kışta öğrencileri okula gitmekten korur. Yani Eba insani birşeydir de.

Birileri; yasak olmasına karşın, daha az internet parası ödemek için aynı internet hattını ortaklaşa kullanıp faturayı bölüşmekte. Bunu kimisi yoksulluktan, kimisi de nefsten yapıyor çünkü bu yöntemi kullanan, iyi gelirli kimseler de var ki bu durumun nefs durumuna 'uyanıklık, kurnazlık' gibi şeyler denilmekte.

Örnek ki 8 yaşındaki bir çocuk 4 katlı bir konutun çatısından düşüp ölmüş. Neden? Çünkü babası ile çatıya çıkmış. Neden çıkmışlar? Çünkü Eba için komşudan internet hattı çekiyorlarmış.

Akp ya da Eba karşıtı medyada başlıklar: Cumhuriyet gazetesi internet sitesi: '8 yaşındaki Çınar Mert, EBA'ya erişim kurbanı: Çatıdan düşerek hayatını kaybetti'. Birgün gazetesinin internet sitesi: 'Eba'ya erişim bir can daha aldı: 8 yaşındaki Çınar internet hattı çekilirken çatıdan düştü'. Halk Tv'nin internet sitesi: '8 yaşındaki Çınar, Eba'ya erişmek isterken çatıdan düşerek hayatını kaybetti. İnternet altyapısındaki sorun nedeniyle Eba'ya erişemeyen Çınar Mert, sorun çözümü için çıktığı çatıdan düşerek hayatını kaybetti.'

Sözcü gazetesi hem Akp karşıtlığında, hem Eba karşıtlığında öylesine abuksubuklamışmış ki bu haberine şunları da yazmış: 'Eba'ya erişimde tablo ağırlaşırken can kayıpları da artmaya başladı. Konya'da bir öğretmen çiftin bebekleri, canlı ders verdikleri sırada balkondan düşerek yaşamını yitirmiş, Maraş'ta da 50 yaşındaki edebiyat öğretmeni Aziz Serin, internette yaşadığı sorun nedeniyle öğrencilerine ders anlatabilmek için çıktığı tepede, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.'. Sanki Eba ya da Akp dedi 'Küçük çocuklarınızı cahilcuhul komşulara emanet edin'. Sanki tepe çıkmak ölüm nedeni; büyük olasılıkla o öğretmende kalp sorunu vardı, peki sigara içiyor muydu?

Halk Tv yandaşlıktan dolayı öyle bir mantıksızlık ve tutarsızlık içine girmiş durumda ki hem biryandan Eba'yı kötülemekte, hem de çocukların 'Biz de şehirdeki öğrenciler gibi evimizde ders dinlemek istiyoruz' dediklerini yazmış yani demek ki hem çocuklar Eba'yı isitiyor, hem de 'Eba medenilik' demek.

Be hey yandaşlık bataklığına batmışlar; okullarda, ve okul yollarında yani yüzyüze öğretim-eğitimde az mı öğrenci ve öğretmen öldü ve öldürüldü?

Ahlaka aykırı modaya, pılajlara, eşcinselliğe destek olurlar; akıldışı-ahlakdışı ünlülerin açıksaçık, çıplak fotoğraflarını yayınlayıp onlara övgüler düzerler ancak Eba'ya düşmanlar.

Anlamıyorlar ya da bilmiyorlar ki yalnızca Muhammed değil Atatürk de 'Önce bilim ve ahlak' dedi.

Yandaşlık akılı, mantığı yok ettiği için şu soruların sorulmasını engelliyor yani Akp karşıtı medya dürüst olsaydı, şu sorular sorardı:
1- 8 yaşındaki çocuğun çatıda ne işi var?
2- Amaç kaçak yani ortaklaşa denilen yani yasadışı internet kullanmak mı çünkü komşu izin verse de ortak internet, ortak telefon kullanmak yasak. Yani internet için çatıya çıkılıyorsa demek ki sabit telefon hattı çekmek için çatıya çıkılıyor çünkü internet hattı ayrı, telefon hattı ayrı değil, ikisi de aynı hat. Birgün gazetesindeki bu haberle ilgisi şu tümce(cümle) bunu gösteriyor: 'İnternet alt yapısında sorun olduğu için uzun süre Eba'ya giremedi. Alt yapı sorunu çözülene kadar babası komşusundan rica etti ve internet hattı çekmek için çatıya çıktı.'.
3- Sabit telefon hattı varsa neden Wi-fi modem yok? Belli ki kablolu, eski tip modem var. 150 Tl verip bir Wi-fi modem alamamış mı?

Babaya 'Alt yapı sorunu olduğu internetin 10 gün sonra kurulacağını' söylenilmiş. Baba 10 gün bekleyememiş mi? Hem Eba televizyondan da yayınlanılıyor, ders kitapları okuldan ücretsiz veriliyor ve öğretmenler de ders kitaplarından öğretiyorlar yani internet Eba'ya girmeden, televizyon Eba'dan da Eba öğretim-eğitimi alınabiliyor yani ille de internete, bilgisayara gerek yok.

Önemli olan şey Akp karşıtı olmak değil; Atatürk'ün de dediği gibi önce 'Bilimsel ve ahlaklı olmak' önemli.

Yani açık ki bu kaza Eba sorunu değil; toplumun da, insanlığın da birtürlü aşamadığı cehalet ve nefs sorunu.

Atatürk, demokrasi, laiklik, medenilik, 21. yüzyıl, insanlık, gerçekler, doğrular, felsefe, bilim, ahlak, din sizden 'yandaş' olmanızı değil; bilimsel, mantıklı, ahlaklı, vicdanlı, dürüst olmanızı istiyor.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.10.20/05.04


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020