SAİD NURSİ'NİN YANLIŞLARI SAVIM- 1

Din hadisileri(hadisleri); dini bilime ve tüm insanlığa göre tanımlayan yani doğru açısından doğruya göre tanımlayan hadislerdir(sözlerdir), tanımdır. Yani örnek ki 'Din Allah'a inanmaktır' ya da 'Din Arabça konuşmaktır' denilse tüm milletler ve herkes dine girmez oysa 'Din bilimdir/ilimdir, ahlaktır, vicdandır, merhamettir, dürüstlüktür, medeniliktir' tanımlı bir dine herkes katılır; örnek ki 'Astronomi uzaylıların var olduklarına inanmaktır' denilse ne astronomi bilim olur ne de herkes astronomiye katılır. Yani bu nedenle dinin tanımı dini tanımlayan Din hadisileri'dir yoksa din evrensel olmaz, böylece de herkes dine katılamaz; yani dahi Muhammed Din hadisileri ile dini tanımlamakla doğru yapmıştır, ve dini inanç tarihinin özünü, temelini de açığa çıkarmıştır; bu nedenle insanlık ve doğru din tanımı kendisine borçludur yoksa din dinliler açısından bilimdışılık, dinsizler açısından ise 'halkın afyonu' olarak kalacaktı. Yani dahi Muhammed ile din simya aşamasından kimya yani bilim aşamasına geçmiş kimya bilimi gibi olmuştur; bu nedenle din, Din hadisileri'dir, Din hadisileri de dindir yani Din hadisileri ile din tüm insanlığı üstelik de bilime göre birleştiren evrensel ve sonsuz bir duruma geldi. Ben de dinsizdim ancak dini tanımlayan Din hadisileri'ni saptayınca dini savunur duruma geldim, dinli oldum yani hiçbir dini inançtan değilim ancak dinliyim ki insanlık için de en doğrusu budur ki dini inanç tarihinin gizli özeti de zaten bilim ve ahlak arayışıdır.

Said Nursi hakkında kimileri ajan diyor, kimileri alim diyor.

Diyelim ki ileri sürüldüğü gibi ajan değil. Peki savları, sözleri İslamiyet dini inançı(inancı) ile uygun mu? Bu yazı dizim onun yalnızca sözlerini inceleyecek, ve yalnızca din açısından, ve doğrudan onun kitaplarından inleyecek.

'Şahdamar yayınları'nın 2013 yılında yayınladığı 'Sözler' adlı kitabının 'Birinci söz' bölümünün ilk yani kitabın 4. sayfasında ilk sözü 'Bismillah her hayrın başıdır. Şu mübarek kelime, İslam nişanı olduğu gibi, bütün mevcudatın lisan-ı hal ile virdi-zebanıdır' diyor. Daha bu ilk söz bu kişinin genelde dini, özelde ise İslamiyet dini inançını(inancını) doğru, iyi bilmediğini göstermekte ki bunun da nedeni dini tanımlayan ve 'Din hadisileri' adı altında topladığım, hadisleri bilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Oysa Din hadisileri(hadisleri) diyor ki 'Din bilimdir/ilimdir, bilim yoksa din de yoktur, bilim Çin'de de olsa gidip öğrenin, alimin uykusu cahilin ibadetinden üstündür; din ahlaktır, ahlak yoksa din de yoktur, sultanlarla düşüpkalkan alimler bile hırsızdır'; yani Muhammed dini açıkça bilime bağlıyor; yani istediğiniz kadar namaz kılın, oruç tutun, hacca gidin, Kurban kesin, dua edin, eğer bilim öğrenmiyorsanız, eğer bilimsel değilseniz, eğer dünyaya/hayata bilim ile bakmıyorsanız dinli olmazsınız/sayılmazsınız. Yani Din hadisileri'ne göre İslam'ın nişanı bilim ve ahlaktır; yani düşünün ki sultanlarla düşüpkalkan alimler de Allah'a inanıyorlar, namaz kılıyorlar, oruç tutuyorlar, hacca gidiyorlar, dua ediyorlar, her sözün başı 'Besmele' çekiyorlar ancak dinli ya da Müslüman sayılmıyorlar.

Yani 'İslamın nişanesi Bismillah'tır demek hem dini tanımlayan Din hadisileri'ni yani dini ve İslamiyet'i anlamamaktır hem de Müslümanları Din hadisileri'ne aykırı bir yöne, yanlış bir yöne yönlendirmektir ki 21. yüzyılda İslam dünyasının bilimde ve teknolojide Batı dünyasının gerisinde kalmasının temel nedeni de budur bence yani Müslümanları din diye, İslam diye Din hadisileri yerine, Din hadisileri ile ilgisiz yönlere yöneltmek.

Kitabın Birinci söz'ün 4. sayfasında 'Bismillah'ın gücü ve bereeti konusunda bir örnek veriliyor. Deniliyor ki özetle 'Çöle gezmeye çıkmış iki adamdan biri mütevazi, biri de mağrur. Mütrevazi olan kişi bir reisin isimini aldı, ve o reisin isimini verip çölde rahat rahat gezdi; mağrur olanın ise başına türlü belalar geldi'. Bu örnek de 'mağrur olan kişi nefs; reis ise Allah. Ancak 21. yüzyılda İslam dünyasına bakıyoruz, Allah adını dillerinden düşürmemesine karşın Batı dünyası karşısında çöl geriliği gbi bir gerilik içinde; bilimde ve teknolojide ilerlemek yerine savaş, terör, yokluk, yoksulluk, ne ararsan var; demek ki İslam dünyasının sorunu 'Bismillah' dememek değil yani Allah'ın adını anmamak değil, dini tanımlayan Din hadisileri'nden uzak olmak; zaten Din hadisileri yani hadis de diyor ki 'Din bilimdir, bilim yoksa din de olmaz' yani din kurtuluş demek olduğuna göre 'Bilim yoksa helak olursunuz' diyor, ve İslam dünyası da zaten üstelik de 21. yüzyılda bu helaklık içinde.

Yani dinin nişanesi bilim ve ahlaktır; yani bilim ve ahlak varsa din vardır, yoksa din yoktur, yalnızca dinin inanç durumu vardır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 22.9.19/01.53


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020