TOPLUMDA BAYAN BASKISI SAVIM

Nefse köle olmuş mantık yalnızca bayanlara toplumun baskısını anlar, anlatır; oysa bir de bayanların topluma baskısı ve üstelik de yanlış, kötü, zararlı ve haksız yani bilime aykırı baskısı var.

Bu baskı ahlaka aykırılıkla olmakta.

Yani bu baskı ancak ahlaklı toplum türünde görülmekte; örnek ki ahlaksızlaşmış Batıda bayanların ortalıkta çırılçıplak gezmeleri bile bir rahatsızlık yaratmayabilir ancak ahlak üzerine kurulu toplumlarda bu durum bir baskı, rahatsızlık, taciz oluşturur.

Bu baskıyı şöyle düşünelim: Aç, yoksul, parasız bir kitle içinde kendine ziyafet çekmek o kitle üzerinde bir baskı, taciz, rahatsızlık ve saldırganlık oluşturur. Taciz görmenin bir özelliği de tacize karşı saldırganlık göstermektir.

Bu nedenle 'Batıda var' diye birşeyi yapmak yanlıştır ve mantıksızlıktır.

Ahlak üzerine kurulu toplumlarda, bu nedenle hukuklar ve kanunlar ahlak konusunu da dikkate almak zorundalar. 

Ahlaka aykırı giyim bir bireye karşı eylem değildir; ahlaka aykırı giyim genel içerikli bir saldırıdır örnek ki bir ülkenin bayrağına saldırı kişiler ekarşı bir saldırı değildir ancak kişiler buna tepki göstermek hakkına sahiptir. Doğru toplumlarda ahlak da korunması ve egemen yapılması gereken şeylerdendir yani ahlaksız bir devletin ya da ülkenin ya da vatanın ya da toplumun insani bir anlamı yoktur yani insanlar da, toplumlar da ahlaksızlık içinde de, hayvanlar gibi de, eşkiyalar gibi de yaşayabilirler ancak bunun insani anlamı yoktur.

Örnek ki biryerdeki gürültü hiçkimseye yönelik değildir, hiçkimseye düşmanlık değildir ancak gürültüdür yani rahatsız edicidir ve genel içerikli kasıtsız ya da amaçsız tacizdir ancak yine de tacizdir, ve gürültü yapana ya da yapanlara karşı tepki de haktır ve özgürlüktür.

Ahlak gerçekte bir tabu değildir yani ahlak yalnızca dini inanç alanı değildir; ahlak gerçekte zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, kişiliğin, felsefenin, bilimin, insan olmanın, akıl-ruh sağlığının, insanca insanlığın da en üst aşamasıdır. Bu nedenle demokrasi, laiklik ve bunlara ait devletler ahlaka da büyük bir önem vermek zorundalar yani ahlaka aykırılık da, akıla aykırılık, bilime aykırılık gibi demokrasiye ve laikliğe aykırıdır; yani demokrasinin, laikliğin olmadığı hükümdarlıklarda hükümdarların egemenlikleri gibi bir egemenlik içerir ahlaksızlığa egemenlik vermek. Yani ahlaka aykırı giyimin yaratacağı baskı, rahatsızlık, taciz haklı, doğru bir durum değildir, bu nedenle de hukuka uygunluk, yasaya uygunluk, hak ve özgürlük olamaz yani genel koşul olarak ki mantığa aykırı şeyler hak ve özgürlük olamaz yani toplumda haksız yere tepki, baskı, taciz, rahatsızlık yaratan ya da yaratacak şeyler hak ve özgürlük olmaz ki ahlaka aykırı giyim akıl-ruh sağlığına da aykırı durumdur ki demokratik, laik devletlerin akıl-ruh sağlığını korumak görevi de var, yalnızca beden sağlığını korumak görevi değil yani ahlaka aykırı durumlara saldırı haksız fiile karşı saldırı sayılmak zorundadır.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 2.10.19/05.37


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020